امروز شنبه 11 تیر 1401

جمله‌های ممنوعه در دعوا

جمعه 19 اردیبهشت 1399
5 دقیقه مطالعه
جمله‌های ممنوعه در دعوا

​هنگام دعوا با شریک عاطفی خود، چه جمله‌هایی را نباید به کار ببریم؟

ممکن است همه ما در زندگی، بارها و بارها با همسر خود سر مسائلی به اختلاف‌نظر رسیده و کار تا دعوا هم پیش رفته باشد. اگر ما نتوانیم دعوا را مدیریت کنیم، ممکن است عواقب خوبی را برای ما و همسرمان نداشته باشد. بهتر است همیشه از تکنیک های کنترل خشم آگاه باشیم تا در هنگام دعوا بتوانیم آن‌ها را بکار ببریم.

بعضی جمله‌ها وجود دارند که اثر آن‌ها تنها در زمان دعوا نمی‌ماند و ممکن است حتی سال‌ها به‌صورت زخمی کهنه در فکر و روح شریک ما پایدار بماند. پس بهتر است با تجربیاتی که بدست می آوریم، در هنگام خشم بتوانیم زبان خود را تا حدودی کنترل کنیم و بعد از هر دعوا دچار پشیمانی و حسرت نشویم. ما در این مقاله برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، چند جمله کلیدی را آماده کرده‌ایم که ممکن است با بکار بردن آن‌ها در دعوا، اثرات تلخ و همیشگی را برجای بگذاریم.


ازدواج با تو اشتباه محض بود

روان‌شناسان می گویند این جمله از معدود جملاتی است که بدتر از آن را به‌سختی می‌‌توان پیدا کرد! یکی از سمی‌ترین و هولناک‌ترین جمله‌هایی است که ممکن است یک زوج در دعوا به کار ببرند. بهتر است لحظه‌های شیرین خود را فراموش نکنید و در دعوا با گفتن این جمله خط بطلانی بر روی همه آن‌ها نکشید.


تو هیچوقت به من کمک نمی‌کنی!

دکتر لیون در رابطه با این جمله می‌گوید: بهتر است اگر می‌خواهید ایرادی از همسرتان بیان کنید هیچوقت از کلمات مطلق استفاده نکنید. این‌که بگویید تو هیچ وقت این کار را انجام نمی‌دهی یک نوع ترور شخصیتی است و حس شمارا از بین می‌برد. بهتر است این‌گونه گلایه‌ها را در آرامش بیان کنید و به نوعی دیگر.


جمله های ممنوعه در دعوا

من همیشه حامی تو بودم

دکتر جوزی متخصص روان‌شناسی در این رابطه می‌گوید: اگر در جمله‌های خود از کلماتی مانند "هرگز" و "همیشه" استفاده کنید، درحقیقت جمله خودتان را بی‌اعتبار کرده‌اید و اصولاً جملاتی که با این دو کلمه همراه می شوند، هیچ‌گاه صحت کامل ندارند و تقریباً بحث شما را به بی‌راهه می‌برند.


ازت متنفرم!

مطمئناً هیچوقت در دعوا این جمله با معنای اصلی آن، بیان نمی‌شود. زندگی همیشه می‌تواند خاطرات شیرین داشته باشد اما شما با گفتن این جمله، می‌توانید همه آن را به تلخی تبدیل کنید. در لحظه می‌توانید فکر کنید آیا حقیقتاً از او به قدری متنفرید که می‌خواهید او را ترک کنید یا کامل از زندگی خود دورش کنید؟ مطمئناً جواب شما "خیر" است. در آن لحظه شما فقط عصبانی هستید پس بهتر است از جملاتی استفاده نکنید که اثر تلخ زیادی را بر روی طرف مقابل شما بگذارد.


همش تقصیر تو بود

در دعواهای پیش آمده، مطمئن باشید هر دونفر مقصرند! ممکن است درصد مقصر بودن به هر طرف، متفاوت باشد اما هیچ فردی به طور کامل بی تقصیر نیست. پس به جای این‌که جبهه گیری کنید، بهتر است مسئولیت پذیر باشید و تقصیر خود را هم به گردن بگیرید.


هیچوقت نباید به حرف‌ تو گوش بدهم

این جمله به گفته روان‌شناسان می‌تواند باعث بوجود آمدن یک شک پایدار و طولانی بشود. این‌که شما پشیمان هستید می تواند عزت نفس طرف مقابل را پایین بکشد. بهتر است از سرزنش کردن بپرهیزید و به رفع مشکل فکر کنید.


تو همیشه همینی و هیچوقت عوض نمی‌شی

مطمئناً ما در دعوا و عصبانیت نمی‌توانیم عادلانه قضاوت کنیم و می توانیم با گفتن جملاتی مغرضانه، به یکدیگر صدمات بزرگی را وارد می‌کنیم. اگر مشکلی در قبل وجود داشت و باز هم تکرار شده، از جمله تو همیشه همینی، استفاده نکنید چون این نشان می‌دهد بار قبلی او را نبخشیده و در ذهن خود نگه داشته‌اید تا برای بار دیگر، این جریان را به او گوشزد کنید.


جمله ممنوعه در دعوا

من لیاقتم یکی بهتر از تو بود و همین الانم می‌تونم بهتر از تو رو پیدا کنم!

این جمله بقدری بار منفی آشکاری دارد که شاید نیازی نباشد بگوییم چه اثراتی در طرف مقابل شما می‌گذارد و چقدر شنیدن آن دشوار است. آوردن فردی که وجود خارجی ندارد آن هم بی مقدمه در مشاجره، موردی است که می‌تواند ذهن او را تا مدت‌ها مشغول کند و پایه‌های شک را برای او بوجود بیاورد.


تو شبیه پدر، مادر یا دوستت هستی

با این جمله شما یک توهین مستقیم به همسر و اطرافیان او داشته‌اید درنتیجه در اینجا شما بسیار راحت بحث را باخته‌اید چون نتوانسته‌اید با خود او صحبت کنید و پای افراد دیگر را به میان کشیده اید. این یعنی شما دلایل کافی برای بحث نداشته‌اید.


من احتیاجی به تو ندارم

این‌که شما به او گوشزد کنید احتیاجی به او ندارید، باعث افتادن یک فاصله عمیق بین شما می‌شود. این‌جور جمله‌ها بار منفی بسیار زیادی دارند و به‌سرعت فراموش نمی‌شوند. حتی ممکن است بعد از تمام شدن دعوا و گذشتن روزها و ماه‌ها، همسر شما همیشه فکر کند که نیازی به او ندارید. درحالی‌که اگر شما نیاز خود را به او بیان کنید، باعث نزدیک شدنتان به هم و اعتبار بخشیدن به شریک زندگی‌تان می‌شود.


تو یک آدم احمقی!

دکتر گرین نویسنده کتاب "قوی‌تر از جدایی" می‌گوید: هیچوقت به خانواده، هوش و سطح تحصیلی کسی توهین نکنید. درحقیقت با این‌گونه توهین‌ها شما شخصیت خودتان را زیر سوال می‌برید.


دیگه حرفی نمونده

اگر سعی کنید در شروع دعوا یا در میانه آن، حرف‌های خود را سریعاً زده و دعوا را از طرف خود خاتمه اعلام کنید، یعنی به طور غیرمستقیم به همسرتان می‌گویید که نمی‌خواهم با تو صحبت کنم و دلایل تو را بشنوم. برای این‌که تو دیگر برای من مهم نیستی. هیچ‌گاه در دعواهای خود صحبت کردن را یک‌طرفه قطع نکنید. مخصوصاً اگر دعوای شما از راه مکالمه تلفنی باشد و او دسترسی به شما برای ادامه حرف‌هایش، نداشته باشد.


جمله ممنوعه دعوا

ولش کن تو اصلاً نمی‌فهمی!

با گفتن این‌که تو متوجه حرف هایم نیستی و کنار گذاشتن همسرتان، در حقیقت به او گفته اید که شمارا نمی‌شناسد و احساسات شما را درک نمی‌کند. در حقیقت شما با گفتن این جمله به او متذکر می‌شوید که با همدیگر غریبه شده‌اید و این چیزی نیست که به‌راحتی فراموش شود.


آره خوبه، موفق باشی

هیچوقت در یک گفتگوی اصولی و صادقانه از کنایه استفاده نکنید، بخصوص در دعوا کردن. جمله‌های کنایی به این معنا به نظر می‌رسند که "چی فکر کردی؟ فکر کردی می‌تونی این کارو انجام بدی؟ فکر کردی بدون من موفقی؟ بفرما و انجامش بده!" بهتر است به جای آن کمی صبر کنید و توضیحات او را بشنوید.


اگه قبلاً می‌دونستم این‌جوری می‌شه ...

معنی این جمله کوبنده فقط یک چیز است: کاش هیچوقت نمی‌گذاشتم رابطه من با تو خاص بشود. هنگامی‌که دعوای شما بسیار سخت است هم از این جمله استفاده نکنید. تنها وقتی این جمله را به کار ببرید که با از بین رفتن تمام خاطرات خوب گذشته تان مشکلی نداشته باشید.


اگر به میل من اینکار را نکنی یا دست از انجام این کار برنداری، تورا ترک می‌کنم

دعوای شما هر چقدر هم جدی باشد، هیچ‌گاه تهدید را وسط نکشید. دکتر گرانت در این‌باره می‌گوید: بهتر است بجای تهدید کردن از احساستان بگویید تا به او بفهمانید چقدر از انجام یا انجام ندادن کاری ناراحت می‌شوید. اگر به صورت تهدید یا دستور آن را بیان کنید، مطمئن باشید طرف مقابل هم در مقابل شما جبهه‌گیری می‌کند.


من طلاق می‌خوام

اگر تنها یک کلمه در دنیا وجود داشته باشد که تمامی روان‌شناسان بر این عقیده باشند که هرگز نباید در دعوا گفته شود کلمه "طلاق" است. بیان کردن کلمات و جملاتی که مفهوم آن را برساند، حتی در یک دعوای شدید عاطفی، می‌تواند تمام سوابق عاطفی رابطه شما را پاک کرده و حتی رابطه شما را به‌سرعت به سمت جدایی و خاتمه بکشاند. هرگز و هرگز تا زمانی که حقیقتاً ناچار به انجام این کار نشده باشید، حتی در اوج عصبانیت از این کلمه استفاده نکنید. یک آمار رسمی نشان می دهد یکی از بدترین کلماتی که صدمات ناشی از آن قابل جبران نبوده و پس از آن رابطه دیگر به حالت عادی برنمی‌گردد، استفاده از همین کلمه است.

 

برچسب ها

روانشانسی زندگی_سالم روابط_زناشویی روابط_همسران دعوای_اصولی جمله_های_ممنوعه_دعوا مدیریت_خشم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

bahar

جمعه 19 اردیبهشت 1399 ساعت 22:22:57

من همشو میگم ://

عباس

جمعه 19 اردیبهشت 1399 ساعت 22:24:02

بیشتر زنا اینارو میگنو کاش نمیگفتن. مرسی

Fati

جمعه 19 اردیبهشت 1399 ساعت 22:48:44

تو دعوا ک حرفات دست خودت نیس وقتی عصبانی هستی نمیفهمی چی میگی

نگار

جمعه 19 اردیبهشت 1399 ساعت 22:50:04

دمتون گرم عالی بوووود مامانم تا دواشون میشه میگه طلاق :((((

مجله پزشکی

جمعه 19 اردیبهشت 1399 ساعت 22:52:48

@fati<br>دوست عزیز برای همین توصیه روانشناسان به اینه که تکنیک های کنترل خشم رو یاد بگیریم<br>چون حرف ها تو عصبانیت هم که باشه، اثرات مخرب زیادی داره

Masomeh

جمعه 19 اردیبهشت 1399 ساعت 23:20:03

عالی ولی کاش میشد یه وقتایی آدم بتونه خودشو کنترل کنه یاطرفین دراوج عصبانیت یکی کوتاه بیاد کاش حتی بعد مشاجره‌ها مغرورنباشیم

باران

جمعه 19 اردیبهشت 1399 ساعت 23:29:14

ینی میشه تو دعوا ایناهارو نگفت؟ همش گفته‌های کلیدی یک دعوای حسابیه

حسام

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 00:55:44

من از همه استفاده میکنم

امیرحسین

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 01:33:41

بسیار مفید بود، البته من مجردم واسه آیندم ایشالا مفیده

ivsw iskecy

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 01:40:31

چرا همیشه دعوا میکنن که من عصبانی میشم بچه‌ها میگن هیچوقت نباید کنار بچه‌ها دعوا نکرد تا بچه‌ها افسرده نشن

بهار

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 01:41:13

دستتون درد نکنه ولی خوبه جمله جایگزین هم میگفتین

سمیرا

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 02:09:03

من دقیقا تمامی این جملاتو به همسرم میگم متاسفانه.و اینکه همسرم هم خیلی خوشگل بی محلی میکنه و منو بیشتر آتیش میزنه.خیلی خوب بود استفاده کردیم خیلی ممنون.

محمد

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 02:20:50

من چند وقته نسبت به زندگیم سرد شدم همشم به خاطر این حرفاییه که همسرم بهم میزنه اگر زندگیتون رو دوست دارید به اینها عمل کنید من واقعا نمیتونم مثل قبل باشم با وجود یک بچه

mana

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 07:38:19

jalebe ama bazam hame inaro migan..... omidvaram to zehnam bemone

علی

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 07:49:12

من زن ندارم راحتم

زهرا

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 08:44:19

تو دعوا اگه سکوت کنی همیشه برنده ای

زینب

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 12:42:07

من تاحالا ازهیچ کدام ازاین جملات استفاده نکردم .فقط گریه می‌کنم

فرزانه

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 13:29:57

ای کاش جملات معادل مثبت هم ذکر میشد

مجله پزشکی

شنبه 20 اردیبهشت 1399 ساعت 16:29:53

@فرزانه<br>حتما تو مقاله ای دیگه توضیح داده میشه اما تو هر دعوایی کنترل خشم مهم ترین اصله و بعد ارام صحبت کردن یا نوشتن

اعظم

یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 ساعت 10:18:11

من مجردم ولی از دعوا متنفرم و همیشه کوتاه می‌آیم

اعظم

یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 ساعت 10:21:52

آدم باید در دعوا خودش را کنترل کند واعتماد به نفس داشته باشد

ماشالله

یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 ساعت 14:30:12

ببخشیدا بعضی‌ها اصلا به این کلمات عادت کردن اگر مدتی از این کلمات نشنوند خمار میشن

لونا

دوشنبه 22 اردیبهشت 1399 ساعت 08:06:52

منکه مجبوری میگم چونکه خیلی مشکل برا زندگیم درس میکنه ب هیچ صراطیم مستقیم نیس لجبازه حرف حرف خودشه

مجله پزشکی

دوشنبه 22 اردیبهشت 1399 ساعت 08:59:34

@لونا<br>دوست خوبم با گفتن این حرف ها که چیزی درست نمیشه<br>بهتره از یک مشاور کمک بگیرین برای پیدا کردن راه درست

parsa_ramesh

چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399 ساعت 15:32:34

همرو بکارمیبرن خانواده ک😂😐