امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

حقیقت‌های تکان دهنده‌ای که بعد از ۳۰ سالگی می‌فهمید!

پنج شنبه 4 اردیبهشت 1399
5 دقیقه مطالعه
حقیقت‌های تکان دهنده‌ای که بعد از ۳۰ سالگی می‌فهمید!

چه حقایق تلخی با افزایش سن برای ما آشکار می شوند؟

ما در این مقاله می‌خواهیم با شما همراهان عزیز مجله پزشکی در مورد حقایق تلخی صحبت کنیم که ممکن است بارها آن ها را انجام دهید و بعد از بالا رفتن سن، متوجه اشتباهات خود شوید! کودکان ما در زمان مدرسه موارد زیادی را می‌آموزند مانند جدول ضرب، قوانین فیزیک و حقایقی در مورد بدن خود و جانداران دیگر، اما شاید مهم‌ترین حقایق زندگی به آن‌ها آموزش داده نشود و هنگامی که بزرگ شدند با بارها تکرار بعضی از اشتباهات، تازه به حقیقت تلخ آن‌ها پی ببرند.

مواردی هست که شاید ما در تصورات خود آن‌ها را نمی‌پذیریم اما حقیقت زندگی چیز دیگری است. مانند این که همیشه خوبی بر بدی پیروز نمی‌شود، ثروتمندها قدرت‌های  دنیا هستند و وفاداری به شریک زندگی گاهی بسیار نایاب است. در ادامه می‌خواهیم از این حقایق تلخ پرده‌برداری کنیم.


حقایق تلخی با افزایش سن برای ما آشکار می شوند

قدرت و ثروت ارتباط خیلی مستقیمی با پشتکار ندارند

هر سال نشریه بوریس، فهرست قدرتمندترین و پولدارترین افراد دنیا را منتشر می‌کند و جالب است بدانید اصولاً ۵۰ درصد این افراد ثروتمند یا دارای قدرت، این ثروت و قدرت را از خانواده خود به ارث برده اند. ۲۰ درصد دیگر هم خانواده‌های سرشناس داشتند که آن‌ها را برای رسیدن به این موقعیت، کمک کرده‌اند.

مانند جف بروس پایه گذار و سازنده سایت آمازون، قدرتمندترین سایت خریدوفروش دنیا که کار خود را با قرضی از ناپدری خود به مبلغ ۳۰۰ هزار دلار شروع کرد. یا حتی بیل گیتس که قصه‌های زیادی را در مورد آن شنیده‌اید او هم در یک خانواده بانکدار و سیاست‌مدار متولد شده است.

این‌که هر کس می‌تواند با تلاش و پشتکار به قدرت و پول برسد، می‌تواند یک رویای دور از دسترس و زیبا باشد البته امروز این رویا کمی رنگ حقیقت به خود گرفته است و با گسترش استار تاپ ها و فضای اینترنتی می توان امیدهایی به این موضوع پیدا کرد اما چیزی که نمی‌توان وجود آن را انکار کرد این است که فرزندانی با خانواده ثروتمند یا قدرتمند، از راه‌های بسیار ساده‌تری می‌توانند به ثروت و قدرت برسند.


حقایق تلخی با افزایش سن برای ما آشکار می شوند

دوستی برای مردان و زنان متفاوت تعریف شده است

در این زمینه تحقیقات زیادی توسط روان شناسان صورت گرفته که از نتایج آن دریافتند، بیشتر مردان به دوستان جنس مخالف خود به چشم یک معشوقه نگاه می‌کنند درنتیجه ممکن است تمام کارهایی را که برای این دوست انجام می دهند، به چشم یک سرمایه‌گذاری برای رابطه عاطفی آینده باشد. یعنی اگر به او کمک می‌کنند تا ماشین خود را تعمیر کند یا از او حمایت می‌کنند، در ذهنشان به رابطه‌ای عمیق‌تر در آینده فکر می‌کنند و شاید اگر این تصور را نداشتند با او بسیار عادی تر رفتار می‌کردند.

در مورد زنان این موضوع بسیار متفاوت است. آن‌ها دوستان جنس مخالف خود را به چشم یک نقطه اتکا و همچنین کمک‌رسان می‌بینند و از لحاظ عاطفی به آن‌ها نگاه نمی‌کنند. تقریباً دوست جنس مخالف برای آن‌ها شبیه به یک دوست معمولی است. این حالت را "اثر دایره دوستی" می‌نامند. یعنی موقعی که مرد از نظر عاطفی به این رابطه نگاه می‌کند و زن بدون جنسیت، این رابطه را در نظر می‌گیرد.

اگر مردی بگوید من در دوستی جنسیت را مدنظر قرار نمی‌دهم، در ۷۰ درصد موارد حقیقت را کتمان کرده است اما یک زن می‌تواند در بیشتر مواقع چنین چیزی را بگوید و این دقیقاً عین حقیقت است. پس هرگز فکر نکنید دوستی‌های شما می‌تواند بدون اثرگذاری جنسیتی باشد.


حقایق تلخی با افزایش سن برای ما آشکار می شوند

بدبین بودن همیشه بد نیست

از سال ۱۹۵۰ به بعد یک نوع روان‌شناسی، بسیار مورد توجه روان‌شناسان قرار گرفت که به آن روان‌شناسی مثبت گفته می‌شود. بر طبق این نوع روان‌شناسی، افراد باید دید مثبت نگر داشته باشند و حتی در مواجه با مشکلات از وجود آن‌ها گله نکنند. در این نوع روان‌شناسی عقیده بر این است که مشکلات وجود دارند و نمی‌توان همیشه آن‌ها را از زندگی حذف کرد بنابراین باید با آن‌ها کنار آمد و از بقیه موارد مثبت زندگی لذت برد.

اما تحقیقاتی انجام شده که نشان می‌دهد خوش‌بینی زیاد باعث دور شدن شما از موفقیت می‌شود و ممکن است تلاش شمارا کم کند و همیشه یک پایان مثبت و خیالی در ذهن ما شکل بگیرد. جالب است بدانید که در تحقیق دیگری که بر روی افرادی با دید واقع‌گرایانه و حتی تا حدودی افسرده انجام شد، روان‌شناسان به این نتیجه رسیدند که این گروه، موفقیت‌های بیشتری را بدست آوردند چون این افراد شکست‌ها را پیش‌بینی می‌کردند و برنامه‌ریزی آن‌ها بر اساس این بدبینی صورت می‌گرفت و اصولاً خطرات احتمالی را با بزرگ‌نمایی بیشتر و همچنین مشکلات را سنگین‌تر وارد برنامه‌ریزی خود می‌کنند و این برنامه احتمال موفقیتش بیشتر است.


حقایق تلخی با افزایش سن برای ما آشکار می شوند

زوج‌هایی که فرزند ندارند شاید خوشبخت‌تر از پدر و مادرهای جوان باشند

تحقیقات نشان داده هنگامی که زوج جوانی صاحب اولین فرزند خود می‌شوند ۲ برابر بیشتر از زوج‌هایی که هنوز فرزند ندارند، احساس ناراحتی و بدبختی می کنند و در شرایطی که آن‌ها هنوز آماده برای فرزند نباشند و این بارداری به خواسته آن‌ها نباشد، این شرایط پیچیده‌تر و بدتر می‌شود.

میل به طلاق در زوج‌هایی که صاحب اولین فرزند شده‌اند، به‌شدت پایین می‌آید. یعنی حتی اگر با هم مشکل داشته باشند، با وجود بچه دوست دارند همین شرایط را ادامه داده و کنار هم رنج ببرند. با همه این‌ها این‌گونه به زوج‌ها القاء شده است که وجود فرزند بزرگ‌ترین شادی زندگی آن‌ها است.


در رابطه‌های خود خودخواهی را فراموش نکنید

شاید بارها شنیده‌اید که می‌گویند هنگامی‌که وارد یک رابطه عاطفی می شوید، باید با یکدیگر مدارا کنید و در این رابطه از وقت و احساس خود سرمایه‌گذاری کنید، به خاطر همدیگر کوتاه بیایید و سعی کنید با همدیگر همسو شوید. اما این یک اشتباه محض است. اگر شما بخواهید همیشه خودتان را نادیده بگیرید، کم کم عزت نفس خود را از دست می‌دهید.

هیچ روان‌شناسی به شما نمی‌گوید که طبق خواسته شریک زندگی یا عاطفی خود زندگی کنید زیرا شما باید زندگی خودتان را هم در کنار این زندگی داشته باشید. رابطه با دوستانتان را حفظ کنید و وقت‌هایی را مختص خودتان داشته باشید. در یک کلام رفتاری را که با شریک عاطفی خودتان دارید، با خودتان هم داشته باشید و برای خودتان هم همان وقت و انرژی و عاطفه را خرج کنید. این درست نیست که همیشه بخواهید تائید شریک خود را داشته باشید شما باید مورد قبول خودتان باشید و بر طبق همان رفتار کنید.


حقایق تلخی با افزایش سن برای ما آشکار می شوند

در تله سرزنش قربانی نیفتید

متأسفانه در جامعه ما این تله سر راه جنس مؤنث بسیار قرار می‌گیرد. ذهنیت ما براساس تربیتی که داشته‌ایم بر این موضوع تاکید دارد که همیشه شر به سزای عمل خود می‌رسد و اگر فردی گرفتار حادثه ناخوشایندی شد، حتماً نتیجه اعمال او است. اما حقیقت چیز دیگری غیر از آن است. برای همین بارها دیده‌ایم وقتی زن یا دختری مورد بی‌احترامی جنس مقابل قرار می‌گیرد،  عده زیادی به جای همدلی با او، او را سرزنش می‌کنند و تقصیرها را با گفتن مطالبی مثل بد لباس پوشیدن، آرایش ناجور و غیره به گردن او می‌اندازند.


بازیافت و همچنین استفاده از خودروهای پاک نمی‌توانند کمک خیلی زیادی به زمین بکنند

هنگامی که پلاستیک اختراع شد انسان مقدار زیادی از آن را تولید کرد .شاید از آن موقع تاکنون این مقدار به ۸ میلیارد تن رسیده باشد. جالب است بدانید تنها ده درصد آن بازیافت می‌شود و با مواد بازیافتی ظروف و کفش‌هایی از پلی‌اتیلن تهیه می‌شوند که آنها هم تجزیه نشده و برای زمین مضر هستند.

استفاده از خودروهای الکتریکی صدماتی که به اتمسفر زمین می‌رسید را کمی بهبود بخشیده است اما آن‌ها هم خطرناک هستند. این خودروها از باتری‌های لیتیوم استفاده می‌کنند که با محیط زیست سازگاری ندارند و هنگامی که یکی از این ماشین‌ها دچار آتش‌سوزی شود، برای خاموش کردن آن مواد شیمیایی و چندین تن آب نیاز است. حقیقت تلخ این ماجرا این است که هر اختراعی در زمینه کمک به محیط زیست، در حقیقت یک جای کارش می لنگد و تنها سود سرشاری را نصیب سازندگان می کند تا محیط زیست.


حقایق تلخی با افزایش سن برای ما آشکار می شوند

مردان خیانت‌کاران بهتری هستند اما در محدوده سنی خاص

این باور بسیار رایج است که مردان راحت‌تر می‌توانند به شریک عاطفی خود خیانت کنند و اصولاً مرد وفادار کم پیدا می‌شود. می‌‌توان گفت این یک حقیقت است اما فقط در زمانی خاص. تحقیقاتی انجام شد که نشان داد زنان تا قبل از رسیدن به ۳۰ سالگی هم پای مردان می‌‌توانند خیانت ‌کنند و حتی از نظر دروغ‌گویی و پنهان کردن احساس خود، از مردان پیشی می‌گیرند. مردان از یک سن به بعد در مورد خیانت کردن گوی سبقت را از زنان می‌ربایند و می‌‌توان آن سن را ۶۰ سالگی در نظر گرفت! با بالا رفتن سن، میزان خیانت در مردان هم بیشتر می‌شود و دانشمندان آن را حدود ۲۰ درصد اعلام کرده‌اند و بیشترین میزان خیانت در گروه مردان بالای ۶۰ سال بوده است.

 

برچسب ها

روانشانسی زندگی_سالم روانشناسی_مثبت حقایق_زندگی حقایق_تلخ قدرت_پول خیانت_همسر دوستی_ساده بدبینی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما