امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

روش‌های خلاقانه‌ی تنبیه کودک

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399
5 دقیقه مطالعه
روش‌های خلاقانه‌ی تنبیه کودک

با چه روش‌های صحیح و روان‌شناسانه می‌‌توان کودکان را تنبیه کرد؟

هنگامی که کودک کار اشتباهی انجام می‌دهد، ممکن است ما آن‌قدر عصبانی شویم که فراموش کنیم نیت ما از تنبیه کردن، اصلاح رفتار کودکمان و تشویق او به انجام رفتار شایسته است؛ درنتیجه بدترین راه را انتخاب می‌کنیم تا درحال حاضر ساکت شود و بتوانیم از ادامه ادامه کار، او را بازداریم.

ما در این مقاله می‌خواهیم با بیان نکاتی مهم و خلاقانه برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، کمک کنیم تا در شرایط عصبانیت، بهترین تصمیم را گرفته و تنبیهی انتخاب کنید که برای کودک شما سازنده باشد نه تخریب کننده. ممکن است شما کودکی در سن رشد داشته باشید که با شیطنت های مداوم و بازیگوشی، اعصاب شما را بارها و بارها به چالش کشانده است. کودکان از قوانین گریزانند و اصولاً هر چه سعی در تفهیم مقررات برای آن‌ها دارید، باز هم خواهید دید که براحتی مقررات را نادیده می‌گیرند.


روش‌های صحیح و روان‌شناسانه تنبیه کودک

برای اصلاح این شرایط، تنبیه بدنی و فریاد کشیدن، راه مناسبی نیست. این روش‌ها در درازمدت بر روی آینده کودک شما تأثیرات منفی می‌گذارد و می‌تواند او را به فردی پرخاشگر با اعتمادبه‌نفس پایین و سرکش تبدیل کند. در ادامه ایده‌های خلاقانه برای تنبیه کودک را بررسی می کنیم.


تعریف کار

کودکان نمی‌توانند در یک جا ساکت بنشینند چون آن‌ها درحال یادگیری هستند و انرژی زیادی را در وجود خود دارند که نیاز به تخلیه آن دارند درنتیجه هنگامی‌که از آن‌ها بخواهید برای تنبیه کار اشتباهی که کرده اند، یک گوشه ساکت بنشینند یک خواسته غیرمعقول با جواب‌دهی عکس است. بهتر است برای تنبیه کاری را به او بسپارید که می‌دانید از انجام دادن آن برمی‌آید. مانند رنگ‌آمیزی، حل مسائل هوش، بازی و ریاضی و حفظ کردن اشعار. اگر این کارها را به کودک خود بسپارید نه‌تنها آرام می شود بلکه یک تنبیه سازنده و مؤثر برای او است.


روش‌های صحیح و روان‌شناسانه تنبیه کودک

تنبیه ورزشی

هنگامی که کودک شما در محیط خانه یا خارج از خانه رفتاری را از خود نشان داد که از نظر شما زشت و زننده بود، در زمانی که هر دو تنها شدید، برای او توضیح کوتاهی درمورد رفتارش بدهید و در مورد زشتی آن کمی حرف بزنید و سپس او را به انجام دادن چند حرکت ورزشی  مجبور کنید. البته حرکت‌ها نباید شدید باشد یا به گونه‌ای که به بدن یا ماهیچه او صدمه برساند. مثلاً می‌توانید از او بخواهید که طناب بزند یا حرکت‌هایی چون پلانک را انجام دهد. این‌گونه هم به کودک نشان داده‌اید که رفتار او شایسته نبوده و باید تنبیه می‌شده و هم اینکه کم‌کم او را به ورزش عادت می‌دهید و تنبیهی مؤثر برای روح و جسم او در نظر گرفته‌اید.


بدست آوردن امتیاز

شما می‌توانید یک لیست از امتیازهای مثبت برای او تهیه کنید. مانند آب دادن به گلدان، شستن ظرف‌ها، جمع کردن سفره غذا و تمیز کردن اتاق بازی و برای هرکدام از آن‌ها امتیازی متناسب با سختی کار در نظر بگیرید. سپس هنگامی‌که کودک شما کار اشتباهی را انجام داد، مثلاً با دوستان خود دعوا کرد، به او بگویید تا امتیازات تو به ۱۵۰ امتیاز نرسد، دیگر حق بازی با دوستانت را نداری. به این صورت هم او ترغیب می شود تا برای کسب امتیاز کار خوب انجام دهد و هم این‌که قدر بازی کردن با دوستانش را می‌داند.


