امروز شنبه 11 تیر 1401

9 عادت خطرناک که نمی دانیم!

جمعه 29 فروردین 1399
5 دقیقه مطالعه
9 عادت خطرناک که نمی دانیم!

چه عادت هایی ممکن است سلامت ما را به خطر بیاندازد؟

همه انسان‌ها دارای حس ششمی هستند که خطر را به آن‌ها گوشزد می کند. احساس خطر یک واکنش غریزی است که ما در برابر آگاهی‌ از خطر، از خود بروز می دهیم. هرچه اطلاعات ما درمورد خطرهای اطرافمان بیشتر باشد، این حس دوری از خطر کمک بیشتری به ما می کند تا ما را از خطر دور کند.

بعضی از رفتارها هستند که به صورت عادت روزانه برای ما درآمده‌اند و نمی‌دانیم ممکن است برای سلامت ما خطر داشته باشند و به صورت عادت آن‌ها را تکرار می‌کنیم. عادت‌ها کارهایی هستند که بدون فکر آن‌ها را انجام می‌دهیم پس بهتر است بر روی عادت‌های خود کمی دقیق‌تر شویم و بدانیم انجام آن‌ها برای ما مضر است یا ضرری ندارند.


عادت های اشتباه و خطرناک

جالب است بدانید گفتن ضرب‌المثل "ترک عادت موجب مرض است" همیشه صحیح نیست اگر شما یک رفتاری را به صورت عادت انجام دهید و بعد بدانید که آن رفتار به سلامت شما صدمه می‌زند، خواهید دید که بعد از مدتی ناخودآگاه سعی در ترک آندارید. در این حالت ذهن شما در مقابله با خطر فعال‌ می‌شود و شمارا از انجام دادن آن‌ها منع می کند. ما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی عادت‌های روزانه‌ای که انجام دادنشان برای شما خطر دارد، بپردازیم و آن را در اختیار شما همراهان عزیز مجله پزشکی قرار دهیم.


عادت های اشتباه و خطرناک

نوشیدن مایعات از بطری‌های پلاستیکی

در بطری‌های پلاستیکی که در بازار هستند موادی به نام میکروپلاستیک وجود دارد که می‌توانند برای سلامتی ما بسیار مضر باشند. میکروپلاستیک ها می توانند عوارض زیر را به دنبال داشته باشند:

  • کاهش باروری

  • افزایش چربی بدنی

  • تضعیف سیستم ایمنی بدن

  • تضعیف دستگاه عصبی

  • جلوگیری از رشد آلت تناسلی در مردان

  • ایجاد بروز چاقی در کودکان

  • احتمال افزایش ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی

نکته: استفاده از بطری‌های پلاستیکی و درحقیقت میکروپلاستیک‌ها بر کودکان اثر منفی تری نسبت به بزرگ‌سالان دارد.


بردن لباس‌ها به خشک‌شویی

برای شستن لباس ها در خشک‌شویی ها و لباس‌شویی ها، از مواد شیمیایی زیادی استفاده می شود که ممکن است بر روی لباس‌ها بمانند این مواد اصولاً می‌توانند باعث مشکلات آلرژی و حساسیتی شوند این مواد با تحریک دستگاه تنفسی حالت‌هایی شبیه آسم ایجاد می کنند و همچنین بر روی چشم‌ها هم می توانند اثر بگذارند.


عادت های اشتباه و خطرناک

جلوگیری از عطسه

به توصیه متخصصین هرگز نباید جلوی عطسه کردن خود را بگیرید. هنگام عطسه، هوایی بشدت می‌خواهد از حفره‌های بینی شما خارج شود و هنگامی که شما جلوی خروج این هوا را بگیرید، ممکن است به سمت گوش‌ها برود و با شدتی که دارد پرده‌های گوش شما را پاره کند. همچنین این فشار هوا اگر خارج نشود ممکن است رگ‌های خونی ریز داخل چشم و یا داخل بینی را با فشار زیاد پاره کند و دچار خون‌ریزی در چشم یا بینی شوید.


استفاده مداوم از عطرو اسپری‌های شیمیایی

نمی‌توان گفت تمام عطر و اسپری ها با مواد طبیعی و زیر نظر سازمان استاندارد جهانی تولید می شوند. بسیاری از سازنده‌های عطر و اسپری دور از چشم بازرسان بهداشت، مواد سمی زیادی را به عطر و اسپری اضافه می‌کنند. این مواد نفتی که همراه با عطر و اسپری است می تواند هم هورمون‌های شما را به هم بریزد هم شما را دچار مشکلات تنفسی کند.

حتی مواردی گزارش شده که این عطر و اسپری‌ها باعث ابتلا به سرطان شده‌اند یا مسمومیت شدیدی را در مصرف‌کننده ایجاد کرده‌اند. بهتر است این‌گونه محصولات را یا از برند های خیلی معتبر یا از لوازم های آرایشی که بدانید جنس‌های تقلبی ندارند، تهیه کنید یا سعی کنید مواد طبیعی‌تر را جایگزین آن‌ها قرار دهید.


عادت های اشتباه و خطرناک

ترکاندن جوش‌های صورت

به توصیه متخصصین پوست  هرگز نباید جوش‌های صورت را دست‌کاری کرد و یا آن‌ها را ترکاند. زیرا این ترکیدن جوش باعث پخش شدن جوش می‌شود و همچنین ممکن است جای آن بر روی پوست شما باقی بماند. در صورت همه ما یک مثلث خطر وجود دارد. ترکاندن جوش‌ها در این ناحیه بسیار خطرناک‌تر از نواحی دیگر است.

این ناحیه ارتباط مستقیمی با دستگاه عصبی دارد و اگر با ترکاندن یک جوش در این ناحیه باعث عفونت شوید، ممکن است این عفونت به دستگاه عصبی شما منتقل شود و مشکلات بسیار فاجعه‌باری چون فلج شدن، مشکلات بینایی، مننژیت و حتی مرگ را به دنبال خود داشته باشد. برای ترک ترکاندن جوش‌های صورت می‌توانید یک دست‌بند کشی به دور مچ خود ببندید و هر گاه تصمیم به ترکاندن جوش‌های صورت گرفتید، با این دست‌بند کشی بازی کنید تا این میل در شما فروکش کند.


استفاده از برند های آرایشی

یکی از مواردی که زنگ خطر برای تمامی مردم دنیا مخصوصاً خانم‌ها است، استفاده از لوازم آرایشی است که با مواد مصنوعی ساخته شده‌اند. این مواد ثابت شده که می‌توانند باعث ابتلا به انواع سرطان‌های پوستی شوند تا جایی‌که امکان دارد بهتر است از مواد آرایشی استفاده نکنید و در شرایط ضروری از برندهایی استفاده کنید که تایید شده از مواد طبیعی و گیاهی استفاده می‌کنند.


عادت های اشتباه و خطرناک

استفاده از یک بالش به مدت طولانی

شب‌ها هنگام خواب چربی‌های پوست و موی شما در بالش تان جذب می شود و این چربی همراه با گرد و غبار موجود در هوا باعث رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌شود و بعد از مدتی برای شما ایجاد آلرژی‌های شدید می کند.


کندن موهای داخل بینی

کندن این موها باعث ایجاد تحریکات و التهابات پوستی می‌شود و این التهاب دستگاه ایمنی بدن را تضعیف می‌کند. همچنین می‌تواند عوارض شدیدتری چون مننژیت را به دنبال داشته باشد.


استفاده از غذاهای آماده

غذاهای آماده اصولاً به علت داشتن مواد افزودنی و نگهدارنده می‌توانند سرطان‌زا باشند. آن‌ها در دمای بسیار بالایی پخته می‌شوند و ارزش مواد غذایی از دست می‌رود و همراه با آن‌ها می‌تواند ریسک ابتلا به دیابت را در شما بیشتر کند.

  

برچسب ها

عطسه عادت_پرخطر کندن_موی_دماغ ترک_عادت ترکاندن_جوش ناباروری

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

حسنی

شنبه 30 فروردین 1399 ساعت 15:23:06

چقدر جالب بود من زیاد جوش میترکونم

لیلا

یکشنبه 31 فروردین 1399 ساعت 20:55:00

خیلی خوبه! اطلاعات عالی