امروز شنبه 11 تیر 1401

قد بلند شویم!

دوشنبه 7 آبان 1397
5 دقیقه مطالعه
قد بلند شویم!

چگونه می توانیم قدبلند شویم؟

همانطور که تحقیقات نشان داده است افزایش قد، اعتماد به نفس را بالا میبرد. همین که مجبور نباشید به دنبال کفش‌های پاشنه بلند، سلامت خود را به خطر بیندازید یعنی یک گام مثبت به سمت زندگی سالم تر با اعتماد به نفسی بالاتر. اصولاً افرادقدکوتاه همیشه حسرت داشتن قد بلند را با خود به یدک می کشند. قد بلند مخصوصا در بین مردان یک امتیاز مثبت است. داشتن قد بلند مزایای زیادی را به همراه دارد.

بر طبق مطالعات انجام شده افزایش قد تا قبل از سن ۲۰ سالگی می تواند اتفاق بیفتد و بعد از آن، آمار کمی از افزایش قد گزارش شده است.


عواملی که بر روی قد تاثیر دارند

عوامل مختلفی هستند که قد یک انسان را مشخص کرده و تاثیر مثبت یا منفی بر روی آن دارند. می توانیم این موارد را به دو بخش تقسیم کنیم:


عوامل ژنتیکی

در بیشتر مواقع این ژنتیک است که قد افراد را مشخص میکند اما اگر والدین قد کوتاهی دارید می توانید امیدوار باشید که با عوامل دیگر قد خود را افزایش دهید. نقطه مثبت ژن قد این است که اگر در خانواده به جز پدر و مادر، افراد قدبلند دارید باز هم احتمال اینکه ژن قد بلندی به شما برسد، وجود دارد. می‌توان. با فرمول زیر قد کودکان را تخمین زد:

برای پسران: مجنون. قد والدین به اضافه پنج تقسیم بر دو

برای دختران: مجموعه قد والدین منهای پنج تقسیم بر دو


عوامل غیر ژنتیکی

بعضی از عوامل غیر ژنتیکی که بر روی قد اثر دارند:

در معرض دود تنباکو قرار گرفتن کودک در دوران جنینی

بیماری های سخت در کودکی یا نوجوانی

شرایط نگهداری نامناسب کودک بعد از زایمان

وزن بسیار کم در هنگام تولد


چگونه می توانیم قدبلند شویم؟

راه هایی برای افزایش قد

مواردی را که عنوان کردیم تحت کنترل انسان نیست، ژنتیک کودک و مسایل دوران جنینی و کودکی. اما مواردی وجود دارند که می توانیم به کمک آن ها نقش مثبتی در افزایش قد داشته باشیم

خواب مناسب: یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار بر روی قد موضوع خواب است. تحقیقات نشان داده برای داشتن قدی مناسب خواب شبانه روز حداقل باید هشت ساعت باشد. هورمون رشد در هنگام خواب شبانه آزاد می‌شود و اگر خواب مناسبی نداشته باشیم مقدار این هورمون کاهش پیدا می‌کند. پس بهتر است خواب خود را مدیریت کنیم.

غذای مناسب: برای رشد کردن به تغذیه مناسب نیاز داریم.

یکی از عوامل تغذیه ای موثر در افزایش قد ویتامین D است که برای سلامت استخوان ها ضروری می باشد ویتامین D را می توان از نورخورشید. به غذاهایی مانند تخم مرغ، ماهی، لبنیات و... به دست آورد.

کلسیم: وجود کلسیم برای رشد استخوان ها بسیار ضروری است برای دریافت کلسیم می توانیم به سراغ غذاهایی مانند پنیر و سبزیجات برگ سبز، غلات غنی شده و سویا برویم.

روی: روی را می توان در غذاهایی چون مارچوبه، تخم مرغ و نخود و صدف پیدا کرد.

بهتر است برنامه غذایی خود را به گونه ای قرار دهید که تمامی مواد مغذی به بدن شما برسد.

تمرینات ورزشی: بازی کردن و انجام ورزش به طور منظم می تواند عامل مهم برای افزایش قد باشد. حتی افرادی که بعد از ۱۸ سالگی به تمرینات منظم ورزشی روی آورده‌اند توانستند قد خود را چند سانتیمتر افزایش دهند. هر گاه بدن فعال باشد به مواد غذایی بیشتری نیاز دارد و هر چه مواد مغذی بیشتر به بدن برسد رشد سریع تر صورت می گیرد. همچنین ورزش می تواند هورمون رشد را افزایش دهد.


چگونه می توانیم قدبلند شویم؟

ورزش های مفید:

 شنا

بارفیکس

لمس انگشتان پا

حرکات کششی

طناب زدن

اصلاح فیزیک بدنی: سعی کنیم موقعیت فیزیکی بدن را همیشه چه در حالت نشسته و چه در حالت ایستاده در حالت مناسبی قرار دهیم.

تقویت سیستم ایمنی بدن: تقویت سیستم ایمنی می‌تواند به ساخت و ساز بیشتری بپردازد. بهتر است به جای خوردن غذاهای فرآوری شده به سمت غذاهای دارای غلات سبوس دار، لبنیات کم چرب و میوه و سبزیجات بروید. خوردن ماهی و آجیل به شما کمک می کند که امگا ۳ مورد نیاز بدن را تامین کنید.

آب بنوشید: خوردن آب زیاد میتواند یکی از نکات تامین کننده سلامت بدن شما باشد. نوشیدن 8 لیوان آب روزانه روش موثری برای دفع سموم بدن و متابولیسم بهتر است.

جراحی: جدیدا جراحی هایی پیشنهاد می شود برای افزایش قد به این صورت که بخشی از استخوان درشت نی و نازک نی را می شکنند و یک میله تلسکوپی بین آن ها قرار می دهند. این میله خارج از چارچوب پا قرارمی گیرد و نیاز دارد چندین بار تنظیم شود. این میله ها روزانه استخوان پا را به اندازه یک میلیمتر می کشند و بعد از ۶ ماه می‌توانند ۷ سانت به قد شما اضافه کنند. به یاد داشته باشید که این روش گران قیمت و خطر آفرین است و بهتر است به عنوان آخرین راه حل استفاده شود.


چگونه می توانیم قدبلند شویم؟

فاکتورهای بازدارنده رشد

بعضی از عوامل هستند که می تواند اثرات منفی بر روی رشد قد داشته باشند. مطالعات نشان داده مصرف مواد مخدر و الکل دو عامل بازدارنده برای رشد هستند. مصرف استروئید در سنین پایین توسط کودکان و نوجوانانی که آسم دارند وهم می تواند بعنوان عامل منفی رشد درنظر گرفته شود.


منبع: scientificamerican
  

برچسب ها

جراحی و لیزر زیبایی تناسب_اندام تغذیه_مناسب قدبلند فاکتوررشد جراحی_قد بارفیکس سیستم_ایمنی فیزیک_بدنی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما