امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

بیماری واژینیسموس یا دخول غیرممکن

سه شنبه 9 اردیبهشت 1399
5 دقیقه مطالعه
بیماری واژینیسموس یا دخول غیرممکن

بیماری واژینیسموس چیست و راه‌های درمان آن کدامند؟

واژینیسموس بیماری زنانه‌ای است که ارتباط مستقیمی با رابطه جنسی دارد و می‌تواند آن را ناممکن یا بسیار دردناک سازد. بعضی از زنان در هنگام شروع رابطه جنسی، به صورت غیرارادی عضلات رحمشان منقبض می شود. این جریان از کنترل آن‌ها خارج است و گاهی نمی‌گذارد حتی رابطه جنسی انجام شود. ما در این مقاله می‌خواهیم بیماری به صورت غیرارادی را برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی تشریح کنیم و همچنین در مورد راه‌های درمان آن با شما گفتگو کنیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.


موقعیت‌هایی که واژینیسموس پیش می آید

  • هنگامی که شریک جنسی مرد، می‌خواهد دخول را انجام دهد

  • زمانی که زن در دوران عادت ماهیانه خود می‌خواهد از تامپون استفاده کند

  • زمانی که ناحیه جنسی زن و اطراف واژن لمس یا تحریک می‌شود


بیماری واژینیسموس چیست و راه‌های درمان آن کدامند؟

افرادی که دچار بیماری واژینیسموس هستند، می‌توانند تحریک شوند. درحقیقت این بیماری جلوی تحریک شدن و برانگیختگی جنسی و ارضای آن‌ها را نمی‌گیرد اما می‌تواند از دخول جلوگیری کند. این بیماری نمی‌تواند با معاینه واژن مشخص شود چون علائم فیزیکی ندارد.

اختلالات جنسی هم در مردان و هم در زنان وجود دارد و تعدادی از آن‌ها شایع‌تر و تعدادی دیگر کمتر دیده می‌شوند اما اصولاً می‌‌توان آن‌ها را درمان کرد درنتیجه نباید از وجود آن‌ها خجالت کشید و خود را مقصر دانست. حالت‌ شرمساری و گناه می‌تواند شرایط را وخیم‌تر کرده و درمان را به تعویق بیندازد. این بیماری اثر مستقیمی بر رابطه جنسی دارد و مسلماً با درمان نشدن، می‌تواند صدمات زیادی را به خودتان و شریک جنسی تان وارد کند. درنتیجه بهتر است با علائم آن آشنا شده و برای درمان آن اقدام کنید.


انواع اختلال واژینیسموس

از نظر پزشکان و متخصصین می‌‌توان واژینیسموس را به ۲ گروه تقسیم بندی کرد:

واژینیسموس اولیه: این واژینیسموس هنگامی اتفاق می‌افتد که هنوز هیچ دخولی صورت نگرفته است و شریک های جنسی نتوانسته اند حتی یک بار رابطه جنسی را با دخول تجربه کنند.

واژینیسموس ثانویه: این اختلال زمانی اتفاق می‌افتد که چند بار ارتباط کامل با دخول صورت گرفته اما پس از آن زوج ها دیگر نتوانند این کار را انجام دهند.

اصولاً واژینیسموس ثانویه براثر عواملی چون زایمان، جراحی‌های مربوط به زنان و در افرادی که مجبور به پرتودرمانی می‌باشد، اتفاق می افتد. تعدادی از زنان هم سال‌ها ارتباط جنسی خود را دارند اما به محض رسیدن به دوران یائسگی، دچار واژینیسموس ثانویه می شوند.

بعد از دوران یائسگی همان‌طورکه قبلاً هم گفته‌ایم سطح هورمون استروژن در بدن زنان به مقدار بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند درنتیجه واژن زنان خشک و انعطاف‌ناپذیر می‌شود که این حالت می‌تواند دخول را سخت‌تر و همراه با درد کند. وجود استرس و تنش می‌تواند باعث واژینیسموس شده و حتی دخول را غیرممکن می سازد.


بیماری واژینیسموس چیست و راه‌های درمان آن کدامند؟

تفاوت واژینیسموس و دیسپارونیا

دیسپارونیا هم یک اختلال جنسی است که به رابطه‌های جنسی دردناک گفته می شود. اصولاً واژینیسموس با دیسپارونیا اشتباه گرفته می شود. اما درحقیقت آن‌ها متفاوتند. در واژینیسموس امکان دخول تقریباً به صفر می‌رسد اما دیسپارونیا  دخول همراه با درد است. علت‌های بوجود آمدن اختلال دیسپارونیا می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

  • وجود کیست در رحم

  • التهابات شدید لگنی

  • آتروفی واژن

  • علت بوجود آمدن واژینیسموس

شاید مواردی باشد که واژینیسموس بدون هیچ علت خاصی بوجود آمده باشد، اما می‌‌توان موارد زیر را از علل‌های شایع ایجاد آن دانست:

  • سابقه مورد آزار قرار گرفتن جنسی یا آسیب جنسی

  • سابقه دخول دردناک همراه با زخم و خون‌ریزی

  • عوامل احساسی و عاطفی

پزشک متخصص زنان زایمان در ابتدا بیمار را مورد معاینه فیزیکی قرار می‌دهد و سپس درمورد سوابق جنسی و احساسی او سوال می پرسد تا بتواند یک تاریخچه ای را بدست بیاورد و بر طبق آن علل‌های پنهان ایجاد واژینیسموس را دریابد.


بیماری واژینیسموس چیست و راه‌های درمان آن کدامند؟

علائم بیماری واژینیسموس چیست؟

اولین علامتی که می‌‌توان برای آن بیان کرد انقباض غیر ارادی عضلات واژن است اما می‌‌توان گفت که شدت علائم متفاوت است. انقباض ماهیچه نمی‌گذارد دخول صورت بگیرد. که افرادی که دچار واژینیسموس هستند هرگز نمی‌توانند با قدرت و اراده خود این انقباضات را متوقف کنند.

البته همراه با واژینیسموس می‌توان موارد دیگری را هم ذکر کرد مانند فوبیای رابطه جنسی و ترس از دخول. جالب است بدانید زنانی که دارای واژینیسموس هستند می‌توانند لذت جنسی را داشته و حتی به ارگاسم برسند.


تشخیص واژینیسموس

همان‌طورکه خواندید، بجز معاینه فیزیکی، پزشک از شما سوال هایی را می پرسد تا بتواند تاریخچه این بیماری و دلایل پیدایش آن را پیدا کند. اصولاً این سوال‌ها در مورد تجربیات رابطه جنسی شخص است و یکی از سوال‌های مهم در این زمینه، این است که "آیا بیمار تحت آزار جنسی قرار گرفته است یا خیر".

معاینه‌ای که انجام می‌شود یک معاینه لگنی است و اصولاً زنانی با داشتن این بیماری نمی‌خواهند معاینه لگنی بشوند. اما می‌‌توان این معاینه را ساده‌تر و درد آن را کمتر کرد. معاینه از آنجایی سخت‌تر می‌شود که شما نمی‌دانید چه اتفاقی می افتد. می توانید برای راحت تر شدن شرایط از ۱ آیینه کمک بگیرید و مراحل معاینه را مشاهده کنید.


بیماری واژینیسموس چیست و راه‌های درمان آن کدامند؟

درمان‌های مؤثر برای واژینیسموس

همان‌طورکه گفتیم اختلالات جنسی اصولاً درمان پذیرند. شاید درمان زمان زیادی ببرد و به همراهی اطرافیان نیاز داشته باشید. دوره‌های درمانی واژینیسموس شامل: آموزش، مشاوره و تمرین هستند.

سکس تراپی و مشاوره

آموزشی که داده می‌شود شامل آناتومی بدن و اتفاقاتی است که هنگام مقاربت جنسی برای شما پیش می‌آید. به طور کامل عضلات درگیر برای شما تشریح می شوند. آگاهی می‌تواند مقداری از ترس شما را از بین ببرد و بدانید قرار است چه اتفاق هایی بیفتد. این جلسات بهتر است همراه با همسرتان صورت بگیرد. در این جلسات به شما تکنیک‌های هیپنوتیزم یا ریلکسیشن هم آموزش داده می‌شود تا بتوانید در آن زمان آرامش خود را حفظ کرده و دخول صورت بگیرد.

باز کردن عضلات واژن

ممکن است در طول درمان پزشک متخصص به شما توصیه کند تا از متسع کننده واژن استفاده کنید. این یک وسیله مخروطی‌شکل است که داخل واژن خود قرار می‌دهید. این مخروط با گذشت زمان بزرگ‌تر می‌شود و عضلات واژن را بازتر می‌کند و باعث انعطاف‌پذیری آن‌ها می‌شود. می‌توانید از همسرتان برای این کار کمک بگیرید تا هم از روند درمانی آگاه باشد و هم اینکه وجود او به شما آرامش دهد.


ادامه زندگی با واژینیسموس

وجود بعضی از اختلالات جنسی می‌تواند شما را بسیار پریشان کند و اثر مستقیمی بر روی رابطه عاطفی شما داشته باشد. این‌که خودتان را مقصر می‌دانید و یا احساس خجالت می‌کنید، تنها شرایط درمان را دشوارتر می‌کند. برای بیشتر اختلالات جنسی راه درمان وجود دارد و فقط شما باید بدون استرس و با آرامش آن‌ها را دنبال کنید و بودن همسرتان در کنار شما می‌تواند همه چیز را با سرعت و کیفیت بهتری جلو ببرد.

شما باید بتوانید در مورد احساس خود و همچنین تمایلات خود با همسرتان صحبت کنید. پزشک و مشاور بطور تدریجی راه‌های درمان واژینیسموس را به شما آموزش می دهند و باید بدانید بالای ۹5 درصد افراد بهبودی کامل پیدا می‌کنند و می‌توانند تجربیات جنسی شادی را داشته باشند.

  

برچسب ها

بیماری ها زنان رابطه_جنسی دخول_ناممکن دخول_دردناک واژینیسموس آزارجنسی ارگاسم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما