امروز دوشنبه 13 تیر 1401

تشخیص کرونا ویروس از روی پوست

پنج شنبه 4 اردیبهشت 1399
5 دقیقه مطالعه
تشخیص کرونا ویروس از روی پوست

آیا علائم کرونا به نشانه‌های پوستی تغییر پیدا کرده است؟

در روزهای اخیر گزارشاتی از مشکلات پوستی در بیماران مبتلا به کرونا ویروس 2019 منتشر شده است و متخصصین را به این فکر انداخته است که آیا با عارضه جدیدی از کرونا ویروس رو به رو هستند؟ و آیا می توان مبتلایان به کرونا را با مشکلات پوستی تشخیص داد؟

با شیوع کرونا ویروس 2019 متخصصین زیادی در سرتاسر دنیا مشغول انجام آزمایش‌های متعددی هستند تا بتوانند این ویروس را شناسایی کنند. همه تلاش محققین برای شناخت عوارض این بیماری بر روی اندام های بدن، عوارض طولانی مدت یا کوتاه مدت این ویروس و در نهایت کشف واکسن آن است.


علائم کرونا به نشانه‌های پوستی تغییر پیدا کرده است

علائم کرونا ویروس 2019

این ویروس تابحال چندین بار علائم خود را در افراد مبتلا تغییر داده است. در ابتدا این علائم با تب، سرگیجه، ضعف و تنگی نفس شناسایی می‌شد و پس از آن علائمی چون کربویی و بی‌اشتهایی به آن اضافه شد. در روزهای اخیر با علائم پوستی و گوارشی روبرو شده ایم به گونه‌ای که تعداد قابل ملاحظه ای از بیماران جدید کرونا ویروس 2019 با شکایت از علائم گوارشی راهی بیمارستان‌ها شده اند.


علایم کرونا و پوست

علائم پوستی

طبق بررسی‌های جدید متخصصین، مشخص شده است که کرونا ویروس می‌تواند بعضی علائم جدید پوستی را از خود برجای بگذارد به گونه‌ای که بیماران مبتلا به آن ممکن است با نشانه‌هایی شبیه به سرمازدگی روبرو شوند تا جایی که به متخصصین پوست توصیه شده است اگر بیماری با این شرایط به آن‌ها مراجعه کرد، حتماً از نظر ابتلا به کرونا بررسی شوند.


روند علائم

مهم‌ترین اثر کرونا ویروس همچنان بر روی سیستم تنفسی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. این عارضه با تحقیقات بسیار زیادی تأیید و اثبات شده است. تاکنون محققین بر این باور بودند که کرونا ویروس فقط به ریه‌ها وارد می‌شود و بقیه عوارضی که بر روی اندام‌های دیگر می‌گذارد به دلیل افت اکسیژن به دنبال اختلال در عملکرد ریه‌ها است. اما با گذشت زمان و پیشروی تحقیقات، دانشمندان این فرضیه را هم مدنظر قرار داده‌اند که کرونا ویروس بجز ریه‌ها، اندام‌های دیگر را هم ممکن است مورد هدف خود قرار دهد.


علائم کرونا به نشانه‌های پوستی تغییر پیدا کرده است

در مقالات قبلی در مورد اثر کرونا ویروس بر روی قلب و مغز نکاتی را بیان کردیم. همان‌طورکه می دانید هنوز اطلاعات کاملی در دست متخصصین نیست و به علت تازه بودن این ویروس، نمی‌توان نظرهای قطعی را بیان کرد و برای رسیدن به جواب‌های کامل، هنوز احتیاج به آزمایش های بسیار بیشتری است.

طبق تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO)، همچنان نشانه‌هایی چون تنگی نفس، سرفه‌های خشک و تب از علائم اصلی و به اثبات رسیده کرونا ویروس هستند اما نمی‌توان علائم دیگر را هم نادیده گرفت که به‌محض اثبات توسط سازمان جهانی بهداشت اعلام می‌شوند مانند کربویی که جدیدا مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت.

می‌‌توان گفت این ویروس در حال تغییر علائم خود است بگونه‌ای که از علائمی مشابه با سرماخوردگی دارد به علائم مشابه با بیماری‌های گوارشی و پوستی می‌رسد. قبل از علائم پوستی، کر بویی مورد توجه پزشکان قرار گرفت به گونه ای که بیمار با عوارضی چون کربویی و بی‌اشتهایی، مورد آزمایش کرونا ویروس هم قرار می‌گرفت.


علائم کرونا به نشانه‌های پوستی تغییر پیدا کرده است

مطالعاتی که در تمام دنیا بر روی این ویروس درحال انجام شدن است  هر روز جواب‌های تازه‌ای را برای دانشمندان به ارمغان می‌آورد. اتحادیه ملی متخصصان پوست در فرانسه طبق تحقیقات انجام شده گزارشی را منتشر کردند که در آن اعلام کردند، نشانه‌های جدیدی از کرونا ویروس 2019 را شناسایی کردند که شبیه به ضایعات پوستی است و مانند علائم سرمازدگی. ممکن است بیمار با شکایت از مشکلات پوستی چون تورم در بعضی از نقاط بدن، قرمزی مانند کهیر و درد در نواحی متورم شده، به پزشک مراجعه کند و در تشخیص های بعدی متوجه شوند مبتلا به کرونا ویروس 2019 است.

مدیکال دیلی در ادامه این گزارش تأکید می‌کند که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا هم چین نشانه‌هایی را مورد بررسی قرار داده و آن‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند که علائمی چون تغییر رنگ لب و صورت، می‌تواند از علائم کرونا ویروس 2019 باشد که البته اظهار نظر قطعی در این مورد احتیاج به بررسی‌های بیشتری دارد تا محققین بتوانند دلیل این تغییر علائم پوستی و نوع عملکرد ویروس بر روی پوست را شناسایی کنند.


علائم کرونا به نشانه‌های پوستی تغییر پیدا کرده است

علائم گوارشی

طبق گزارشات رسیده ۳۰ درصد از مبتلایان به کرونا ویروس دچار علائم گوارشی می شوند. طبق نتایج آماری ۲۲ درصد آن‌ها کم‌اشتهایی داشتند، ۲۲ درصد استفراغ و حالت تهوع و ۱۲ درصد مبتلا به اسهال شده بودند. درنتیجه متخصصین از تمامی پزشکان خواسته اند که علائم گوارشی بیماران مبتلا به کرونا ویروس 2019 همچون علائم دیگر به‌صورت جدی بررسی شود.

 افرادی که مبتلا به اسهال هستند می‌توانند این ویروس را از طریق مدفوعی دهانی منتقل کنند. برای جلوگیری باید پس از انجام مدفوع دست ها به خوبی شسته شده و توالت هم ضدعفونی شود. این افراد اگر از گروه افراد سالمند یا ناتوان جسمی هستند، مراقبت ها باید بیشتر شده و یک نفر عهده‌دار رعایت بهداشت شخصی آن‌ها شود.

 

برچسب ها

بیماری ها کرونا علایم_بارداری تشخیص_کرونا علائم_کرونا نشانه_جدید_کرونا علایم_پوستی تشخیص_کروناازپوست

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

غلامرضا طوسی

جمعه 5 اردیبهشت 1399 ساعت 19:39:42

من از قبل بیماری پوستی داشته ام وحدود دوسال نوردرمانی ومعالجه می‌کرده ام که نسبتن بهبودی حاصل شده اما مدتی است که بالی زانوی چپم دونه‌های ریزی به وجود امده که قبل ازشیوع کرونا بود اما اخیرن همان محل جوشها متورم وقرمز شده این نشانه چیست بتامتا زون می‌زنم قطراب اب از پوست خارج می‌شودفکر می‌کنم ازوقتی بتامتا زون می‌زنم یعنی ازامروزصبح کمی دارد بهتر می‌شود