امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

رابطه جنسی در دوران کرونا

یکشنبه 17 فروردین 1399
5 دقیقه مطالعه
رابطه جنسی در دوران کرونا

​چگونه یک رابطه جنسی سالم داشته باشیم؟

یکی از مسائلی که با شیوع کرونا ویروس مورد توجه قرار گرفته است رابطه جنسی و زناشویی است. دراین‌باره اظهار نظرهای متفاوتی شده است و چون هنوز تحقیقات کاملی در رابطه با انتقال کرونا ویروس 2019 از طریق رابطه جنسی صورت نگرفته و جواب‌های قطعی داده نشده، این نگرانی برای بیشتر مردم وجود دارد که آیا از راه رابطه جنسی این بیماری منتقل می‌شود یا خیر؟

ما در این مقاله سعی کردیم ارتباط رابطه جنسی با سیستم ایمنی بدن و داشتن یک رابطه جنسی سالم را برای شما همراهان مجله پزشکی توضیح دهیم تا شاید بتواند برای سوال‌های شما پاسخی علمی و مناسب باشد.


تاثیر رابطه جنسی بر سیستم ایمنی

در سیستم ایمنی نوعی پروتئین به نام پادتن A یا همان ایمونوگلوبین A وجود دارد که بخشی از دستگاه ایمنی بدن است. هنگامی که یک ویروس یا باکتری بیگانه وارد بدن شود، در مقابل آن پادتن‌ها ساخته می شوند. هر پادتن به نوع خاصی از آنتی‌ژن یا همان ویروس یا باکتری یا جسم خارجی حمله‌ور می‌شود. پادتن‌های A در ترشحات ما وجود دارند. مانند اشک، بزاق، ترشحات تنفسی و تناسلی. در نتیجه ایمونوگلوبین A در برابر بیماری‌های عفونی مانند سرماخوردگی و درحال حاضر کرونا ویروس 2019 بسیار مهم است.


رابطه جنسی  سالم و پرخطر در زمان شیوع کرونا

جالب است بدانید در تحقیقاتی که قبل از شیوع کرونا ویروس 2019 انجام شده است، دانشمندان دریافته‌اند اگر رابطه جنسی به‌صورت سالم و مداوم یعنی ۱ تا ۲ بار در هفته انجام شود، می‌تواند باعث افزایش آنتی‌بادی A شود و این آنتی‌بادی هم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

در این تحقیقات که در دانشگاه پنسیلوانیا انجام شد ۱۱۲ نفر مورد آزمایش قرار گرفتند. گروهی از این افراد ۱ یا ۲ بار رابطه جنسی در طول هفته داشتند و گروهی دیگر کمتر از یک‌بار در هفته یا اصلاً رابطه نداشتند. هنگامی که بعد از انتهای آزمایش از بزاق شرکت کنندگان نمونه برداری شد، متوجه شدند سطح ایمونوگلوبین A در آن‌ها بسیار بالاتر است و دارای سیستم ایمنی قوی‌تری هستند. این آزمایش نشان می‌دهد که افراد متأهل که رابطه جنسی سالمی دارند و پابند به رابطه جنسی منظم هستند می‌توانند بدن سالم تری داشته باشند و قوی‌تر از افراد دیگر باشند.


رابطه جنسی در دوران کرونا

در کنار مسائلی که عنوان شد متوجه شدیم یک رابطه جنسی سالم و منظم می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند اما حالا سوال این است که آیا در دوران کرونا هم می‌‌توان رابطه جنسی را مانند گذشته ادامه داد؟ آیا امکان انتقال بیماری از راه برقراری رابطه جنسی وجود دارد؟

متخصصین و پزشکان بر این عقیده هستند که در زمان شیوع یک بیماری مانند کرونا ویروس باید رابطه جنسی ایمن برقرار شود و حتی در شرایط خاص بهتر است رابطه جنسی مدتی به تعویق بیفتد. بطور مثال اگر شریک رابطه جنسی شما دارای عوارضی از بیماری کرونا ویروس مانند تب، سرفه، از دست دادن بویایی و چشایی و دیگر علائم باشد، بهتر است یک هفته رابطه برقرار نشود.


رابطه جنسی  سالم و پرخطر در زمان شیوع کرونا

در این زمینه متخصصین به زوج‌ها توصیه می‌کنند که اگر زوجی دارای بیماری زمینه ای است که در زمان شیوع کرونا ویروس جزو گروه‌های پرخطر قرار گرفته است، بهتر است رابطه جنسی نداشته باشند. بیماری‌هایی چون بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت، بیماری‌های ریوی، ایدز و دیگر بیماری‌هایی که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی دارد. زنان باردار در این زمینه جزو افراد پرخطر قرار می‌گیرند و همچنین افرادی که سن بالای ۶۵ سال را دارند.


رابطه جنسی امن در دوران کرونا ویروس

شرایط رابطه جنسی سالم متعدد است که در دوران شیوع کرونا ویروس باید علاوه بر آن‌ها موارد دیگری هم رعایت شود که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • شستشوی دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه قبل و بعد رابطه جنسی

  • شستن و ضدعفونی کردن جایی که رابطه در آن انجام می‌شود

  • رابطه بهتر است چهره به چهره نباشد چون در حالت چهره به چهره احتمال انتقال ویروس بسیار بیشتر است

  • از بوسیدن، انتقال ترشحات بزاق دهانی و حتی لمس صورت در این دوران اجتناب کنید

  • به توصیه پزشکان عفونی بهتر است افراد در این دوران حتماً از کاندوم استفاده کنند

  • یکی دیگر از افراد پرخطر جامعه در رزهای شیوع کرونا ویروس افرادی هستند که با چند نفر رابطه جنسی دارند. بهتر است در این دوران این کار را ادامه ندهند و همچنین از برقراری رابطه جنسی با افرادی که تعهد رابطه ندارند، خودداری شود


رابطه جنسی  سالم و پرخطر در زمان شیوع کرونا

چگونه درمورد رابطه جنسی با فردی غیر از همسر خود مطمئن باشیم؟

بهتر است در این دوران اگر شریک جنسی مطمئنی ندارید، این رابطه را کنسل کنید. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید به اطمینان نسبی برای رسیدن به یک رابطه جنسی سالم برسید.

اگر فرد مذکور دارای علائمی چون بی‌حالی، بی‌اشتهایی، از دست دادن حس بویایی و چشایی، ضعف، تب و سرفه خشک باشد، رابطه را برقرار نکنید

از شریک جنسی خود سوالاتی بکنید و با توجه به جواب‌های داده شده رابطه را ایمن یا پرخطر تشخیص دهید:

آیا رابطه جنسی کمتر از ۲ هفته با فرد دیگری داشته است؟

آیا رابطه جنسی بدون کاندوم انجام داده است؟

آیا در رابطه جنسی از رابطه دهانی استفاده می کند؟

آیا به مواد مخدر اعتیاد دارد؟


حرف آخر

تاکنون از نظر علمی ثابت نشده است که رابطه جنسی می‌تواند ویروس کرونا را از فردی به فرد دیگر منتقل کند اما چون رابطه جنسی یک رابطه بسیار نزدیک است، امکان انتقال ترشحات از دو فرد به همدیگر درصد بالایی دارد. پس عاقلانه است اگر در یک زمان با یک نفر رابطه داشته و مطمئن باشید او هم جز شما با فرد دیگری رابطه ندارد مانند همسر. و در این دوران تا جایی‌که ممکن است از روابط پرخطر جلوگیری کنید. همان‌طورکه در ابتدای مقاله گفتیم رابطه جنسی اگر به‌صورت کاملاً سالم و ۱ یا ۲ بار در هفته باشد نه‌تنها ضرری ندارد بلکه سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند اما افرادی چون زنان باردار و افراد با بیماری‌های زمینه ای چون در ریسک بالای ابتلا به بیماری کرونا قرار دارند در این مورد باید دقت زیادی بکنند.

 

برچسب ها

کرونا زندگی سالم روابط_زناشویی راه_های_انتقال_کرونا روابط_زناشوییرابطه_جنسی_سالم روابط_پرخطروبیماری روابط_جنسی_وکرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما