امروز شنبه 9 مرداد 1400

چرا وایتکس باعث مرگ خاموش می شود؟

چهارشنبه 6 فروردین 1399
5 دقیقه مطالعه
چرا وایتکس باعث مرگ خاموش می شود؟

آیا وایتکس می تواند در روزهای کرونایی خطرناک باشد؟

در این روزهای شیوع کرونا ویروس 2019 و با کم شدن مواد ضدعفونی کننده که هم دلایل غیر انسانی احتکار در آن دخیل بودند و هم تقاضای غیر معمول شرایط عادی و نداشتن امکانات لازم، مردم از هر وسیله ای برای ضدعفونی سطوح و دست های خود استفاده می کنند که یکی از این موارد پر خطر، وایتکس است.

در این مقاله به سراغ اظهارات دکتر حسن اکبری متخصص آسیب شناسی و متخصص طب ایرانی می رویم تا همراه با گفته های ایشان در مورد استفاده از وایتکس و عوارض آن، اطلاعات کامل و علمی را در اختیار شما همراهان عزیز مجله پزشکی قرار دهیم.

به عقیده دکتر اکبری اولین دستگاه بدن که در مقابل ویروس های مهاجم از جمله کرونا ویروس 2019 واکنش نشان می دهد، سیستم ایمنی بدن است و می توان آن را نخستین سد دفاعی بدن نامید.


اثر مخرب وایتکس بر روی ریه ها

چرا استفاده از وایتکس؟

وی ادامه داد: در شرایطی که یکی از راه های مهم انتقالی کرونا ویروس 2019، سطوح هستند، تعجب ندارد که مردم به سمت مواد ضدعفونی کننده کشیده شوند و فقط با شنیدن نام آنها به هر میزان و شکلی که بخواهند از آن استفاده کنند. این روزها با شیوه اشتباه مصرف مواد ضدعفونی کننده نگرانی بزرگ و جدیدی در رابطه با سلامت افراد جامعه در حال شکل گیری است.

دکتر اکبری اظهار داشت که با توجه به اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) در خصوص ماندگاری کرونا ویروس بر روی سطوح و ضدعفونی کردن مداوم دستگیره ها، سینک ظرفشویی، سرامیک و کف، سرویس های بهداشتی، حمام و...با مواد ضدعفونی کننده کلر دار از جمله وایتکس، مردم به سمت این ماده کشیده شدند چون هم در دسترس تر بود و هم با احتکار کمتری در این زمینه رو به رو بودیم و هم قیمت مناسب تری را دارد.


اثر مخرب وایتکس بر روی ریه ها

اثر وایتکس بر روی ریه

دکتر اکبری در مورد عوارض وایتکس بر روی ریه ها اینگونه توضیح دادند: وایتکس یک محلول کلردار است. در اصل این ماده با نام جهانی آب ژاول یا هیپوکلریت سدیم شناخته می شود که در زبان فارسی و در ایران آن را به نام وایتکس که در اصل یک برند است، می شناسند.

آب ژاول یک ماده‌ی سمی است. رنگ آن زرد مایل به سفید است که بوی بسیار تندی دارد و قابل نوشیدن نیست. آب ژاول یا همان وایتکس بعلت آزاد کردن کلر، خاصیت ضدعفونی کننده دارد. آب ژاول یا وایتکس را می توان یک ماده ضدعفونی کننده قوی و موثر نام برد که بعلت داشتن سدیم هیپوکلوریت در آن، اثر خوبی در نابودی ویروس هایی چون کرونا ویروس و آنفولانزا، قارچ و باکتری دارد.

نکته: وایتکس تقطیرشده خانگی در عرض 10 تا 60 دقیقه ضدعفونی می کند.

دکتر اکبری برای نشان دادن صدمات ناشی از وایتکس می گوید: اگر شما نیم لیتر آب ژاول یا وایتکس را در یک محیط بسته مانند حمام مورد استفاده قرار بدهید، پس از نیم ساعت اگر در همان محیط بمانید و دارای ریه های سالمی هم باشید، صدمات جبران ناپذیری به ریه شما وارد می شود که حتی می تواند شما را تا بیهوشی هم بکشاند.


اثر مخرب وایتکس بر روی ریه ها

شباهت کرونا و وایتکس!

به گفته دکتر اکبری ویروس کرونا 2019 هنگامی که به ریه وارد می شود در همان ابتدا به لوب تحتانی و همچنین میانی ریه یک صدمه حدودا 20 درصدی وارد کرده و به این میزان ریه را درگیر خود می کند.

اگر بیمار کرونایی را در محلی قرار دهید که مرتب با وایتکس ضدعفونی می شود و بیمار در ارتباط مداوم با این محلول ضدعفونی کننده قرار بگیرد می تواند صدماتی به شدت بیشتر از کرونا ویروس بر ریه های بیمار بر جای گذاشته و در نتیجه میزان کشندگی محلول های ضدعفونی کلردار به مراتب بیشتر از کرونا ویروس 2019 است! هنگامی که مردم از مواد ضدعفونی کلردار استفاده می کنند در حقیقت باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن خود شده و در صورت ابتلا صدمات را چند برابر تجربه خواهند کرد.

دکتر اکبری برای توضیح بیشتر گفتند که در جنگ جهانی اول به دست آلمانی ها اولین سلاح شیمیایی از گاز کلر ساخته شد و با این سلاح جمعیتی بالای 5 هزار نفر را از بین بردند. گاز کلر بسیار سمی است و نباید مخصوصا در اتاق بیمار کرونایی از آن استفاده شود.


راهکار چیست؟

دکتر اکبری در مورد جایگزین های بهتر می گوید: می توان از مواد ارگانیک برای ضدعفونی استفاده کرد. بطور مثال محلول آب و نمک ارگانیک غلیظ و یا سرکه هم می توانند کرونا ویروس را نابود کنند و صدماتی مانند محلول های کلر دار را هم ندارند.

این متخصص در ادامه توصیه می کند: بهتر است برای ضدعفونی معابر، بیمارستان ها، لوازم شخصی بیمار کرونایی، حمام و سینک و دیگر بخش های منزل، از محلول غلیظ شده آب و نمک ارگانیک استفاده کنند تا پس از فروکش کردن بیماری کرونا ویروس 2019 با موج جدیدی از صدمات ریوی رو به رو نشویم.


اثر تغذیه بر کرونا

تغذیه و کرونا

به عقیده دکتر اکبری در نبرد با کرونا ویروس سیستم ایمنی بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سیستم ایمنی بدن چند لایه دفاعی دارد و اولین سپر ایمنی آن بیگانه خوارها یا همان ماکروفاژها هستند. این سلول ها با صرف انرژی خیلی بالایی کار می کنند. و به دنبال آنها فعال سازی لنفوسیت های T وB که بطور تخصصی تر به مبارزه با ویروس ها و مهاجم های خارجی می پردازند.

در نتیجه برنامه غذایی و میزان انرژی که به بدن می رسد می تواند اثر مستقیمی بر ضعف یا قدرت سیستم ایمنی بدن داشته باشد. به گفته دکتر اکبری مواد نگهدارنده یک مشکل اساسی در تغذیه مردم جامعه است. مانند نان های بدون سبوس و آب های تصفیه کلردار و خمیردندان های حاوی فلوئور سمی و... تمام این موارد می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و خطر کرونا ویروس را چند برابر کند.


حرف آخر

استنشاق مواد ضدعفونی کننده کلردار می تواند شش ها را سفید کرده و با صدمه رساندن به آنها تنفس را برای شما سخت کند. این فرایند به همراه تب و لرز اتفاق می افتد.

بهتر است برای ضدعفونی کردن مکان هایی که به مدت زیاد در آن قرار دارید از مواد کلردار استفاده نکنید که گاز ساطح از آن می تواند بسیار کشنده باشد. وایتکس می تواند به پوست شما هم آسیب برساند و در مدت زمان کوتاهی ریه و شش های شما را دچار مشکل کند و حتی باعث مرگ شود.

  

برچسب ها

بیماری ها کرونا نکات_سلامتی نکات_ایمنی اثروایتکس_برریه کشندگی_وایتکس سلاح_شیمیایی گازکلر تغذیه_وکرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

بهاره

یکشنبه 10 فروردین 1399 ساعت 03:18:29

با سلام یعنی مخلوطی از وایتکس ومایع شستشوی من صددرصد باعث ایجاد مشکلات ریوی میشه درسته؟

بهاره

یکشنبه 10 فروردین 1399 ساعت 03:20:52

چون من خودم یکبار این کار رو بدون اینکه از عوارضش اگاه باشم برای تمیز کردن سرویس بهداشتی انجام دادم شدیدا به سرفه افتادم ونفس نفس میزدم انگار که خورده بودمش یعنی نیاز هستش که به پزشک مراجعه کنم؟

مارال

جمعه 15 فروردین 1399 ساعت 03:00:39

اگر وایتکس را یک به صد با آب رقیق کنیم باز هم ضرر دارد

اکرم

سه شنبه 23 دی 1399 ساعت 23:09:33

سلام من متوجه نشدم وایتکس خور م حالا چیکار کنم