امروز شنبه 11 تیر 1401

گریه بعد از رابطه جنسی

جمعه 12 اردیبهشت 1399
5 دقیقه مطالعه
گریه بعد از رابطه جنسی

هفت دلیل اصلی که می‌تواند باعث گریه پس از رابطه جنسی شود

عده زیادی از خانم‌ها یا حتی آقایان، ممکن است پس از برقراری رابطه جنسی با شریک عاطفی خود، بصورت غیر ارادی به گریه بیفتند. در آن لحظه فکر می‌کنند به این گریه، نیاز دارند. شاید شما هم این حالت را تجربه کرده باشید. گریه پس از برقراری رابطه جنسی به نام PCD در علم روان‌شناسی شناخته می شود.

ما در این مقاله به بررسی گریه پس از رابطه جنسی و ۷ دلیل اصلی آن می پردازیم و ان ها را در اختیار شما همراهان عزیز مجله پزشکی قرار می دهیم. اگر شما هم دچار چنین حالتی شده‌اید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید. جالب است بدانید این یک حالت کاملاً طبیعی است و عده زیادی آن را تجربه می‌کنند و نمی‌توان آن را جزو علامت‌های نادر رابطه جنسی برشمرد.


گریه پس از رابطه جنسی

این حالت هم در بین مردان و هم زنان دیده می‌شود. البته در بین مردان کمتر است اما در کل جای نگرانی نیست. ممکن است این گریه کردن به بعلت سرریز شدن احساسات، تسکین و یا حتی غرق شدن در خیالات و فانتزی های فکری باشد. ما از دید روان‌شناسان علت‌های این گریه را بررسی کردیم و دلایل آن را در ادامه بیان خواهیم کرد.

نکته: اگر شمابه صورت آزاردهنده‌ای با این حالت روبرو هستید، به یک مشاور جنسی مراجعه کنید. این مشاوران، روان‌شناسان و روان‌پزشکان متخصصی هستند که در زمینه مشکلات جنسی فعالیت و تجربه دارند.

همان‌طورکه بارها گفته ایم، مشکلات جنسی قابل درمانند پس از داشتن یک مشکل خجالت‌زده نباشید و آن را با  فردی متخصص و آگاه درمیان بگذارید.


دلایل گریه پس از برقراری ارتباط جنسی

مهم‌ترین چیز در مورد بروز هر اختلالی، شناسایی علت ها است. ما در ادامه علت‌های اصلی و شایع را در مورد گریه پس از رابطه جنسی بیان می‌کنیم. اگر مورد شما جزو موارد زیر نبود، حتماً به یک مشاور جنسی مراجعه کنید


گریه پس از رابطه جنسی


شادی و گریه پس از رابطه

گریه کردن فقط دلایل منفی و احساسات بد را به همراه ندارد. بارها همه ما تجربه کرده ایم ‌که بعلت شادی زیاد هم، می توان گریه کرد. هنگامی‌که احساسات ما، چه احساسات بد وچه احساست خوب، بسیار شدید می شوند، گریه کردن یک راه تخلیه این احساسات است. درست است که گریه کردن بیشتر در موارد منفی استفاده می‌شود، اما از خوشحالی هم می توان گریه کرد. حتماً شاهد اشک ریختن افراد در عروسی نزدیکانشان، در تولد نوزاد شان و یا بازگشت عزیزشان از سفر، بوده‌اید.

به این گونه گریه کردن‌ها، اشک شوق می گویند. در رابطه جنسی اگر دو شریک جنسی، احساسات عاطفی بسیار عمیقی بهم داشته باشند، مدت طولانی این رابطه را نداشته باشند یا رابطه بسیار پرشور و لذتبخشی را داشته باشند،  ممکن است پس از برقراری رابطه، به گریه بیفتند که این بسیار طبیعی است و دلیل آن شدت احساسات خوشایند بین دو طرف است.

واکنش بیولوژیکی بدن

همان‌طورکه گفتیم به این نوع گریه کردن پس از رابطه جنسی، PCD گفته می شود و تعداد زیادی از خانم‌ها آن را تجربه کرده‌اند. درهنگام رابطه جنسی، هورمون‌های شما بسیار متغیر می‌شود و این تغییر هورمونی، می‌تواند یکی از دلایل گریه کردن باشد. همچنین این تغییر هورمون‌ها انرژی فرد را پایین می‌آورد. مخصوصاً در زنانی که نزدیک به دوران یائسگی هستند و این گریه کردن می‌تواند اعلام بدن آن‌ها در مورد ناتوانی جسمی آن‌ها باشد.


