امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

پاسخ به سوالات جدید کرونایی

پنج شنبه 7 فروردین 1399
5 دقیقه مطالعه
پاسخ به سوالات جدید کرونایی

پاسخ به سوالات کرونا بر اساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت (WHO)

باید بگوییم تاکنون هیچ اطلاعیه رسمی در مورد انتقال کرونا ویروس از طریق هوا (airborne)، در سایت های وابسته به سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سایت های علمی معتبر، منتشر نشده است.

این روزها اطلاعات زیادی در مورد راه های جدید انتقال ویروس کوید 19، در سایت ها و کانال های غیرعلمی منتشر می شود که باید بگوییم خیلی از آنها پشتوانه علمی نداشته و فقط یک نقل قول یا حدس و گمان می باشد.

ممکن است در آینده خیلی از موارد در مورد کرونا ویروس 2019 با تحقیقات علمی ثابت شود اما تا این لحظه انتقال کرونا ویروس 2019 از طریق هوا به تایید سازمان جهانی بهداشت (WHO) نرسیده است. سازمان جهانی بهداشت زمانی یک مطلب را منتشر می کند که با گزارشات علمی و دقیق به اثبات رسیده باشد.


آیا کرونا ویروس از طریق هوا منتقل می شود؟

درنتیجه تنها راه اثبات شده انتقال کرونا ویروس 2019 تا امروز از طریق مخاط ها، قطره های تنفسی و تماس نزدیک است. طبق گزارشات رسیده این ویروس مدت زمان زیادی در هوا نمی ماند و تاکنون هیچ موردی از انتقال ویروس از طریق هوا در سازمان جهانی بهداشت (WHO) به ثبت نرسیده است.

برای جلوگیری از ایجاد وحشت و دامن زدن به استرس ها بهتر است اخبار مربوط به کرونا ویروس 2019 را فقط از منابع خبری معتبر پیگیری کنید و یا شنیده های خود را که نمی دانید درست است یا غلط، با بقیه به اشتراک نگذارید. تصور اینکه کرونا ویروس 2019 بتواند ساعت ها در هوا معلق بماند می تواند وحشت زیادی ایجاد کند در حالی که هنوز از نظر علمی به اثبات نرسیده است.


آیا کرونا ویروس 2019 از طریق رابطه جنسی منتقل می شود؟

آیا کرونا ویروس 2019 از طریق رابطه جنسی منتقل می شود؟

تا کنون راه انتشار این ویروس قطرات تنفسی است که در هنگام عطسه و سرفه و یا حتی بازدم، از فرد بیمار به افراد دیگر منتقل می شود. همچنین طبق گزارشات سازمان جهانی بهداشت (WHO) این ویروس با قطرات تنفسی می تواند تا ساعت ها بر روی سطوح مختلف زنده بماند که با لمس این سطوح و عدم رعایت نکات بهداشتی گفته شده، توسط افراد دیگر به راحتی این بیماری منتقل می شود.

در مورد زمان زنده ماندن کرونا ویروس 2019 در دستگاه تناسلی تا کنون اطلاعات علمی و معتبری در دست نیست اما محققین با انجام چند تحقیق موردی بر افرادی که درگیر کرونا ویروس های دیگر این خانواده بوده اند، به این نتیجه رسیده اند که ویروس خانواده کرونا می تواند در دستگاه تناسلی خانم ها تا مدتی زنده بماند که هنوز زمان آن به درستی مشخص نشده است.

در نتیجه نمی توان با اطلاعات کم و تحقیقات موردی به یک جواب کلی رسید اما می توان گفت در مورد کرونا ویروس 2019 که راه های انتقالی بسیار ساده است بهتر است در مورد روابط جنسی تمام نکات بهداشتی را رعایت کرده و از روابط با افراد مشکوک یا مبتلا به کرونا ویروس، دوری کنید چون با تماس نزدیک دو بدن با هم امکان انتقال این بیماری بسیار زیاد می شود.


آیا استرس در زمینه ابتلا یا تشدید کرونا ویروس 2019 موثر است؟

آیا استرس در زمینه ابتلا یا تشدید کرونا ویروس 2019 موثر است؟

استرس موجب ترشح زیاد هورمون کورتیزول در بدن می شود و بالا رفتن میزان این هورمون می تواند در عملکرد سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد کند اما وجود استرس اثری بدتر هم می تواند داشته باشد که بصورت غیر مستقیم است. هنگامی که استرس خیلی زیاد می شود فرد به سمت رفتارهای پرخطر متمایل می شود مانند استعمال دخانیات یا نوشیدنی های الکلی، که این رفتارها می توانند سیستم ایمنی بدن را به شدت ضعیف کنند و بدن افرادی که الکل یا دخانیات مصرف می کنند برای ابتلا به انواع عفونت ها آماده ترند.


آیا می توان در زمان شیوع کرونا به دندانپزشکی رفت؟

آیا می توان در زمان شیوع کرونا به دندانپزشکی رفت؟

قطره های تنفسی می توانند به راحتی کرونا ویروس 2019 را منتقل کنند و سطح یا افراد را آلوده سازند. در دندانپزشکی ارتباط مستقیمی با بزاق بیمار شکل می گیرد و اگر یکی از بیماران مبتلا باشد می تواند به راحتی کرونا ویروس 2019 را به پرسنل و بقیه بیماران منتقل کند و اگر فردی در این شرایط نکات بهداشتی را رعایت نکند مبتلا به این ویروس می شود.

در نتیجه بهتر است بعلت شرایط خاص محیط های دندانپزشکی و ارتباط مستقیم با ترشحات بدن مانند بزاق و خون و ابزارهای تیز و مشترک، مگر در مواقع اورژانسی از رفتن به مراکز دندانپزشکی خودداری کنید.


آیا مصرف کورتون ها باعث افزایش ابتلا به کرونا می شود؟

آیا مصرف کورتون ها باعث افزایش ابتلا به کرونا می شود؟

داروهای کورتونی داروهایی مانند دگزامتازون، پردنیزولون، بتامتازون و ... هستند که در بیماری های خود ایمنی مانند روماتویید، لوپوس، آرتریت، ام اس و بیماری های التهاب روده، کاربرد درمانی دارند و بیماران ناچار به استفاده از این داروها برای کنترل عوارض بیماری می باشند.

تا کنون هنوز محققان نتوانسته اند به جواب کاملی در این مورد برسند که آیا این افراد بیشتر از افراد عادی به کرونا ویروس 2019 مبتلا می شوند یا خیر؟ محققین زیادی در سر تا سر دنیا مشغول انجام آزمایش های متعددی در این زمینه هستند اما تا جوابدهی علمی در این مورد با توجه به تحقیقات گسترده قبلی بر روی انواع ویروس ها و باکتری ها می توان گفت افرادی که از داروهای کورتونی استفاده می کنند، بیشتر از افراد عادی در معرض ابتلا به عفونت های ویروسی، قارچی و باکتریایی، قرار می گیرند و آنها را می توان در دسته افراد پر خطر قرار داد.

مصرف داروهای کورتونی باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می شود و نقش این سیستم در مقابله با کرونا ویروس 2019 بسیار هائز اهمیت است درنتیجه بهتر است این افراد در رعایت نکات بهداشتی بیشترین دقت را داشته باشند و تا جایی که ممکن است در خانه بمانند و اگر متوجه علایمی شدند به سرعت با مراکز درمانی تخصصی تماس بگیرند.

  

برچسب ها

بیماری ها کرونا اطلاعات_علمی_کرونا پاسخ_به_سوالات_کرونا انتقال_کروناازطریق_هوا انتقال_کروناازطریق_رابطه_حنسی کروناوکورتون

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما