امروز شنبه 11 تیر 1401

در قائدگی باید چه کارهایی را انجام داد؟

پنج شنبه 14 فروردین 1399
5 دقیقه مطالعه
در قائدگی باید چه کارهایی را انجام داد؟

توصیه های مهم در مورد بهداشت قائدگی

پس از سن بلوغ، دختران با یک چرخه هر ماهه مواجه می شوند که تا سن یائسگی ادامه دارد. چرخه قاعدگی درست است که همراه با درد و خونریزی است اما بودنش نشانه سلامتی است. تا هنگامی که این چرخه درزندگی زنان باشد، یعنی رحم آنها می تواند بارور شود.

در دوران عادت ماهیانه با این حجم خونریزی، انرژی زیادی از زنان گرفته می‌شود و اصولاً در این شرایط شادابی کمتری دارند. این شرایط ماندگار نیست و با تمام شدن این دوران، دوباره به زندگی عادی برمی گردند. ما در این مقاله می‌خواهیم مواردی را متذکر شویم که رعایت کردن آنها می تواند تا حدودی شادابی را در دوران قائدگی، به شما برگرداند.


توصیه های مهم

سعی کنید روزانه ۸ لیوان آب بنوشید. هنگام خونریزی در دوران عادت ماهیانه، بدن آب زیادی را از دست می دهد که با نوشیدن این مقدار آب، می توانید بخشی از آن را جبران کنید. همچنین نوشیدن آب به واژن کمک می کند که خود را تمیز کند.

برنامه غذایی خود را در این دوران به گونه ای تنظیم کنید که یبوست نشوید. یبوست می تواند علائم دوران قائدگی را تشدید بخشد.


توصیه های مهم در مورد بهداشت قائدگی

به محض کثیف شدن پد بهداشتی، آن را تعویض نمایید. هنگامی که نوار بهداشتی به مدت طولانی بماند، اکسیژن‌رسانی کمتر شده و محل مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها ایجاد می شود. پد بهداشتی آلوده ممکن است شما را دچار بیماری‌های عفونی کند. در مورد تعویض پد بهداشتی خساست به خرج ندهید تا گرفتار بیماری های رنج آور ناحیه آلت تناسلی نشوید.

روزی حداقل ۳ بار واژن و ناحیه تناسلی خود را بشویید تا بوی بدی نگیرد. حتماً پس از شستشوی ناحیه تناسلی آن را با دستمال خشک کرده و رطوبت آن گرفته شود. رطوبت هم مانند خون، محل مناسبی برای رشد باکتری ها فراهم می آورد.

مراقب پدهای بهداشتی معطر باشید. بعضی از پدهای بهداشتی معطر یا مشبک هستند. اگر این نوارهای بهداشتی باعث سوزش و خارش در ناحیه تناسلی شما هستند، دیگر آنها را استفاده نکنید. ممکن است پدهای بهداشتی معطر باعث ایجاد عفونت شده و بوی ناخوشایندی را ایجاد کنند.

بهتر است در دوران عادت ماهیانه لباسهای زیر راحت و نخی بپوشید لباس زیر نخی می تواند هوا را به راحتی از خود عبور دهد و درجه بدن را در حالت متعادل نگه دارد. همچنین با لباس‌های زیر نخی فعالیتهای شما راحت تر انجام می شود.


توصیه های مهم در مورد بهداشت قائدگی

در این دوران لباس های زیر خود را هر روز عوض کنید و به خوبی با آب گرم بشویید و مقابل آفتاب، خشک کنید.

پس از اتمام عادت ماهیانه و تمام شدن خونریزی، حتما واژن خود را به خوبی شستشو دهید تا از خون پاک شود.

نکته: برای شستشوی صحیح واژن، باید دست خود را از سمت جلو به عقب بکشید چون اگر از ناحیه عقب به جلو این کار را انجام دهید، ممکن است عفونت را از مقعد به سمت واژن بیاورید.

سعی کنید در دوران عادت ماهیانه با آب گرم دوش بگیرید. آب گرم می‌تواند به بدن شما آرامش را برگرداند. دوش آب گرم، دردهای شکمی را تسکین می دهد.

در دوران عادت ماهیانه دهانه رحم باز می ماند در نتیجه رعایت بهداشت در این ناحیه بسیار مهم و ضروری است. اگر بهداشت به دقت رعایت نشود ممکن است منجر به آسیب های زیادی چون نازایی شود.

اگر در دوران عادت ماهیانه علائمی چون بوی بسیار بد، خونریزی های بسیار شدید را مشاهده کردید یا ترشحات شما غیر عادی بود، حتما به متخصص زنان مراجعه کرده و معاینه شوید چون ممکن است مبتلا به قارچ یا عفونت شده باشید.

فعالیت بدنی و ورزش را در این دوران کنار نگذارید. ورزش کردن می تواند به شما آرامش داده و همچنین درد های شما را تسکین دهد. اشتباه ترین کار بی تحرک ماندن و دراز کشیدن بر روی تخت برای ساعاتی طولانی است.


توصیه های مهم در مورد بهداشت قائدگی

بوی نامطبوع عادت ماهیانه

اگر هنگام عادت ماهیانه بوی بسیار بدی را می دهید که مربوط به همین دوران است اما با شدت بسیار زیاد، بهتر است زمان تعویض پدهای بهداشتی خود را کوتاه تر کنید چون با ماندن طولانی مدت پدهای بهداشتی، بوی تند و نامطبوعی از بدن شما به مشام می رسد.

اگر همراه با ترشحات عادت ماهیانه، ترشحات دیگری را مشاهده کردید که بویی جز بوی عادی را دارند، با پزشک خود مشورت کرده و آزمایش‌های لازم را انجام دهید. ممکن است ناحیه واژن شما مورد حملات باکتری ها قرار گرفته باشد. البته بیماری‌های جنسی هم می‌توانند این ترشح را ایجاد کند. در هر صورت با معاینه و تجویز داروی پزشک زنان می توانید جلوی آن را بگیرید.

سرطان ناحیه تناسلی هم می تواند بوی بسیار بدی را ایجاد کند که آن هم با معاینه و انجام آزمایشات، توسط پزشک مربوطه تشخیص داده می‌شود.

ممکن است در زنان مبتلا به دیابت این بوهای همراه با قاعدگی شدید تر باشد.

اگر هنگام عادت ماهیانه از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می کنید، می تواند دلیلی بر بوی بد ناحیه آلت تناسلی باشد.

  

برچسب ها

زنان سلامت_زنان بهداشت_قائدگی تغذیه_وقائدگی ورزش_وقائدگی دوران_عادت_ماهیانه

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما