امروز سه شنبه 6 آبان 1399

تغییر جنسیت از زن به مرد!

شنبه 6 اردیبهشت 1399
5 دقیقه مطالعه
تغییر جنسیت از زن به مرد!

عمل تغییر جنسیت زن به مرد چگونه انجام می‌شود و مراحل آن چیست؟

ما چند نوع عمل تغییر جنسیت داریم که یکی از آنها تغییر جنسیت از زن به مرد است. اصولاً این‌جور عمل‌ها بسیار بحث برانگیزند و هنوز تعداد زیادی از مردم نتوانسته‌اند آن را براحتی بپذیرند و حتی در برابر آن جبهه‌گیری‌های غیرعلمی و مغرضانه ای دارند. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از عمل تغییر جنسیت زن به مرد و چگونگی انجام آن بنویسیم.

اتفاق‌هایی که در حین این عمل می‌افتد، بسیار پیچیده است و مراحل زیادی را دارد. افرادی که مجبور به انجام چنین عمل‌هایی می‌شوند دوران سخت روحی را طی کرده‌اند تا به این نتیجه و این جمع‌بندی برسند. بهتر است ما آگاهی‌های خود را در مورد ‌چین عمل هایی بالاتر ببریم و با دانستن مسیر سختی را که این افراد مجبور به طی کردن آن هستند، به‌راحتی به روحیه آن‌ها صدمه وارد نکنیم.

بهتر است دست از دیدگاه غیرعلمی خود برداشته و بپذیریم این عمل هم، عملی ضروری برای سلامت یک انسان است که با تشخیص پزشک و خود فرد باید انجام شود. مراحل این عمل را در ادامه برای شما بیان می کنیم پس تا انتهای مقاله مارا همراهی کنید.


عمل تغییر جنسیت زن به مرد

بازسازی سینه

فردی که قرار است از زن به مرد تغییر جنسیت دهد، در روند درمان ابتدا سینه‌های خود را از دست می دهد. برای این کار جراح عمل ماستکتومی را انجام داده و سینه‌های فرد را بطور کامل تخلیه می کند. سپس باید با یک عمل زیبایی، نوک سینه ها را هم به حالت مردانه در بیاورد و همچنین قبل و بعد از عمل به بیمار هورمون تستوسترون تزریق می‌شود تا باعث تحریک شدن رویش موها در سینه شود.


عمل هیسترکتومی

در اینجا دو حالت اتفاق می افتد یا فردی که دارد تغییر جنسیت می‌دهد رحم و تخمدان‌های خود را نگه می دارد و یا این‌که مجبور به برداشتن آن‌ها می‌شود و عمل اضافه ای را مجبور است تحمل کند. ممکن است درحین هورمون‌درمانی و تزریق تستوسترون به بیمار، علائمی چون عادت ماهیانه او از بین نرود و در اینجاست که بیمار مجبور است رحم و تخمدان‌های خود را خارج کند.

هیسترکتومی به دو صورت انجام می‌شود یا به‌صورت جزئی یا به‌صورت کامل. در هیسترکتومی جزئی، فقط خود رحم برداشته می‌شود اما در هیسترکتومی کامل، کل اندام تولید مثل زن مانند گردن رحم، رحم و تخمدان‌ها هم برداشته می‌شود.


عمل تبدیل زن به مرد

متویدیوپلاستی

در این عمل که می‌‌توان آن را مهم‌ترین قسمت تبدیل زن به مرد دانست، آلت تناسلی ساخته می شود. قبل از رسیدن به این عمل، فرد خواهان تغییر جنسیت، یک دوره هورمون‌درمانی را می‌گذراند  که با دریافت این هورمون، کلیتوریس او از حالت طبیعی بزرگ‌تر شده و برای انجام این عمل تا حدودی آماده می شود.

هنگام انجام متویدیوپلاستی کل واژن به‌صورت کامل برداشته می‌شود و طول حالب اضافه شده و داخل آلت تناسلی مردانه قرار می گیرد. جراح تا جایی که امکان دارد طول آن را هم اضافه می کند. همراه با آن عمل دیگری هم ممکن است صورت بگیرد به نام عمل سنتوریون. در زیر کلیتوریس یک سری رباط حلقوی وجود دارد که جراح با تغییر موقعیت این رباط‌ها می‌تواند به قطر آلت تناسلی ساخته‌شده، اضافه کند.

عمل متویدیوپلاستی بطور میانگین ۳ تا ۶ ساعت طول می‌کشد و پس از آن عمل سنتوریون حدود ۳ ساعت زمان می‌برد که برداشتن واژن را هم می‌‌توان به این زمان اضافه کرد. درنتیجه این عمل را می‌‌توان بسیار سنگین و با زمانی طولانی دانست که ممکن است نیاز باشد در دو مرحله انجام شود.

در عمل متویدیوپلاستی یک مزیت وجود دارد و یک ایراد. ایراد آن این است که چون طول همان کلیتوریس اضافه شده است، مطمئناً اندازه آلت تناسلی کوچک است اما مزیتی که دارد این آلت تناسلی می‌تواند به‌صورت طبیعی نعوظ پیدا کند.


تبدیل جنسیت زن به مرد

فالوپلاستی

در این عمل که می‌‌توان آن را یک عمل زیبایی نامید، آلت تناسلی ساخته‌شده به وسیله برداشتن پوست‌های بازو و ران شکل داده می‌شود، بزرگ تر شده و به آلت تناسلی مردانه، شبیه تر می‌شود. بهترین پوست برای این عمل، پوست بازو است. آلت تناسلی که در عمل فالوپلاستی ترمیم می شود، بزرگ‌تر است اما مشکلی که ایجاد می‌شود این است که نعوظ به‌صورت خودبه‌خودی اتفاق نمی‌افتد.

برای برطرف کردن این مشکل، نیاز به عمل دیگری به نام ایمپلنت تناسلی است. همان‌طورکه می‌بینید عمل فالوپلاستی شاید نتیجه رضایت‌بخشی داشته باشد، اما برای این‌که به‌صورت کامل انجام شود، نیاز به چندین عمل است. درنتیجه هم‌زمان طولانی‌تری را می‌برد و همین که هزینه‌های بسیار بالاتری را می‌طلبد.


اسکروتوپلاستی

ممکن است فردی که می‌خواهد تغییر جنسیت بدهد، در کنار عمل‌های نام برده شده، یک عمل اسکروتوپلاستی را هم انجام دهد که در آن کیسه‌های بیضه ساخته می شوند. برای این کار از مکان لبه‌های بزرگ واژن استفاده می‌شود و سپس داخل این کیسه‌های ساخته‌شده، بیضه‌های سیلیکونی قرار داده می‌شوند که دقیقاً مانند سینه های سیلیکونی است.


عمل تغییر جنسیت زن به مرد

دوران نقاهت عمل تغییر جنسیت

همان‌طورکه گفتیم ممکن است بیمار مجبور به انجام چند عمل شود پس با توجه به عمل‌هایی که انجام می دهد، دوران نقاهت او متفاوت است. عواملی هم هستند که این دوران نقاهت را طولانی‌تر می‌کنند. مانند کشیدن سیگار. حتی پزشکان برای افراد سیگاری این عمل را اصولاً توصیه نمی‌کنند چون سیگار چه از نوع الکترونیکی یا سیگار معمولی یا نیکوتین به هر شکلی، باعث می شود این عمل پیچیده‌تر شده و جواب‌دهی خوبی را نداشته باشد.

بعد از انجام عمل تغییر جنسیت تا چند روز فرد در بیمارستان می‌ماند و تحت نظارت کامل پزشکی قرار می‌گیرد و پس از آن در خانه به ادامه استراحت خود می‌پردازد. حدود ۱ ماه و نیم بیمار نمی‌تواند کار سنگینی را انجام دهد و از آنجایی که حالب افزایش طول داده است، تا یک ماه مجبور است از سوند استفاده کند.


عوارض عمل تغییر جنسیت زن به مرد

ممکن است بیمار با عوارض بسیار شدیدی روبرو شود که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

فیستول حالب: ممکن است حالب با بخش دیگری از بدن یک ارتباط تونل مانند برقرار کند.

تنگی حالب: ممکن است مسیر حالب تنگ شده و اختلال در ادرار ایجاد شود.

ممکن است زخم هایی در قسمت های پوست برداشته شده، ایجاد شود که براحتی ترمیم نشود.

ممکن است در پیوند پوستی، پوست مرده توسط بدن پس زده شود.

در اسکروتوپلاستی ممکن است بدن ایمپلنت بیضه ها را نپذیرفته و آن‌ها را پس بزند.

عوارض عمومی تری که ممکن است پیش بیاید:

خون‌ریزی، عفونت، واکنش هایی به داروی بی‌هوشی و همچنین نارضایتی بیمار از نتیجه عمل


حرف آخر

این یک عمل بسیار سنگین است که شاید تصمیم‌گیری برای انجام آن از خود عمل هم سخت‌تر باشد. اصولاً پس از انجام این عمل رضایت نسبی برای فرد ایجاد می‌شود اما نتیجه عمل به سلامت جسمی، سن و عوامل دیگری مانند نوع سبک زندگی فرد بستگی دارد. این عمل می تواند بسیار پرعارضه باشد و مشکلاتی را ازنظر عفونت یا اختلال در عملکرد مجاری ادرار ایجاد کند درنتیجه بهتر است حتماً پس از عمل، فرد تحت نظر متخصص اورولوژی و متخصص زنان قرار بگیرد و همچنین ارتباط خود را روان درمان خود حفظ کند تا بتواند به شرایط جدید عادت کرده و زندگی خود را به شکل جدیدی ادامه دهد.

 

برچسب ها

جراحی_زیبایی جراحی_درمانی جراحی_ولیزر عمل_تغییرحنسیت تبدیل_زن_به_مرد عمل_متویدیوپلاستی عمل_فالوپلاستی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

فرشته

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 ساعت 21:37:33

درست نیست که قبح این‌ها بشکنه. عمل قبیحی هست.

نگین

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 ساعت 21:37:48

الان مجوز این عملارو میدن؟

saber

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 ساعت 21:38:24

che vahshatnak!!!!! mesi

admin

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 ساعت 21:40:54

@فرشته<br>دوست خوبم تو مقاله توضیح دادیم ، وقتی این عمل انجام میشه که حقیقتا از نظر پزشکی نیاز باشه.

admin

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 ساعت 21:42:41

@نگین<br>بله دوست عزیز<br>با دادن مجوز پزشک مورد اعتماد و نامه دادگاه، افرادی که از نظر پزشکی مجبور به انجام این عمل هستند می توانند به پزشک مراجعه کرده و آن را انجام بدن

مهمان

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 ساعت 21:45:37

کامل و خوب امیدوارم یه روز بیاد که تو کار هیچکس دخالت نکنیم

محسنی

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 ساعت 22:16:01

فرشته خانم، هر کسی مسول بدنه خودشه، نمی‌دانم چرا عوض می‌کنند حتما دلیلی دارند

امیر

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 ساعت 22:41:21

ممنون،مفید بود یه سوال شخصی که تغییر جنیست میده کماکان توان جنسی،احساس جنسی و توان تولید مثل رو داره؟!

حسن

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 ساعت 05:32:13

بسیار عالی ،استفاده کردم👌

مهمان

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 ساعت 05:36:13

خوب شما هم که دارید میگید در کار دیگران دخالت نکنیم، بازم دارید با این حرفتان، در کار دیگران دخالت می‌کنید

admin

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 ساعت 06:34:28

@امیر<br>بله دوست عزیز البته این احساس کمتر میشه که نیاز به عمل های دیگه هم پیش میاد

s.pq

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 ساعت 08:25:28

jalebe doste manam in amalo kard

ابراهیمی

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 ساعت 15:54:29

کسی که عمل میکنه میتونه روابط جنسی سالمی داشته باشه

admin

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 ساعت 18:06:53

@ابراهیمی<br>بله دوست عزیز میتونن رابطه جنسی عادی و سالمی داشته باشند اما نیاز به چند عمل دارند&nbsp;

فرهاد

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 ساعت 22:12:58

واقعا چه دلیلی داره ادم این همه سختی رو به‌جون بخره این همه هزینه این همه درد بعدشم معلوم‌نیست چی از کار در بیاد .بعدم هیچی مثل اونی که خدا به ادم داده نمیشه

admin

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 ساعت 23:11:32

@فرهاد<br>دوست عزیز این دوستان، مجبور به انجام این عمل میشن و در حالت دلبخواهی، این اجازه به کسی داده نمی شود و فقط در صورت اجازه رسمی میشه این عمل رو انجام داد

مینا

سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 ساعت 13:19:44

یه سوال این افراد مطمئنا از لحاظ روحی دچار عذاب وحشتناکی هستند ولی علت این که یه فرد دچار این چنین اختلالی میشه چیه ریشه در چی داره ؟

admin

سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 ساعت 15:13:10

سلام دوست عزیز @مینا<br>این افراد دچار اختلال در عملکرد دستگاه های جنسی و هورمون های بدنی هستن و عده ای هم از نظر روحی به مشکل برمی خورند.<br>اینکه چه فردی حقیقتا نیاز به عمل داره یا فقط یه احساس زودگذره، تشخیصش با پزشک و انجام ازمایش های متعدده<br>این افراد بعلت صدمات ناشی از بارداری، مصرف داروهایی خاص توسط پدر یا مادر و... موارد دیگری که حتما تو یه مقاله جدا ذکر می کنیم، به این مشکل دچار می شن

sattar

سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 ساعت 19:35:35

از مرد به زن چی. آیا اون هم عمل‌های زیادی داره یا همونو میبرن خلاص

admin

سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 ساعت 19:45:02

@sattar<br>در یک مقاله کامل توضیح میدیم. اون عمل هم ساده نیست

.

یکشنبه 6 مهر 1399 ساعت 10:32:04

خیلی مفید و جالب بود