امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

اوتیسم و کرونا

جمعه 15 فروردین 1399
5 دقیقه مطالعه
اوتیسم و کرونا

کرونا یک قرنطینه مضاعف برای خانواده‌های دارای کودکان اوتیسم

آیا تا بحال در مورد کرونا و کودکان مبتلا به اوتیسم اندیشیده اید؟ شاید بتوان گفت بعضی از کودکان اوتیسم، قرنطینه خانگی را که ما به اجبار تحمل می کنیم، در روزهای زیادی از زندگی خود دارند.

شیوع کرونا ویروس 2019، عوارض زیادی را به‌همراه داشت. یکی از مواردی که ناخواسته برای بیشتر کشورهای دنیا پیش آمد شرایط قرنطینه خانگی و فاصله‌گذاری اجتماعی بود که برای قطع شدن زنجیره سرایت این بیماری، تمامی کشورهای درگیر مجبور به رعایت آن شده‌اند.

در مورد عوارضی که این قرنطینه خانگی از خود برجای می‌گذارد بارها صحبت کرده‌ایم اما امروز با توجه به روز جهانی اوتیسم می‌خواهیم به این گروه از عزیزانمان در جامعه بپردازیم و ببینیم روز‌های قرنطینه خانگی بر آن‌ها چطور می‌گذرد.


نحوه آموزش به کودکان اوتیسمی

بیماری اوتیسم چیست؟

بیماری اوتیسم مانند تمام بیماری‌های دیگر در همه افراد یکسان نیست و می‌‌توان آن را به چند درجه مختلف تقسیم‌بندی کرد. تعدادی از افراد اوتیسم ممکن است تنها مقداری از زندگی طبیعی شان دچار تغییر شود و در کل بتوانند مانند بقیه افراد در جامعه زندگی کنند اما گروه دیگری از بیماران اوتیسمی هستند که دچار ناتوانی شدید ارتباطی می شوند به گونه‌ای که نمی‌توانند بدون کمک دیگران نیازهای خود را برطرف کنند.

چیزی که در کودکان اوتیسمی بسیار به چشم می‌خورد و حائز اهمیت است ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران است. آن‌ها نمی‌توانند احساسات خود را به خوبی بیان کنند. کودکان اوتیسمی نسبت به مردم عادی حساسیت بسیار بالاتری دارند به گونه‌ای که صداها و صحنه‌هایی که برای دیگران عادی است ممکن است به شکل ناخوشایندی برای آن‌ها بروز کند و آن‌ها را بترساند و واکنش‌های خاصی را از خود نشان دهند.

کودکان مبتلا به اوتیسم به اشیائی خاص وابستگی بیشتری نشان می دهند و حرکت‌های تکراری بدنی مانند تاب خوردن، دست زدن و قدم زدن بخشی از رفتارشان می شود. جالب است بدانید کودکان اوتیسمی با این‌که در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارند اما در زمینه‌هایی چون ساخت موسیقی، مسائل ریاضی، حفظ کردن و طراحی از خود مهارت‌های بسیار زیادی را نشان می‌دهند و در این زمینه دارای هوش متوسط رو به بالایی هستند.


نحوه آموزش به کودکان اوتیسمی

اثر کرونا بر مبتلایان به اوتیسم

همان‌طورکه گفتیم افراد مبتلا به اوتیسم می‌توانند کارهای تکرار شونده و روتین را به‌خوبی انجام دهند اما چون نمی‌توانند ارتباط چشمی خوبی با دیگران داشته باشند در روابط اجتماعی دچار ضعف هستند. آن‌ها علاقه زیادی دارند که اشیا را داخل دهانشان بگذارند و ممکن است به اشیاء خاصی وابستگی داشته و آن‌ها را همیشه با خود داشته باشند.

به گفته رفیعی‌پور روان‌شناس سلامت: کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است شی‌ء مورد علاقه خود را مرتب به دهانشان بگذارند درنتیجه این افراد می‌توانند برای مبتلا شدن به بیماری کرونا ویروس 2019 مستعدتر از بقیه کودکان باشند. البته تاکنون در جایی اعلام نشده است که بیماران مبتلا به اوتیسم به بیشتر از بقیه افراد به کرونا مبتلا می‌شوند اما چیزی را که باید مدنظر قرار بدهیم این است که درصد قابل‌توجهی از بیماران اوتیسم به بیماری‌های تنفسی و قلبی دچارند درنتیجه به‌صورت غیرمستقیم این گروه از افراد در آسیب بیشتری قرار می‌گیرند.

همان‌طورکه بارها شنیده‌ایم کرونا ویروس 2019 بر روی سطح ماندگاری طولانی دارد و توسط گذاشتن دست و اشیاء آلوده به دهان و همچنین لمس سطوح، این بیماری به راحتی منتقل می‌شود. به گفته رفیعی‌پور باید در مورد بهداشت فردی آموزش‌های کافی و لازم داده شود تا بتوان این ویروس و انتشار آن را کنترل کرد.

رفیعی‌پور در ادامه می‌گوید: کودکان اوتیسم نمی‌توانند احساسات خود را بخوبی بیان کنند اما صحبت‌ها و مفاهیم را درک می‌کنند درنتیجه بهتر است برای آموزش آن‌ها به زبان ساده ای با آن‌ها گفتگو شود. با کمک عکس و پوستر نحوه صحیح بهداشت شخصی به آنها یاد داده شود و نگذاریم دچار تشویش شوند و به کودکانمان خاطرنشان کنیم که بیماری کرونا ویروس فقط مختص آن‌ها نیست بلکه تمام افراد جامعه را دربرمی‌گیرد.


نحوه آموزش به کودکان اوتیسمی

کرونا و قرنطینه مضاعف برای خانواده‌های دارای کودکان اوتیسم

آرزو حیدریان مدیر عامل انجمن اوتیسم خراسان می گوید: کودکان دارای اوتیس نیاز به حمایت‌های کلی دارند. آموزش آن‌ها ممکن است کمی متفاوت باشد و نیاز به وقت بیشتری دارند. ما سعی می‌کنیم در راهکارهای آموزشی خود آن‌ها را بیشتر به سمت اجتماع بیاوریم و به آن‌ها آموزش های لازم را با شیوه هایی موثر بدهیم.

درنتیجه آمدن کودکان اوتیسمی به کلینیک‌های درمانی مخصوص و دریافت آموزش های تخصصی، امری مهم است که متأسفانه با شیوع بیماری کرونا ویروس و پیش آمدن شرایط بحرانی، این کودکان مجبور شده‌اند در خانه بمانند. البته ما تمام سعی خود را می‌کنیم که آموزش این کودکان متوقف نشود. و بهتر است در دوران قرنطینه خانگی آموزش‌های آن‌ها با کمک والدین ادامه پیدا کند.


نحوه آموزش به کودکان اوتیسمی

نکته‌های مهم در مورد آموزش به کودکان اوتیسمی

همان‌طورکه ذکر شد آموزش در کودکان اوتیسمی متفاوت با کودکان دیگر است. چند نکته مهم را در مورد صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با کودکان اوتیسمی هنگامی که می‌خواهید در مورد کرونا ویروس یا هر شرایط خاصی با آن‌ها صحبت کنید، باید رعایت کنید.

با کودکان اوتیسمی دقیق و روشن صحبت کنید. بعضی از آن‌ها نمی‌توانند معنی بعضی از اصطلاحات و ایهام را متوجه شوند. بهتر است کلمات خود را واضح انتخاب کرده و دقیقاً منظور خود را بطور کامل بیان کنید.

برای کودکان اوتیسم سخنرانی نکنید و دستور ندهید. این‌که شما بخواهید آموزش‌های زیادی را در یک زمان به کودک اوتیسمی بدهید اشتباه است. آن‌ها نمی‌توانند به‌راحتی مطالب را بخش‌بندی و پردازش کنند. بهتر است آموزش های کوتاه را انتخاب کرده و در فواصل مشخصی آن‌ها را تکرار کنید.

از وسایل آموزشی کمک بگیرید. کودکان اوتیسمی نشان داده‌اند که در امر آموزش نیاز به وسایل جانبی دارند. مانند زبان اشاره، تصاویر یا صوت. می توانید امتحان کنید اگر کودک شما به هرکدام از این موارد واکنش بهتری نشان داد از همان برای آموزش او استفاده کنید. مثلاً می‌توانید تمامی مراحل آموزش بهداشت شخصی در مواجهه با کرونا را برای او رسم کرده یا اشکال آن را چاپ کنید و با اشکال با کودک خود صحبت کنید.

 

برچسب ها

کرونا قرنطینه_خانگی اوتیسم آموزش_کرونا آموزش_به_کودک_اوتیسمی رفتارباکودک_اوتیسمی بهداشت_فردی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

sana

دوشنبه 18 فروردین 1399 ساعت 10:07:05

سلام من برادر اوتیسمی دارمو واقعا شرایط بدی شده چون همه تو خونه ایمو سروصدا بیشتر شده و داداشم اذیت میشه مرسی که به فکر اوتیسمیا هم هستین

حمید

دوشنبه 18 فروردین 1399 ساعت 10:07:50

اموزش دادن به یک کودک اوتیسمی خیلی دقت و حوصله میخاد