امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

چرا به دیدن فیلم ترسناک علاقه داریم؟

دوشنبه 1 اردیبهشت 1399
5 دقیقه مطالعه
چرا به دیدن فیلم ترسناک علاقه داریم؟

عواملی که باعث می شود عده زیادی فیلم های ترسناک را ببینند

حتما در اطراف شما هم افرادی وجود دارند که علاقه بسیار زیادی به تماشای فیلم های ترسناک دارند و شاید خود شما هم جزو افرادی باشید که هنگام انتخاب فیلم، اول سراغ فیلم های ترسناک می روید و از دیدن آنها لذت می برید. ما در این مقاله می‌خواهیم برای آگاهی شما همراهان عزیز مجله پزشکی، از دید روانشناسان به این قضیه بپردازیم و بدانیم به چه دلیل عده‌ای تمایل زیادی به دیدن فیلم های ترسناک دارند؟ اگر شما هم جزو این افراد هستید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


علت علاقه به دیدن تصاویر و فیلم های وحشت آور

طبق آمار بدست آمده از تحقیقات روانشناسی انجام شده در سرتاسر دنیا و همچنین اعلان مردم در پرسشنامه های روانشناسی، مشخص شده است که فیلم های ترسناک یک ژانر پرطرفدار و جذاب در سرتاسر دنیا است. فیلم هایی که اصولا صحنه های پر از وحشت همراه با غافلگیری های خشنی را دارند و در بیشتر آنها شاهد قتل، خونریزی و مردن شخصیت های اول و فرعی فیلم هستیم.

در هنگام دیدن فیلم هایی با ژانر وحشت، تماشاگر در یک ترس مداوم، حس تعلیق و انتظار برای غافلگیری قرار دارد که همین موارد این فیلم‌ها را جذاب کرده و از اصول اولیه ساخت این نوع فیلم ها قرار گرفته اند.


علت علاقه به دیدن تصاویر و فیلم های وحشت آور

سینما و ژانر وحشت

اگر به تاریخچه فیلم های سینمایی از ابتدا تاکنون دقت کنید خواهید دید که فیلم های وحشتناک زیادی در آن قرار دارند که پر از کشت و کشتار و خونریزی و خشونت هستند و توانسته‌اند رتبه های بالای علاقه تماشاچیان را به خود اختصاص دهند. البته همیشه در کنار افرادی که بسیار خواهان تماشای این نوع فیلم ها هستند، افرادی هم وجود دارند که بشدت از تماشای این نوع فیلم ها گریزانند.

حتی افرادی وجود دارند که دیدن فیلم های ترسناک در آنها ایجاد ترس های بیمارگونه می کند و اگر مجبور به تماشای چنین ژانری بشوند ممکن است مشکلات عمده روحی روانی، برایشان پیش بیاید.

از فیلم های نام آشنای ژانر وحشت می توان به فیلم "اره" اشاره کرد. در زمان نمایش این فیلم نقدهای بسیار زیادی ارائه شد. منتقدانی که با آن مخالف بودند و موافقانی که آن را یک فیلم بی نظیر می دانستند. شاید بتوان گفت در طول تاریخ سینما، اره یکی از فیلم‌هایی است که توانسته رکورد دار نقد های ضد و نقیض کار‌شناسان باشد.


علت علاقه به دیدن تصاویر و فیلم های وحشت آور

طبق نقدهایی که بر روی این فیلم صورت گرفته و کامنت هایی که گذاشته شده، متوجه خواهید شد آنقدر برداشتها و دیدگاه ها در مورد این فیلم متفاوت و متناقض است که حد میانی در بین آنها وجود ندارد. عده‌ای از بینندگان این فیلم چنان از این فیلم بدگویی می‌کردند که با دیدن آن کلاً ژانر وحشت را کنار گذاشتند و از تماشای این فیلم احساس انزجار به آنها دست داده بود. در کنار افراد منزجر، عده زیادی هم بودند که از دیدن این فیلم لذت فراوانی بردند.

لذت بالا و در کنار آن احساس انزجار فراوان! در نتیجه با این واکنش های ضد و نقیض نسبت به فیلم های ترسناک نمی توان هرگز یک نظریه قطعی را اعلام کرد. اگر دیدن این گونه فیلم ها شما را رنج می دهد و فکرتان را پریشان می کند، در آن واحد برای میلیون ها نفر جذاب است و هیچ مشکلی با دیدن آنها ندارند.


علت علاقه به دیدن تصاویر و فیلم های وحشت آور

فیلم ترسناک و روانشناسی

روانشناسان طی تحقیقات متعدد به این نتیجه رسیدند که افرادی که می توانند به راحتی فیلم های ترسناک را تماشا کنند و حتی از دیدن آن احساس لذت میبرند در تست های روانشناسی در بخش همدلی و همدردی، نمره های پایین تری را بدست آوردند و در کنار آن در بخش احساس هیجان توانستند نمره های بالایی را کسب کنند. هر دو این موارد به شخصیت افراد برمی‌گردد. اصولاً می‌توان گفت چنین افرادی به دنبال هیجان هستند و از ورزشها و تفریحات با هیجان بالا و خطرناک احساس لذت می کنند.

یکی از دلایل مورد علاقه قرار گرفتن فیلم های وحشتناک، جنایی و خونین، این است که می‌توانند بیننده را وادار به تحریک آنی و هیجانی کنند و از این طریق وحشت و ترس و هیجان را به او منتقل می کنند. شخصیت افراد با هم متفاوت است در نتیجه از دیدن صحنه های مشابه واکنش های متفاوتی را از خود نشان می دهند.

یکی از تحقیقات روانشناسی معتبر که در دنیا انجام شده است نتایج جالبی را ارائه داد. یک گروه از پژوهشگران دانشگاه جنا در کشور آلمان عده ای از افراد عادی را به تماشای فیلم های عادی و ترسناک دعوت کردند و هنگام تماشای فیلمها، از مغز این افراد تصویر برداری کردند. محققان با نتایج بدست آمده متوجه شدند افرادی که در تست های روانشناسی در زمینه‌ی جستجو و هیجان نمره‌های بالاتری داشته اند، هنگامی که فیلم های وحشتناک را تماشا می‌کردند، سطح فعالیت عصبی آنها پایین‌تر از حد نرمال قرار داشت ولی همین افراد هنگام تماشای فیلم هایی با ژانر وحشت، مغزشان واکنش های بسیار فعال و سریع را نشان می‌داد. تحریکات زیاد نشان می دهد که چنین افرادی خواسته‌هایی مبتنی بر هیجان دارند.


علت علاقه به دیدن تصاویر و فیلم های وحشت آور

چگونه دیدن فیلمهای ترسناک

از موارد دیگری که در تماشای فیلم هایی با ژانر وحشت برای روانشناسان جالب می باشد این است که افراد دوست دارند چگونه فیلم های وحشتناک را تماشا کنند. آیا دوست دارند این فیلم‌ها را در تنهایی ببینند یا ترجیح می‌دهند هنگام تماشای چنین فیلم‌هایی. با دوستان یا نزدیکان خود باشند؟

روانشناسان زیادی در طول سال ها بر روی این موضوع تحقیقات گسترده ای را انجام دادند. می توان گفت از سال ۱۹۸۰ تاکنون نتایج زیادی در این زمینه ثبت شده است. از مجموعه این نتیجه ها می توان گفت نکته جالبی که در مورد تماشای فیلم های ترسناک وجود دارد این است که اگر شما چنین فیلم هایی را به همراه یک فرد نزدیک به خود مانند همسر، تماشا کنید می تواند باعث ایجاد وابستگی و افزایش نزدیکی شما به همدیگر شود!

در دهه ۸۰ میلادی این موضوع در بین روانشناسان بسیار مورد بررسی قرار گرفته و از آن به عنوان "به آغوش هم پناه بردن" نام می‌بردند .


حرف آخر

طبق نظر روانشناسان توصیه می شود فیلم های جنایی، قتل و خونریزی را هرگز به صورت تنهایی تماشا نکنید. بهتر است اگر خیلی به این ژانر علاقه مندید و تنها با دیدن آنها احساس هیجان و رضایت می کنید، حتماً با یکی از نزدیکان و دوستان خود به تماشای آن بنشینید تا دچار صدمات روحی نشوید.

باز هم تاکید می کنیم که افراد با یکدیگر متفاوتند و نمی توان نظر قطعی در این مورد داد که دیدن این فیلم ها بد یا خوب است. اثری که تماشای چنین فیلم هایی بر روی هر فرد می گذارد، با توجه به خصوصیات روحی او و شخصیتش متفاوت است. اما تماشای فیلم ها به صورت گروهی در هر ژانری، می تواند تا حدود زیادی اثرات منفی را از بین ببرد.

  

برچسب ها

روانشناسی روانشناسی_فیلم فیلم_ترسناک علاقه_به_ژانروحشت وحشت_ولذت

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

شری

سه شنبه 2 اردیبهشت 1399 ساعت 17:21:57

من عاشق فیلمای ترسناکم اونم تنهایی و نصفه شبی:)))

ZABBIH

جمعه 15 اسفند 1399 ساعت 22:50:32

سلام. مقاله خوبی بود. مرسی از شما.