گریه پس از رابطه جنسی


درد و گریه پس از رابطه

حالتی که در بین زوج ها، مخصوصاً زوج‌های جوان یا زوج‌هایی که زن نزدیک به دوران یائسگی است، بوجود می‌آید که آن را dyspareunia می‌نامند. در این حالت شریک جنسی ممکن است درد زیادی را تحمل کند که این درد دلایل زیادی دارد. در زیر به تعدادی از دلایل درد، اشاره می کنیم:

 • تحریک نشدن درست شریک حنسی

 • خیس نشدن واژن و خشکی آن

 • عفونت ادرار یا رحم یا واژن

 • مشکلات مادرزادی و ایجاد موانعی در راه نزدیکی

 • گرفتگی ماهیچه‌های واژن و رحم

 • مشکلات پوستی در ناحیه واژن مانند اگزما

البته دردهایی که با رابطه جنسی پیش می آیند، تماماً قابل درمان هستند اما باید جدی گرفته شوند. درد در رابطه جنسی به صورتی که تکرار شونده و پایدار باشد، نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

احساس گناه و خجالت پس از رابطه جنسی

متأسفانه با آموزش‌های غلطی که به دختران داده می‌شود، آن‌ها همیشه یک احساس خجالت از برقراری این رابطه را دارند و آن را در ناخودآگاه خود عملی زشت و ناپسند می‌دانند. این‌که نتوانند درمورد آن صحبت کنند و اطلاعات کاملی هم به آن‌ها داده نشود، پایه گذار احساس عذاب وجدانی دائم در آنها می شود. اصولا این دسته از خانم‌ها دوست ندارند که به‌صورت لخت کامل دیده شوند و یا احساس خجالتی را در رابطه همراه با خود دارند. این فشارها درهنگام رابطه و این احساس گناه پس از رابطه، به گریه ختم می شود که نوعی تخلیه احساسات بد است.

نکته: به گفته روان‌شناسان یکی از مهم‌ترین مراحل دوران تربیت کودکان، دادن اطلاعات درست در مورد روابط جنسی است به گونه‌ای که آن‌ها احساس نکنند این رابطه زشت و ناپسند است.


گریه پس از رابطه جنسی


سردرگمی و گریه پس از رابطه

گاهی ممکن است بین زن و شوهر یک سری مسائل و مشکلاتی وجود داشته باشد که به‌صورت لاینحل باقی مانده‌اند و در هنگام رابطه فکر یکی از طرفین به سمت این مشکلات کشیده شود و این رابطه را از حالت عادی خود خارج کند. هنگامی که زن و مرد از احساسات طرف مقابل خود مطمئن نباشند و هنگام رابطه مدام به این قضیه فکر کنند، آنها را دچار یک سردرگمی می‌کند که در انتهای رابطه ممکن است به گریه بینجامد.

داشتن اضطراب

عده‌ای هستند که هرگاه می‌خواهند رابطه جنسی برقرار کنند، به قدری اضطراب و استرس آن‌ها زیاد می‌شود که بر روی نوع رابطه هم اثر می‌گذارد و حس این‌که نتوانستند احساس لذت را به شریک عاطفی خود بدهند، بر این اضطراب و استرس می‌افزاید و گاهی چنان این حالت شدید می‌شود که آن‌ها را به گریه می‌اندازد و حتی می‌خواهند از این رابطه دوری کنند و اگر درمان نشود ممکن است به ناتوانی جنسی برسد.

افسردگی و گریه پس از رابطه

اگر گریه پس از رابطه جنسی بطور مداوم برای شما تکرار می شود، ممکن است پای بیماری افسردگی درمیان باشد و بهتر است اگر بعضی از نشانه‌های زیر همراه با شما است، هرچه زودتر به یک روان درمان مراجعه کنید.

 • ناراحتی‌های بدون دلیل و شدید

 • خشم

 • افزایش یا کاهش اشتها

 • عدم تمرکز بر روی یک موضوع

 • دوری کردن از رابطه جنسی


رابطه جنسی و گریه پس از آن

راهکارهایی که می‌توانیم پیشنهاد دهیم

اگر گریه پس از رابطه شما به دلیل ضعف جسمی باشد، می‌توانید با خوردن مکمل هایی با تجویز پزشک، قوای جسمی خود را بالاتر ببرید

اگر گریه براساس خوشحالی باشد که هیچ کار خاصی نباید انجام بدهید و این نشان‌دهنده یک رابطه جنسی سراسر احساسی است

به خودتان زمانی برای آرام شدن بدهید. بهتر است هنگامی‌که این اتفاق برای شما می‌افتد یک روز صبر کنید تا به آرامش کافی برسید سپس می‌توانید احساسات خود را بررسی کرده و با مرور علت های بالا، دلیل گریه خود را بیابید.

حتماً با شریک جنسی خود از تمایلاتتان صحبت کنید. از احساسات خود، از نیازهای خود و حتی از فانتزی‌های جنسی خود با او حرف بزنید و بگویید چه حالت هایی را بیشتر دوست دارید.

در مورد مشکل خود از شریک جنسی خود کمک بگیرید. از این‌که به گریه می‌افتید احساس خجالت نکنید بلکه دلایل خود را به شریک جنسی خود بگویید و از او کمک بخواهید تا راحت‌تر مشکل حل بشود و از حمایت او برخوردار شوید.

 

برچسب ها

روانشناسی روابط_زناشویی روابط_جنسی گریه_پس_ازرابطه احساس_گناه_ازرابطه احساس_درددررابطه_جنسی روابط_سالم_زناشویی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما