امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

تست ساده اضطراب کرونا

سه شنبه 2 اردیبهشت 1399
5 دقیقه مطالعه
تست ساده اضطراب کرونا

چگونه بفهمیم به اضطراب کرونا مبتلا شده ایم یا نه؟

با شیوع کرونا ویروس 2019 مشکلات زیادی برای مردم کل دنیا از نظر سلامت جسم، روان و اقتصاد بوجود آمد. یکی از مشکلاتی که بسیار مورد توجه روانشناسان قرار گرفت، اضطراب و استرس ابتلا به کرونا است که می تواند به اندازه خود کرونا ویروس 2019 خطرناک باشد.

این اختلال اضطراب و استرس، در مدت کوتاهی در بین مردم شیوع پیدا کرد و محققین در سر تا سر دنیا به دنبال راه های پیشگیری و درمان آن هستند و این روزها شاهد مقاله ها و مطلب های معتبر و نامعتبر زیادی در این زمینه هستیم. این اختلال روحی می تواند در دراز مدت، صدمات جبران ناپذیری را برای فرد به دنبال داشته باشد. به توصیه روانشناسان این حالت ها باید به سرعت تشخیص داده شده و درمان شوند.

ما در این مقاله با کمک گرفتن از تیم روانشناسی یک تست ساده برای شناسایی میزان اضطراب و استرس شما همراهان عزیز مجله پزشکی آماده کرده ایم تا با انجام آن اگر اضطابی بیش از حد نرمال دارید، برای درمان آن اقدام نمایید. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.


تست ساده تشخیص اضطراب

اختلال اضطراب

فردی که دچار اختلال اضطراب هستند با افکاری عجیب، وسواس گونه و غیرمنطقی دست به گریبانند. این افکار می تواند اضطراب آنها را تشدید کند. اگر این اضطراب هنوز به شکل بیماری پیشرفته درنیامده باشد، فرد مضطرب بر این موضوع واقف است که این اضطراب وسواس گونه است و باید آن را کنترل کنند. البته وجود مقداری استرس در شرایط بحران بسیار لازم است و بدن فرد را در مقابل بیماری به حالت آماده باش در می آورد.

در حالت اضطراب بیمارگونه، فرد بدترین شرایط و احتمالات را در نظر می گیرد و قبل از وقوع حادثه احساس ضعف و شکست همراه او است درنتیجه هراسی بیشتر از تحمل خود را باید تجربه کند. شما اگر جزو افراد همیشه نگران هستید هرگز نمی توانید از زمان کنونی استفاده کرده و در حال زندگی کنید.

تست ساده تشخیص اضطراب

با توجه به سوالات و حالت های خود، عدد مربوط به هر سوال را انتخاب کرده و در برگه ای برای خود یادداشت نمایید. امتیازات به هر سوال به گونه زیر می باشد:

اصلا صدق نمی کند 1 امتیاز
کمی صدق می کند 2 امتیاز
تا حدودی صدق می کند 3 امتیاز
کاملا صدق می کند 4 امتیاز

تست ساده تشخیص اضطرابتست ساده تشخیص اضطرابتست ساده تشخیص اضطراب

سوالات

ا- احساس بیحالی و سستی 

۲- نا آرامی

۳- حس بی قراری

۴- زود خسته شدن

۵- سردرد

۶- تنفس منقطع و کوتاه

۷- دوران و سرگیجه و حس سبکی سر

۸- تکرر ادرار

۹- عرق های مداوم و زیاد

۱۰- تپش قلب

۱۱- مشکلات معده

۱۲- تحریک‌پذیری

۱۳- بطور ناگهانی از جا پریدن

۱۴- اختلال در خوابیدن

۱۵- نگرانی زیاد

۱۶- ناتوانی در کنترل نگرانی

۱۷- دشواری در تمرکز


علایم ذکر شده در سوالات تست می توانند نشاندهنده یک بیماری باشند اما درصورتی که بیشتر این علایم را در حال حاضر تجربه می کنید و یک نگرانی مداوم هم دارید، می توان گفت مشکلات شما ناشی از اضطراب است. امتیازهای داده شده به هر سوال را با هم جمع کنید و نتیجه را به اینگونه بسنجید:

امتیاز بیشتر از 52: اضطراب مزمن

امتیاز بین 35 تا 50: اضطرابی با شدت متوسط

امتیاز کمتر از 35: عدم اضطراب


راهکارهای کنترل اضطراب

اگر اضطراب شما از نوع فیزیولوژیکی است:

  • پایین آوردن میزان مصرف کافئین

  • تمرینات تنفسی و مدیتیشن

  • انجام ورزشی منظم و پیوسته

اگر اضطراب شما از نوع ذهنی است:

  • ریلکس کردن عضلانی

  • توجه و تمرکز بر روی تنفس

  • ایجاد مشغولیت ذهنی و آرامبخش برای خود


تست ساده تشخیص اضطراب

ترس های خود را بشناسید: اگر امتیاز شما از تست در مرحله اضطراب مزمن قرار دارد باید حتما از یک روان درمانگر کمک بگیرید تا بتواند برای شناسایی افکار بیمارگونه به شما کمک کند.

تفکر خود را اصلاح کنید: اگر بارها پیش آمده که پیشگویی های بدبینانه شما، درست از آب درنیامده و اتفاقات کوچک را بزرگ می کنید، وقت آن رسیده که دست از این افکار بیمارگونه بردارید. افرادی که در این زمان گلودرد ساده را، ابتلا به کرونا تعبیر می کنند از این دسته هستند و باید با روشی صحیح و با کمک یک روانشناس بر افکار خود مسلط شوند.

کنترل نگرانی: نگرانی تا یک حد معقول از سلامت شما حفاظت میکند اما هنگامی که دردسرساز شود و کار روزانه شما را مختل کند، باید کنترل شود. بهتر است تمام کنترل خود را دست نگرانی های خود ندهید و از اخبار لحظه ای و نگران کننده دور شوید.

توانایی حل مسئله: افراد همیشه نگران مشکلاتی که نیستند را واقعی می کنند و در کنار ان از حل مشکلات ساده عاجزند! این افراد یاد نگرفته اند که در مقابل شرایط بحرانی چگونه بطور موثر به حل مشکلات فکر کنند و آنها را مدیریت کنند. می توان با کمک کلاس های مختلف روانشناسی توانایی حل مسئله در شرایط بحران را بیاموزیم.

  

برچسب ها

کرونا استرس روانشناسی تست_روانشناسی تست_اضطراب کنترل_اضطراب استرس_بیمارگونه

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

مرتضی حسینی

پنج شنبه 4 اردیبهشت 1399 ساعت 16:27:35

تست روانشناسی

بعد از ابتلا به کرونا یک9655189 سال اظطراب دارم ودلرو مصرف میکنم

جمعه 5 اردیبهشت 1399 ساعت 12:05:07

9655189