روش‌های صحیح و روان‌شناسانه تنبیه کودک

استفاده از کرونومتر یا زمان‌سنج

هنگامی که کودک شما برای انجام دادن  کاری معطل می‌کند، مانند انجام تکالیف یا تمیز کردن اتاقش و سعی می‌کند به هر نحوی که شده زمان را عقب بیندازد، بهتر است از یک زمان سنج استفاده کنید. به این صورت که به او بگویید اگر در زمان مشخص، کار خود را انجام ندهد، یکی از امتیازات مثبت برنامه او را حذف خواهید کرد. مثل دیدن کارتون مورد علاقه یا رفتن به دوچرخه‌سواری یا پارک. این باعث می‌شود که کم‌کم کودک شما برنامه‌ریزی را یاد گرفته و به فردی منظم تبدیل شود.


تمرین بیشتر

اگر کودک شما در درس‌های خاصی مشکل دارد یا پایه اش ضعیف است، این تنبیه می‌تواند بسیار مؤثر باشد. هنگامی که کودک شما کار اشتباهی را انجام داد، از او بخواهید به‌‌عنوان تنبیه مسائل ریاضی را حل کند یا چند خط املا بنویسد. این باعث می‌شود که هم کودک شما بفهمد رفتار اشتباهی را انجام داده و هم درس او تقویت شود.


روش‌های صحیح و روان‌شناسانه تنبیه کودک

کودک تنبیهش را تعین کند

شما می‌توانید یک بازی جالب برای تنبیه کردن راه بیندازید به این‌گونه که با کودک خود چند نوع تنبیه را انتخاب کرده و هر کدام را در کاغذهای مجزایی بنویسید. سپس این کاغذها را درون یک گوی یا کاسه ریخته و هر وقت او کار اشتباهی را انجام داد از خود کودک بخواهید به سراغ ‌گوی رفته و یک برگه را بیرون بیاورد و تنبیه آن را خوانده و انجام دهد.


زمانی برای آرام شدن

هنگامی‌که کودک شما رفتار بسیار زشتی از خود نشان دهد بطور ناخودآگاه شما عصبانی می‌شوید و ممکن است در عصبانیت نتوانید رفتار درستی را داشته باشید. در این حالت بهتر است اگر می‌توانید از خانه بیرون بروید و کمی قدم بزنید و همچنین از کودک خود بخواهید که در مورد کار خود فکر کند. این زمان برای هر دوی شما لازم است. برای شما تا آرام‌تر شوید و بتوانید با آرامش با کودک خود در مورد رفتار اشتباه او صحبت کنید و همین‌که به کودک خود فرصت داده‌اید که در مورد کارش فکر کند.


روش‌های صحیح و روان‌شناسانه تنبیه کودک

نظم و ترتیب

هنگامی که فرزند شما بازی می‌کند بسیار پیش آمده که وسایل بازی خود را پخش کند و بعد از بازی تمایل به جمع کردن آن‌ها نشان ندهد. برای تنبیه این مورد شما می‌توانید جمع کردن وسایل بازی را به‌‌عنوان یک تنبیه دربیاورید. اگر کودک شما پس از بازی حاضر نشد وسایل خود را با نظم جمع کند یا آن‌ها را به صورت درهم ریخته داخل کمد بازی‌هایش ریخت ،به او بگویید تا دو نوبت یا هر تعدادی که می‌دانید، حق بازی کردن با وسایل بازی خود را ندارد. در این شرایط کودک شما می‌تواند به نظم عادت کرده و وسایل خود را بعد از بازی جمع‌آوری کند.


خواب و تنبیه

خواب سر ساعت برای کودک بسیار لازم و ضروری است و خواب با کیفیت خوب می‌تواند بر روی رشد کودک اثر خیلی مثبتی داشته باشد اما اگر کودک شما کار اشتباهی را انجام داد، می‌توانید از او بخواهید که زودتر به رختخواب خود رفته و بخوابد. کودکان پر از انرژی هستند و دوست دارند تا زمانی که می‌توانند، بیدار بمانند درنتیجه این می‌تواند یک تنبیه خوب برای آن‌ها باشد و در عوض روزهایی که خیلی خوب بوده‌اند، می‌توانند مدت کمی اضافه تر بیدار بمانند.

 

برچسب ها

کودکان روانشناسی_کودک زندگی_سالم خانواده سلامت_خانواده تنبیه_کودک تنبیه_بدنی تنبیه_خلاقانه

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما