امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

خطرات خوردن بستنی!

جمعه 2 خرداد 1399
5 دقیقه مطالعه
خطرات خوردن بستنی!

آیا با خطرهای ناشی از خوردن زیاد بستنی آشنا هستید؟

بستنی جزو دسر های مورد علاقه مردم در سرتاسر دنیا است. مخصوصاً با شروع فصل گرما که خوردن بستنی مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد و می‌تواند حداقل یک ساعتی گرمای نفس‌گیر تابستان را از ما دور کند. خوردن بستنی ها با طعم های متفاوت، لذتی که از کودکی همراه ما بوده است. مصرف همه خوراکی‌ها در حد متعادل می‌تواند برای شما مفید باشد اما هنگامی که در خوردن یک نوع خوراکی، تعادل فراموش می شود، به دنبال آن سلامتی ما در معرض خطر قرار می گیرد.

ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از خطرات خوردن مداوم بستنی بگوییم پس اگر شما هم با شروع فصل تابستان، روزانه خود را به خوردن بستنی دعوت می‌کنید، برای شناسایی خطرات پنهان خوردن مداوم بستنی، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید. استفاده از مواد غذایی بسیار سرد می‌تواند مخاط‌های داخل دهان و همچنین اجزای دستگاه گوارش را دچار یک شوک موقتی نماید و با این شوک جریان خون کاهش پیدا می‌کند و اعصاب محیطی تحریک می شوند.


انباشته شدن چربی

عده‌ای بر این باورند که نوشیدن آب سرد باعث افزایش متابولیسم و سوخت‌وساز بدن می‌شود و درنتیجه کالری بیشتری سوزانده می شود اما باید بدانید این موضوع همیشه صحت ندارد. شما اگر بلافاصله پس از خوردن غذای خود، بستنی میل نمایید، نه‌تنها سوخت‌وساز بدن شما را بالا نمی‌برد، بلکه باعث چاقی می شود.


خطرات خوردن بستنی

تشدید یبوست

خوردن مایعات و مواد غذایی که آب فراوانی دارند می‌تواند از یبوست پیشگیری کند. اما باید بدانید استفاده از مایعات بسیار خنک یا مواد غذایی آبدار سرد مانند بستنی، می‌تواند علائم یبوست را تشدید کند. با خوردن بستنی، مخاط داخلی دستگاه گوارش منقبض شده و این انقباض، لوله های گوارشی را تحت تاثیر قرارداده و عبور مواد خوراکی دیگر به‌راحتی انجام نمی‌شود و فرد دچار یبوست می گردد.


اختلال در آبرسانی

استفاده از مایعات خیلی سرد یا بستنی، می تواند در آبرسانی به بدن شما اختلال ایجاد کرده و آن را کند نماید. آبرسانی در دمای معمول بدن انجام می‌شود و هنگامی‌که شما بستنی می‌خورید، این دما را افزایش داده و بدن مجبور است برای استفاده از مایعات، آن را به دمای بدن برساند درنتیجه آب موجود در بستنی و همچنین مایعات سرد، نمی‌توانند برای آبرسانی های سریع مورد استفاده قرار بگیرند.

نکته: البته درمورد دوندگان دوی استقامت دقیقاً برعکس این موضوع صدق می‌کند. به آن‌ها در هنگام تمرین، آب خنک داده می‌شود تا مدت زمان بیشتری بتوانند رطوبت را در بدن خود حفظ کنند. زیرا فعالیت آن‌ها طولانی‌مدت است و نیاز دارند رطوبت مدت بیشتری در بدن آن‌ها بماند.


اختلال در عملکرد دستگاه گوارش

نوشیدن مایعات بسیار سرد و یا خوراکی‌هایی چون بستنی، می تواند باعث ریفلاکس معده، درد در ناحیه شکم و حالت تهوع بشود. خوردن بستنی می‌تواند باعث انقباض عروق خونی و لایه‌های داخلی معده شود و این انقباض هضم غذا را سخت‌تر کرده و این مرحله به‌درستی صورت نمی‌گیرد درنتیجه ممکن است دچار سوءهاضمه شوید.


انرژی را از شما می‌گیرد

شاید شما احساس کنید خوردن بستنی و یا آب خنک، به شما احساس شادابی می دهد اما تحقیقات نشان داده است اگر خوردن بستنی یا آب سرد را بطور مداوم تکرار کنید، می‌تواند انرژی بدن را از بین ببرد زیرا همان‌طور که گفتیم، بدن برای استفاده از این آب یا مواد غذایی سرد، باید اول آن‌ها را به دمای بدن برساند در نتیجه بخشی از انرژی خود را برای این تغییر دما از دست می‌دهد.


اختلال در جذب ویتامین ها

دمای عادی بدن بین ۳۵ تا ۳۷ درجه سانتی‌گراد است و بستنی و دیگر نوشیدنی های یخی، دمایی بطور میانگین بین صفر تا ۲ درجه سانتی‌گراد دارند. بدن انرژی زیادی را صرف این تنظیم دما می‌کند تا دمای صفر درجه را به ۳۷ درجه برساند. درنتیجه انرژی کمتری برای جذب مواد مغذی می‌ماند. از طرف دیگر هنگامی‌که اجزای دستگاه گوارش با مواد سردی تماس پیدا می کنند، منقبض شده و نمی‌توانند موادی چون ویتامین ها را بخوبی جذب کنند.


خطرات خوردن بستنی

کاهش ضربان قلب

"واگ" عصب بسیار مهمی در بدن است که مسیر عبور آن از پشت گلو می باشد و تا شکم ادامه پیدا می‌کند. واگ به اندام‌های قفسه سینه و شکم عصب رسانی می‌کند. هنگامی که واگ تحریک شود، نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد. بستنی یا نوشیدنی‌های بسیار سرد از مسیر گلو عبور می‌کنند و می‌توانند عصب واگ را تحریک کنند. هنگامی‌که عصب واگ تحریک می شود، از آنجایی که بخشی از سیستم عصبی غیرارادی تحت نظر او انجام می‌شود، با کاهش ضربان قلب روبرو می‌شویم.


احتمال ابتلا به عفونت

در فصل زمستان هوای سرد می‌تواند باعث بروز علائم حساسیتی چون آب‌ریزش بینی و انسداد سینوس‌ها شود. مواد غذایی خنک و بستنی هم دقیقاً به همین صورت عمل می کنند. هنگامی که شما بستنی می‌خورید، مخاط‌های محافظتی ترشح بیشتری پیدا می‌کنند تا به گرم شدن مخاط‌ها کمک کنند. زیاد شدن این مخاط‌ها ممکن است جلوی مجرای هوایی را گرفته و این انسداد، مشکلات تنفسی را ایجاد کند و همچنین می‌تواند باعث ابتلا به عفونت‌های گلو شود.


باعث غلظت خون می‌شود

خوردن بستنی و مواد غذایی سرد یا آب سرد، عروق بدن را منقبض و تنگ کرده و سرعت جریان گردش خون را کاهش می دهد درنتیجه خون غلیظ‌تر شده و نیاز است که قلب با شدت بیشتری کار کند تا جریان خون را به حالت طبیعی دربیاورد. هنگامی که غلظت خون ایجاد می‌شود، بدن در مقابل باکتری‌ها و عفونت‌ها ضعیف تر عمل می کند. هنگامی که خون نتواند براحتی در بدن انتقال پیدا کند، به قسمت‌های انتهایی کندتر می‌رسد و ممکن است احساس خواب‌رفتگی در دست و پا برای شما پیش بیاید. همچنین این غلظت خون و انقباض رگ‌ها، ممکن است کبودی هایی را در پای شما ایجاد کند.


باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود

هنگامی‌که پس از غذا، نوشیدنی‌های بسیار سرد یا مواد غذایی چون بستنی بخورید، مخاط اضافی ترشح شده که این مخاط ها باعث افت عملکرد سیستم ایمنی می‌شوند و فرد ممکن است بیشتر از حالت عادی در معرض ابتلا به عفونت‌ها و بیماری‌ها قرار بگیرد. همچنین اگر قبل یا بعد از خوردن بستنی دارویی را مصرف کنید، ممکن است آن دارو خوب جذب نشده و اثر دارو تا حدود زیادی از بین برود.

نکته: بر این‌که دمای مناسب مواد غذایی را برای مصرف بدانید،  انگشت خود را داخل دهانتان بگذارید. بهترین نوع مواد غذایی که می توانید استفاده کنید، موادی هستند که دقیقاً همین میزان گرما را داشته باشند.


سردرد بستنی

شاید شما هم تجربه کرده باشید که با خوردن بستنی و نوشیدنی‌های بسیار سرد، یک درد سریع و تیز را در سرتان احساس کنید که به آن سردرد بستنی می‌گویند. البته پس از ۶۰ ثانیه از بین می رود و اصولاً ادامه‌دار نیست. و در افرادی که زمینه میگرن دارند، بیشتر دیده می شود.

 
بیشتر بخوانید:

قهوه دالگونا برند این روزها
  نوشیدنی جادویی برای چربی های شکمی
  مکمل آمینو اسید
  تاثیر شوید بر کاهش چربی خون
 مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر

برچسب ها

تغذیه خواص_مواد_غذایی تغذیه_مناسب تضعیف_سیستم_ایمنی بستنی خطرات_بستنی کاهش_ضربان_قلب

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

شمس

شنبه 3 خرداد 1399 ساعت 21:36:56

ای بابا من عاشقه بستنی ام که :(

Sajad

شنبه 3 خرداد 1399 ساعت 21:38:09

Merci. Etelaat ali bod

Bina

شنبه 3 خرداد 1399 ساعت 21:38:49

چقدر جالب بود من همش اب یخ میخورم

E.z

شنبه 3 خرداد 1399 ساعت 22:26:30

 من اصلا بستنی دوست ندارم البته گاهی بستنی شکلاتی میخورم اما بیشتر به شکلات تلخ و کاکائو علاقه دارم.

شاهین

یکشنبه 4 خرداد 1399 ساعت 10:08:58

اره دکتر منم گفته یبوست مداومم ماله بستنی خوردنه زیادمه باید ترکش کنم

سیده

یکشنبه 4 خرداد 1399 ساعت 10:36:06

واقعا که همنطور که توضیح دادید هست من اصلا با غذا ونوشیدنیها سرد مخالفم ممنونم ازمطالبهای مفیدتون

سید علی

یکشنبه 4 خرداد 1399 ساعت 21:09:50

واقعا... نمیدونستم!

s.m.a

سه شنبه 6 خرداد 1399 ساعت 19:10:13

جالبه و باورنکردنی!

فرناز

جمعه 9 خرداد 1399 ساعت 19:43:05

مرسی ولی باید اینجا خاطره بوداا

Alireza

شنبه 17 خرداد 1399 ساعت 15:34:48

من عشق بستنی هستم ولی با این حال دیگه باید کم بخورم

فاطمه

جمعه 4 تیر 1400 ساعت 18:05:51

وای من که همیشه آب سرد میخورم

مجله پزشکی

چهارشنبه 9 تیر 1400 ساعت 16:20:20

@فاطمه<br>دوست عزیز خوردن زیاد آب سرد برای سلامتی تون مناسب نیست