امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

زخم های خود را به سادگی درمان کنید!

سه شنبه 26 فروردین 1399
5 دقیقه مطالعه
زخم های خود را به سادگی درمان کنید!

ده روش خانگی برای ترمیم زخم

زخم های کوچک و بزرگ به بخشی جدانشدنی از زندگی ما تبدیل شده اند مخصوصا اگر دارای کودکی پرجنب و جوش باشیم! ما در این مقاله می خواهیم به بررسی چند روش تجربی اثبات شده برای بهبود زخم ها بپردازیم و این روش های تایید شده را به شما همراهان عزیز مجله پزشکی ارائه دهیم. اصولاً با ایجاد یک خراش یا زخم کوچک، به پزشک مراجعه نمی‌کنیم اما این دلیل نمی‌شود که بی توجه از کنار زخم بگذریم. زخم ها قابلیت بالایی برای عفونت دارند در نتیجه باید به آنها رسیدگی شود و اقدامات لازم برای بهبود آنها را انجام دهیم.


آلوورا 

می توان آلوورا را درمان خوبی برای بریدگی ها به حساب آورد. آلوورا خاصیت ضد التهابی دارد در نتیجه می تواند باعث تسکین زخم شود. همچنین برای آفتاب سوختگی هم از آلوورا میتوان استفاده کرد.

روش استفاده:

اگر آلوورای تازه در دسترس دارید می توانید بخش های تیغ دارش را بریده و ژل داخل آن را استخراج کنید. سپس این ژل را بر روی زخم خود قرار دهید. اگر آلوورا در اختیار ندارید می توانید همین ژل را از داروخانه ها تهیه کنید.


روش های خانگی برای ترمیم زخم

محلول نمکی به جای هیدروژن پراکسید

هنگامی که زخمی ایجاد می شود، کاری که باید انجام دهید شستشوی آن است. همیشه تصور بر این است که در این مواقع از هیدروژن پراکسید استفاده شود اما در حقیقت هیدروژن پراکسید می‌تواند به پوست شما آسیب برساند و تمامی باکتری ها را هم نابود نمی‌کند. به جای آن می توانید از محلول نمکی استفاده کنید که هم برای پوست شما بی ضرر است و هم باکتری ها را از بین می برد.

روش استفاده:

ابتدا ۲۰۰ گرم آب را جوشانده و نصف قاشق غذاخوری نمک را داخل آن ریخته و حل کنید. سپس بگذارید آب نمک خنک شود. این محلول نمکی را می توانید با کمک گاز استریل بر روی زخم خود بمالید.


عسل

عسل را می توان یک ماده موثر برای زخمهای باز به حساب آورد. عسل خاصیت بالایی در از بین بردن باکتری ها دارد و همچنین ترمیم زخم ها را سرعت می بخشد. تحقیقات زیادی بر روی عسل انجام شده که مشخص می کند عسل دستگاه ایمنی را بهبود می بخشد. هنگامی که فعالیت دستگاه ایمنی بیشتر شود، بهبودی زخم هم با سرعت بیشتری انجام می شود و التهابات پوستی کمتر می شود.

روش استفاده:

یک لایه نازک از عسل را بر روی زخم قرار داده بر روی آن را یک باند بگذارید.


روش های خانگی برای ترمیم زخم

یخ

از یخ برای صدماتی که توسط سوختگی ایجاد می شود، استفاده می کنند. یخ می تواند به سرعت ورم را متوقف کند و باعث تسکین درد شود. هنگامی که زبانتان به وسیله یک ماده غذایی داغ می سوزد، اگر تکه ای یخ را بر روی آن قرار دهید، به سرعت اثرات سوختگی کاهش پیدا می کند.

روش استفاده:

می توانید خود یخ را به مدت کوتاهی بر روی محل سوختگی قرار دهید. اما چون ممکن است به وسیله خود یخ هم سوختگی ایجاد شود، بهتر است اول آن را درون یک پارچه تمیز بپیچانید و سپس روی محل سوختگی قرار دهید.


کمپرس سرد

برای از بین بردن کبودی ها میتوان از کمپرس یخ استفاده کرد. در شرایطی که قسمتی از بدن رگ به رگ شده یا ضرب دیده و کبود شده، کمپرس سرد می تواند درد را تسکین بدهد و هم از خونریزی داخل بافت جلوگیری کند.

روش استفاده:

بهتر است کیسه یخ را به طور مستقیم بر روی پوست خود قرار ندهید چون حتی کیسه هم نمی‌تواند جلوی یخ سوختگی را بگیرد. بنابراین ابتدا آن را داخل یک حوله بپیچانید و سپس بر روی بخش آسیب‌دیده قرار بدهید. می توانید به مدت ۱۰ دقیقه کیسه را بر روی محل نگهدارید.


روش های خانگی برای ترمیم زخم

سرکه سیب

یکی از خواص مهم سرکه سیب از بین بردن باکتری ها است. می توان برای جلوگیری از عفونت زخم، از سرکه سیب استفاده کرد. تحقیقات زیادی هم انجام شده است که باکتری زدایی سرکه سیب را اثبات می کند.

روش استفاده:

نمی توانید سرکه سیب را به همان حالت طبیعی بر روی زخم یا پوست قرار دهید بلکه باید ابتدا آن را رقیق کنید. پس از رقیق کردن، گاز استریل را برداشته آن را داخل سرکه رقیق شده قرار دهید و سپس به مدت نیم ساعت بر روی زخم یا ناحیه صدمه دیده قرار دهید.


عصاره چای و نعنا فلفلی

عصاره درخت چای و نعنا فلفلی هر دو خاصیت رفع التهاب را دارند و می‌توانند درد را تسکین بخشند از این دو عنصر می توان به عنوان ماده ضد عفونی کننده استفاده کرد و جلوی عفونت را گرفت.

روش استفاده:

عصاره درخت چای و نعنا فلفلی خاصیت های مشابهی دارند اما استفاده از آنها فرق دارد. شما می توانید عصاره درخت چای را به طور مستقیم بر روی زخم قرار دهید اما نعنا فلفلی را نمی توانید چون ممکن است باعث تحریک زخم شود. شما می توانید تنها مقداری از نعنا فلفلی را اطراف زخم و به عنوان تسکین دهنده درد قرار دهید.


روش های خانگی برای ترمیم زخم

جوش شیرین

هنگامی که حشرات شما را نیش می زنند، جوش شیرین یک انتخاب مناسب است. نیش حشرات گاهی بسیار دردناک است و جوش شیرین می تواند قرمزی و ورم را تسکین دهد.

روش استفاده:

کمی آب را بر روی چشم جوش شیرین بریزید به اندازه ای که به شکل خمیر در بیاید. سپس خمیر را به مدت یک ربع روی محل آسیب دیده قرار دهید. خواهید دید خارش شما قطع می شود.


سیر

یک گزینه مناسب برای زخمهای باز و بند آوردن خونریزی است. می تواند از سیر برای رفع درد، توقف خونریزی و ترمیم سریعتر زخم استفاده کنید.

روش استفاده:

سیر را له کنید تا به شکل یک خمیر در بیاید و سپس آن را مستقیماً بر روی زخم قرار داده و روی آن را با باند تمیزی بپوشانید.


بابونه

برای درمان تاول ها گزینه بسیار مناسبی است. هنگامی که پایتان به وسیله کفشی که تنگ بوده، صدمه دیده می توانید از این گیاه ضدعفونی کننده استفاده کنید تا به بهبود تاول ها کمک کنید.

روش استفاده:

برای این منظور می توانید هم از بابونه کیسه‌ای و هم از گل بابونه استفاده کنید. هر کدام از آنها را به مدت یک ربع داخل آب قرار دهید سپس آبی که مخلوط با عصاره بابونه شده است را بر روی تاول بمالید و یک گاز استریل تمیز بر روی آن قرار دهید.

  

برچسب ها

زخم درمان_زخم درمان_خانگی_زخم آلووراوزخم محلول_نمکی_وزخم کمپرس_یخ عفونت_زخم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما