امروز دوشنبه 13 تیر 1401

وقتی کرونا قلب را نشانه می‌گیرد

چهارشنبه 27 فروردین 1399
5 دقیقه مطالعه
وقتی کرونا قلب را نشانه می‌گیرد

آیا کرونا ویروس به قلب هم حمله می‌کند؟

همان‌طورکه قبلا هم گفته ایم این ویروس نوظهور کرونا 2019، هرروز می‌تواند شگفتی‌های جدیدی را برای ما بیافریند. روزبه‌روز دانشمندان در مورد آن به نتایج جدیدتری می‌رسند. به گونه‌ای که در این چند ماه کوتاه پیدایش آن، بارها عوارض بیماری تغییر کرده و از یک فرد به فرد دیگر خود را متفاوت نشان داده است.

هنوز دانشمندان نمی‌توانند عوارض طولانی مدت این بیماری را پیش‌بینی کنند و یا در مواردی چون اثر کرونا ویروس بر روی نوزادان متولدشده از مادران مبتلا، نظری قطعی بدهند. همه دانشمندان و متخصصین در همه گروه‌های پزشکی، روان‌پزشکی و گروه‌های وابسته دیگر درحال تحقیق بر روی عوارض این بیماری هستند و در تلاشند واکسن قطعی این بیماری را بسازند.

یکی از این گروه‌های محقق، گروه‌های کاردیولوژی می باشند. بر طبق تحقیقی که جدیداً در نشریه JAMA Cardiology منتشر شده است، کاردیولوژیست ها بر این عقیده اند که کرونا ویروس قلب را هم نشانه می‌گیرد. طبق نتایج این تحقیق که در ووهان چین انجام شده است محققین دریافته‌اند از هر ۵ نفر بیمار مبتلا به کرونا ویروس 2019 حداقل ۱ نفر دچار مشکلات قلبی شده است درحالی‌که همه این بیماران دارای بیماری زمینه‌ای قلبی و عروقی نبوده‌اند.

اکنون می‌خواهیم بدانیم این جریان تا چه حد قطعی است و داستان این حمله ها چیست؟ ما در این مقاله به سراغ کاردیولوژیست ها رفته‌ایم تا با بررسی این موضوع جواب علمی و درستی را در اختیار همراهان عزیز مجله پزشکی قرار دهیم.


کرونا ویروس و حملات قلبی

کرونا ویروس و حملات قلبی

کاردیولوژیست ها در مورد حمله کرونا ویروس به قلب به مورد احتمالی فکر کرده‌اند:

کرونا ویروس همان‌طورکه می‌دانیم باعث افت اکسیژن خون می‌شود و هنگامی که خون اکسیژن کافی به قلب نرساند، پمپاژ خون به‌درستی صورت نگرفته و ممکن است باعث عارضه‌های قلبی شود

کرونا ویروس مستقیماً به سمت قلب رفته و آن را مورد هدف حملات خود قرار می دهد

هنگامی‌که سیستم ایمنی در مقابله با کرونا ویروس قرار می‌گیرد، ممکن است طوفان ایمنی راه بیفتد و از این طریق ناخواسته به قلب حمله می کند

حقیقتی که قبلاً از لحاظ علمی ثابت شده این است که ویروس‌هایی هستند که با ورود به بدن بیمار، او را دچار مشکلات و نارسایی‌های قلبی می‌کنند. بظور مثال تحقیقی در سال 2018 انجام گرفت و دانشمندان دریافتند که افراد مبتلا به ویروس آنفلوانزا، ۶ برابر بیشتر از افراد سالم دچار بروز حملات قلبی می شوند. این نشان می‌دهد که تنها کرونا ویروس نیست که تهدیدی برای قلب به حساب می‌آید.

یک تحقیق دیگر در زمان اپیدمی فصلی آنفلوانزا صورت گرفت که نتیجه نشان داد افرادی که به آنفلوانزای فصلی دچار بوده‌اند و فوت کرده اند، بیشتر از ذات‌الریه، با عارضه‌های قلبی از دنیا رفته‌اند. با توجه به این تحقیقات می توان گفت عفونت هایی با منشاء ویروسی، می‌توانند باعث ایجاد اختلال در جریان خون شده و به‌دنبال آن ضربان نامنظم قلبی و نارسایی‌های قلبی را بوجود بیاورد.

محققین می‌گویند با توجه به تحقیقاتی که انجام شده برای ماش شوکه کننده نیست اگر بدانیم کرونا ویروس 2019 می‌تواند به قلب مبتلایان آسیب برساند. با یافته‌های جدید می‌‌توان گفت کرونا ویروس جدید بیشتر از ویروس‌های قبلی عارضه‌های قلبی از خود برجای گذاشته است.


کرونا ویروس و حملات قلبی

کرونا چگونه باعث آسیب قلبی می شود؟

یک استاد دانشگاه جان هاپکینز بنام ارین میکوس در این رابطه می‌گوید: در همین مدت کوتاه شیوع کرونا ویروس 2019 ما بیمارانی را داشته‌ایم که بدون عارضه قلبی به بیمارستان مراجعه کرده‌اند و پس از بررسی شرایط آن‌ها متوجه شده‌ایم که کرونا ویروس به قلب آن‌ها صدماتی وارد کرده است. البته این صدمات قلبی در نوع خفیف کرونا ویروس دیده نشده‌است و تنها افرادی به آن دچار آن شده‌اند که مبتلا به نوع شدید کرونا و با علائم زیاد و شدید آن بوده‌اند.

به گفته میکوس هنوز هم این ویروس ریه‌ها را هدف اصلی حمله خود قرار می‌دهد اما از آنجایی که می‌تواند همراه با خون در تمام بدن جریان پیدا کند، درنتیجه می‌تواند اندام‌های دیگر را هم به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مورد حمله خود قرار دهد.

سلول‌های قلب و ریه دارای یک نوع پروتئین در سطح خود هستند. به نام آنزیم 2ACE. سطح این سلول‌ها درگاه ورودی کرونا ویروس است. هنگامی که ویروس وارد سلول می شود آن سلول را محلی برای تکثیر خود قرار می‌دهد. این سلول ها در حالت عادی نقش محافظتی دارند. هنگامی که بافت‌های بدن مورد هجوم کرونا ویروس قرار می‌گیرند، بدن واکنشی طبیعی از خود نشان می دهد یعنی پروتئین‌های سیتوکین را در خون آزاد می کند تا به مقابله با مهاجم برخاسته و بافت‌ها را ترمیم کنند.

هنگامی که التهاب زیاد شود آنزیم های 2ACE نقش ضد التهاب پیدا می‌کنند و نمی‌گذارند بیشتر از این سلول‌های ایمنی تولید شده و ناخواسته به بافت‌های بدن صدمه وارد شود. اما زمانی که کرونا ویروس با این سلول ها چفت می شود، عملکرد آن‌ها را مختل کرده و درنتیجه آن‌ها را مختل کرده و درنتیجه ویروس توانسته هم سلول را از بین ببرد و هم جلوی محافظت از بافت‌ها در مقابل التهاب گرفته شود.

به گفته میکوس اگر عضله قلب مورد حمله ویروس‌ها قرار بگیرد و ملتهب شود دیگر نمی‌تواند به‌درستی کار خود را انجام دهد از طرف دیگر کرونا ویروس 2019 این توانایی را دارد که به‌طور غیرمستقیم به قلب آسیب وارد کند. هنگامی‌که بیماری خیلی شدید باشد و التهاب وسیعی در بیمار بوجود بیاید، سیستم ایمنی بدن دیگر نمی‌تواند به‌خوبی عمل کرده و از کنترل خارج می‌شود. در اینجا سیستم ایمنی بدن مرتب سیتوکین می‌سازد و حالت طوفان سیتوکین را بوجود می‌آورد. این طوفان باعث می‌شود به بافت‌های خود بدن هم حمله شود مانند قلب و کبد.

در کنار همه این‌ها می‌دانیم افرادی که دچار مشکلات قلبی عروقی هستند، به‌‌عنوان افراد مستعد برای ابتلا به بیماری کرونا ویروس و همچنین نشان دادن عوارض شدیدتری شناخته شده‌اند و میزان مرگ‌ومیر در آن‌ها بالاتر از افراد عادی است. به گفته میکوس هنگامی که یک عضو حیاتی بدن مانند قلب در شرایط عادی هم نتواند عملکرد درستی داشته باشد، درهنگام مواجهه با شرایط بحرانی چون افت اکسیژن، مسلماً ضعیف‌تر از افراد عادی عمل می کند.


کرونا ویروس و حملات قلبی

تشخیص و درمان

کاردیولوژیست ها با انجام آزمایش خون، سلامت قلب را بررسی می کنند. هنگامی که قلب انسان دچار آسیب می‌شود، میزان پروتئین تروپونین در خون بالا می‌رود. البته در بعضی از موارد هم نمی‌توان به این راحتی عارضه‌های قلبی را تشخیص داد و درحقیقت برای هر عارضه‌ای درمان متفاوتی وجود دارد.

اگر ویروس مستقیماً قلب را مورد هدف حمله خود قرار دهد، در اینجا داروهای ضد ویروس نیاز است اما اگر صدمه توسط طوفان سیتوکین ایجاد شود و سیستم ایمنی بدن مشکل اصلی عارضه‌های قلبی باشد، در اینجا به داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی نیاز است اما چون هنوز تحقیقات در این زمینه کامل نشده است  فعلاً درمان شامل مراقبت‌های حمایتی می‌شود مانند تامین اکسیژن برای جلوگیری از افت اکسیژن.

  

برچسب ها

بیماری ها کرونا سکته_قلبی سکته_قلبی_وکرونا حمله_کرونابه_قلب افت_اکسیژن طوفان_سیتوکین

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

اسماعیل

شنبه 30 فروردین 1399 ساعت 15:36:22

چقد جالب بود من همش میگفتم چقدر دروغ میگن که هرکی سکته میکنه میگن کرونا پس جریا اینه

سارا

شنبه 30 فروردین 1399 ساعت 21:03:10

درسته مام یه همسایه داریم دو پسرشو از دست داد یکی کرونا یکی سکته قلبی. بیچاره نابود شد