امروز پنج شنبه 2 بهمن 1399

برقراری رابطه جنسی در خواب!

یکشنبه 4 خرداد 1399
5 دقیقه مطالعه
برقراری رابطه جنسی در خواب!

همه چیز درمورد سکسومنیا و درمان آن

بی شک انواع مختلفی از بیماری‌های اختلال در خواب را می‌شناسید و بارها در مورد حرف زدن یا راه رفتن در خواب شنیده‌اید، اما اختلالی که می‌خواهیم درمورد آن صحبت کنیم، سکسومنیا یا برقراری ارتباط در خواب است. ما در این مقاله این اختلال را از نظر متخصصین بررسی کرده و علائم و نحوه درمان آن را با شما همراهان عزیز مجله پزشکی درمیان می گذاریم. پس تا انتهای مقاله همراه با ما باشید.


سکسومنیا چیست؟

می‌‌توان آن را هم نوعی اختلال خواب دانست و آن را به خواب پریشی نسبت داد. سکسومنیا هنگامی اتفاق می‌افتد که شما بین خواب و بیداری گیر کنید و متوجه نشوید که بیدارید یا خواب. در این اختلال، فرد می‌خواهد با فردی که نزدیک او است، یا خودش، در خواب رابطه برقرار کرده و خودش را ارضا کند. این کار به‌صورت فیزیکی صورت می گیرد یعنی فرد یا به خود ارضایی می پردازد یا دقیقا رابطه ای را با فرد نزدیک به خود، برقرار می کند.


تفاوت رؤیایی جنسی و سکسومنیا

حتماً برای خیلی از افراد مخصوصاً مردها، پیش آمده که با تغییر رژیم غذایی یا  مدتی دور بودن از رابطه جنسی، در خواب ارضا شوند و ممکن است هنگام ارضا شدن رویای ارتباط با کسی را ببینند. آن‌ها در این حالت، کار خاصی را انجام نمی‌دهند و دقیقاً در خواب هستند. اما در سکسومنیا این ارضا شدن همراه با حرکات فیزیکی است که شبیه به آنها در بیداری انجام می‌شود.


شیوع سکسومنیا

باید بگوییم این بیماری یک اختلال جدید است اولین مورد آن در سال ۱۹۸۶ گزارش شده است. مطالعه‌ای هم در سال 2015 درمورد این بیماری انجام شد و طی آن آمار حدودی سکسومنیا در جهان ۱۰۰ مورد اعلام شد. البته چون این بیماری به گونه‌ای است که افراد به راحتی آن را اظهار نمی کنند، نمی‌توان آمار دقیقی را در مورد آن اعلام کرد یا تحقیقی را به‌صورت طولانی‌مدت بر روی آن انجام داد.

می‌‌توان سکسومنیا را یک اختلال نادر نامید. تحقیقی بر روی عده‌ای از افراد مبتلا به بیماری اختلالات خواب، در کانادا صورت گرفت و مشخص شد ۸ درصد از افراد مبتلا به اختلالات خواب، دچار سکسومنیا هستند و از این تعداد، حدود ۸۰ درصد هنگامی‌که به سکسومنیا دچار می شوند، خود ارضایی را انجام می‌دهند. افرادی که نشانه‌های سکسومنیا را دارند، خود را بیمار نمی‌دانند درنتیجه ممکن است هرگز در زندگی خود به پزشک یا روان‌پزشک، مراجعه نکند.


برقراری ارتباط جنسی در خواب

آیا سکسومنیا خطرناک است؟

اصولاً فردی که دچار سکسومنیا می‌شود، پس از بیدار شدن چیزی را به یاد نمی‌آورد درنتیجه انجام فعالیتی است که فرد بر روی آن هیچ کنترل و اراده ای ندارد پس می‌تواند خطرناک باشد. اگر سکسومنیا به صورت خودارضایی باشد، مشکلی را برای دیگران ایجاد نمی‌کند اما ممکن است در ۲۰ درصد موارد سکسومنیا به‌صورت برقراری ارتباط با فردی باشد که نزدیک به بیمار خوابیده است.

پس از شناسایی این بیماری، پرونده‌های تجاوز زیادی وجود داشتند که وکیل مدافع از این اختلال استفاده کرده تا بتواند موکل خود را تبرئه کند. همچنین افرادی که دچار سکسومنیا هستند اگر شریک جنسی آن‌ها و حتی خودشان چیزی درمورد این اختلال ندانند، ممکن است نتایج بد روحی را برای دو طرف داشته و ارتباط عاطفی را رو به سردی ببرد.


نشانه‌های سکسومنیا

همان‌طورکه گفتیم بیمار کاملاً به‌صورت ناآگاهانه حرکت‌های فیزیکی را برای ارضای خود انجام می‌دهد. اصولاً پدر و مادر، هم اتاقی‌ها و شریک زندگی می‌توانند به‌راحتی متوجه این اختلال بشوند. افرادی که سکسومنیا هستند می‌توانند عوارض زیر را از خود نشان دهند:

 • فردی را که کنارشان خوابیده است، نوازش می کنند.

 • صداهای ناله مانند از خود ایجاد می‌کنند.

 • ضربان قلبشان بالا می‌رود و نفسشان سنگین می شود.

 • تعرق آن‌ها زیاد می‌شود.

 • شروع می‌کنند به خودارضایی

 • فردی که کنار آن‌ها خوابیده است را در آغوش گرفته و سعی می‌کنند با او ارتباط برقرار کنند.

 • رابطه جنسی را کاملاً حقیقی انجام می دهند و به ارضای کامل می‌رسند.

 • بعد از بیداری اتفاق‌های افتاده را به یاد نمی‌آورند.

 • هنگامی که مشغول به انجام رابطه یا خودارضایی هستند، چشمان آن‌ها باز است و حتی ممکن است تصور شود بیدارند اما نگاهشان ثابت و توخالی است.

 • ممکن است حرف زدن در خواب یا راه رفتن در خواب را هم داشته باشند


تشخیص بیماری

ازآنجایی‌که این بیماری جدید است، درنتیجه نمی‌توان تشخیص مشخصی را برای آن در نظر گرفت. ممکن است که روان‌پزشکان مانند تشخیص اختلال خواب، آن را هم با بررسی سابقه فرد بیمار و همچنین پرسیدن سوال‌هایی برای رسیدن به یک تاریخچه بیماری، تشخیص دهند.


برقراری ارتباط جنسی در خواب

علت‌های بروز سکسومنیا

طبق تحقیقاتی که تاکنون انجام شده می‌توان گفت که بروز سکسومنیا بعلت ماندن مغز بین چرخه خواب عمیق است که آن را گیج بیداری هم می‌نامند. این بیماری می‌تواند با مواردی چون سبک زندگی، داروهایی که عوارض اختلال در خواب دارند و شغل شما ارتباط مستقیمی داشته باشد. می‌‌توان برای این بیماری علت های زیر را برشمرد:

 • خستگی بسیار شدید فکری و جسمی

 • خواب بی‌کیفیت و کمبود خواب

 • استرس و اضطراب بیش از حد

 • مصرف بالای الکل

 • مصرف مواد مخدر و داروهای توهمزا

 • شرایط خواب نامناسب مانند سروصدا، روشنایی یا گرمای زیاد

 • شغل های پراسترس

 • سفرهای مداوم کاری

 • استفاده از داروهایی با عوارض بدخوابی

 • سابقه خواب پریشی


درمان سکسومنیا

برطرف کردن اختلالات خواب: اگر سکسومنیا براثر یک خواب بی کیفیت ایجاد شده باشد، می‌‌توان با بهتر کردن شرایط خواب آن را کنترل کرد. استفاده از درمان‌های مربوط به اختلال خواب مانند تجویز داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد اضطراب، مصرف آنتی اسیدها و مهارکننده های پمپ پروتون و تجویز داروهای آرام‌بخش

تغییر سبک زندگی: همان‌طورکه گفتیم شغل های پراسترس، خستگی زیاد، خواب بی کیفیت و محیط نامناسب خواب، می تواند باعث بروز سکسومنیا شود. اگر شما به سمت زندگی سالم‌تری بروید، مطمئناً کمتر دچار ‌چنین اختلال‌هایی می‌شوید.

مراجعه به پزشکان متخصص و روان درمان‌ها: بهتر است با بروز چنین علائمی، احساس خجالت را کنار گذاشته و با فردی آگاه و متخصص مشورت کنید و به درمان بپردازید. بهتر است در جلسه‌های درمانی، شریک زندگی شما هم حضور داشته باشد تا از اضطراب و ناراحتی‌های او هم کاسته شود.

محرک‌ها را کنار بگذارید: داروهای توهم آور و نوشیدنی‌های الکلی می‌توانند باعث بروز سکسومنیا شوند که بهتر است از این رفتارهای پرخطر دوری کنید.


بیشتر بخوانید:

دخول غیر ممکن یا واژینیسموس
اختلال خود بیمار انگاری
مازوخیسم
چگونه متوجه آزار حنسی کودک شویم
رابطه جنسی در قاعدگی 

برچسب ها

اختلال_روانشناسی روانشناسی بیماری_ها سکسومنیا ارتباط_جنسی_درخواب درمان_اختلالات_روانی حرف_زدن_درخواب اختلال_خواب

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

شروین

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 00:25:13

وای چه وحشتناکه تصورشم ادمو دیوونه میکنه یکی با این بیماری کنارش بخابه

Falahati

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 00:25:59

Ajab bimariaii hast Mrsi

Zahra

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 00:26:39

چقد جالب بود این مقاله

صالح

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 00:37:48

خدای من عجب چیزیه این بیماری واقعا عالی بود اطلاعاتی که دادین

Pari

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 00:48:43

چ جالب تاحالا نشنیده بودم ممنون از اطلاع رسانیتون

پریان

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 01:37:47

اگه به نفر بشه فکر شب و روزت شک نکن توهم گرفتار همین بلا میشی ولی همین بلا رو هم دوست خواهی داشت ...ممنون از مقاله خوبتون

محمد

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 05:25:17

جالب بود منم چندین بار تو خواب بین رویا و خواب با یه نفر از آشنایان ارتباط داشتم و از لحاظ فیزیکی هم ارضا شدم

کامبیز

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 10:39:01

من فقط فکر میکردم تنها من این حالتو دارم الان دیگه فهمیدم یک بیماریه ولی یه فرقی هست و اون اینکه من صبحش بیاد میارم و فراموش نمیکنم

admin

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 11:41:32

@کامبیز<br>دوست عزیز اصولا افراد هیچی به یاد نمیارن. بهتره حتما به فکر درمان باشید تا شریک عاطفی تون رو اذیت نکنه<br>و خیالتون راحت باشه که درمان داره&nbsp;

Barana

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 13:08:42

شوهر من گاهی اوقات نصف شب تو دل خواب شروع میکنه منو نوازش کردن بعد از تموم شدن کارش صبح که میپرسمش میگه هیچی یادم نیست. اون واقعا یادش نیست که دیشب چیکار کرده. ایا شوهر من این مریضی رو داره؟🥺🤯

Yaman

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 16:20:57

بنده متاهلم وهر از گاهی دچار این حالت میشم ،

sohila

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 23:23:46

خیلی بداست منم یکی دوبار اینطور شدم متشکرم ازاینکه این چیزها رو می‌گین تا بفهمیم چ بالایی سر ما میاد

کامران

سه شنبه 6 خرداد 1399 ساعت 08:00:25

جالب بود،من هم یکی سری از نشانه هاشو دارم،به چه پزشکی باید مراجعه کنم؟!

admin

سه شنبه 6 خرداد 1399 ساعت 13:14:07

@کامران<br>دوست عزیز بهتره به یک روانپزشک مراجعه کنید این بیماری کاملا قابل درمانه

مهشید.خسرو

جمعه 9 خرداد 1399 ساعت 12:53:13

با تشکر فرا وان از راهنمایی شما .

Ramin

دوشنبه 17 آذر 1399 ساعت 08:16:27

سلام من هم ب این بیماری مبتلا هستم و مجرد هستم خیلی خیلی رنج میبرم لطفا راهنمایی ام کنید. پیش چطور متخصصی مراجعه کنم آیا درمان داردَ؟

admin

دوشنبه 17 آذر 1399 ساعت 08:34:11

@رامین<br>دوست عزیز این اختلال درمان دارد فقط کافی است به یکی از متخصصین روانپزشک مراجعه کنید و راهنمایی های لازم را بگیرید