امروز جمعه 14 آذر 1399

قرص های اسهال و دل پیچه

سه شنبه 5 فروردین 1399
5 دقیقه مطالعه
قرص های اسهال و دل پیچه

وقتی اسهال می شویم چکار کنیم؟

هرکدام از ما چند بار به اسهال دچار شده ایم. دلایل بروز اسهال بسیار متفاوت است اما چیزی که در انواع اسهال مشترک است، عوارض ناشی از اسهال است. مهمترین عارضه اسهال، کم آبی بدن است. کم آبی می تواند بسیار خطرناک باشد در نتیجه اسهال باید به سرعت درمان شود.

داروهای خانگی و شیمیایی زیادی هستند که در درمان اسهال توصیه می شوند. ما در این مقاله می‌خواهیم تعدادی از داروهای شیمیایی که در درمان اسهال استفاده می‌شوند را معرفی کنیم و شما را با عوارض آن ها آشنا سازیم. تعدادی از شایع ترین داروهایی که برای بهبود اسهال استفاده می شوند به شرح زیر هستند:


دلپیچه و دلدرد اسهال

دیفنوکسیلات

در اسهال های ویروسی به صورت مزمن و حاد، داروی دیفنوکسیلات استفاده می شود. دیفنوکسیلات یک ترکیب اپیوئیدی است که به صورت مرکزی و موضعی، حرکات دودی روده را متوقف می کند. متابولیسم دیفنوکسیلات کبدی است. خود دارو عمر دو و نیم ساعته دارد اما عمر متابولیت آن تا ۱۲ ساعت به طول می‌انجامد.

یک ساعت پس از خوردن این دارو می توانید اثرات آن را مشاهده کنید و تا ۴۳ ساعت اثر این دارو در بدن شما باقی می ماند. داروی دیفنوکسیلات از طریق مدفوع و کلیه دفع می گردد.

عوارض

اصولاً عوارض داروی دیفن دیفنوکسیلات شایع نیستند اما در مواردی تاری دید، خشکی پوست، اشکال در دفع ادرار و تب، گزارش شده‌ است.

منع مصرف

این دارو را نمی توان در کولیت اولسراتیو مصرف کرد.

در مورد کودکان زیر دو سال هم منع مصرف دارد.

نکته: هر دارویی در کودکان بهتر است با تجویز پزشک صورت بگیرد.

هنگام بارداری و شیردهی با مشورت پزشک از این دارو استفاده شود.


قرص های اسهال و دلپیچه

دی سیکلومین

داروی دی سیکلومین استفاده های زیادی دارد از این دارو برای کاهش دردهای شکمی نوزادان (کولیک)، دردهای روده و دردهای عادت ماهیانه، استفاده می‌شود. در شرایط خاصی در درمان سرطان روده دی سیکلومین توسط پزشک تجویز می شود. از این دارو می توان برای درمان اسهال هم استفاده کرد.

دی سیکلومین مستقیما روی عضلات صاف اثر می گذارد و خاصیتی ضد اسپاسم دارد. با خوردن دی سیکلومین، انقباض عضلات صاف جداره روده برطرف می شود. دی سیکلومین تا حد کمی اثر بی حس کنندگی موضعی دارد و خوردن آن باعث می‌شود با این خاصیت بی حس کنندگی، اسپاسم دستگاه گوارش و مجرای صفرا را برطرف کند. هنگامی‌که دی سیکلومین انقباضات عضلات صاف را مهار می کند، فعالیت دستگاه گوارش کاهش پیدا می کند و در نتیجه اسید کمتری ترشح می شود.

عوارض

دی سیکلومین ممکن است بر دستگاه های مختلف بدن عوارضی را داشته باشد که در زیر به بخشی از آنها اشاره می شود:

بخش اعصاب مرکزی: سردرد، خواب آلودگی، تغییر خلق و خوی و عصبانیت، ضعف اعصاب، هیجان، فراموشی، سرگیجه و بی خوابی.

بخش قلبی عروقی: تاکیکاردی و تپش قلب

بخش پوستی: کهیر و کاهش تعریق

بخش چشم: گشاد شدن مردمک، تاری دید و افزایش فشار داخل چشم

بخش دستگاه گوارش: استفراغ، نفخ شکم، خشکی دهان، یبوست، فلج موقت روده و سوزش سردل

بخش ادراری: اختلال در دفع ادرار و ناتوانی جنسی


قرص های اسهال و دلپیچه

بیسموت ساب سیترات

قرص بیسموت ساب سیترات اصولاً در درمان زخم معده و روده و همچنین اسهال مسافرتی تجویز می شود. همچنین به یک درمان کمکی برای رفع عفونت های گوارشی هلیکوباکتر، شناخته می شود. این قرص خاصیت ضد میکروبی بر باکتری ها و ویروس های دستگاه گوارش دارد و می‌تواند اسید معده را تا حدی خنثی کند.

عوارض

تیره شدن مدفوع، تهوع، استفراغ و تیره شدن زبان


بلادونا پی بی

داروی بلادونا پی پی در دسته داروهای گوارشی قرار می گیرد که برای کاهش دل درد تجویز می شود. این دارو را می‌توان در بیماری‌هایی چون سندروم روده تحریک پذیر، درد شکمی و اسهال ویروسی استفاده کرد. این دارو یک داروی ترکیبی است و داخل آن آتروپین، فنوباربیتال و هیوسین موجود است که به دو صورت شربت و قرص در بازار وجود دارد.

عوارض

خواب آلودگی، یبوست، خشکی دهان، تاری دید، اختلال در ادرار، تشنج، سردرد، علائم عصبی، پرفشاری خون، کاهش فشار خون و تنفس تند


قرص های اسهال و دلپیچه

هیوسین

هیوسین در دردهای شکمی چون کولیک، دردهای شکمی قاعدگی، دردهای روده ای و سندروم روده تحریک پذیر، به عنوان دارویی درمانی و تسکین دهنده درد استفاده می شود. این دارو توسط پزشکان پس از عمل برای جلوگیری از تهوع و استفراغ هم تجویز می‌گردد.

عوارض

خشکی دهان، یبوست، حالت تهوع و اختلال در ادرار از عوارض شایع داروی هیوسین هستند.

اگر هر کدام از عوارض، ادامه دار بود باید سریعا با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت مشاهده عوارضی چون تورم دست و پا، خارش، افزایش نفس و مشکلات تنفسی، اسهال، سرگیجه، چشم درد و مشکلات بینایی، باید به پزشک مراجعه کنید. هرچند این عوارض بسیار کم گزارش شده اند.

 

برچسب ها

داروها بیماری ها دلپیچه اسهال داروی_اسهال دیفنوکسیلات دی_سیکلومین هیوسین

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

سوگل آتش رای

سه شنبه 17 تیر 1399 ساعت 19:50:27

واقعا عالی بود

Somaeh

یکشنبه 2 شهریور 1399 ساعت 17:17:25

در مورد اسهال

آرام علیمرادی

دوشنبه 5 آبان 1399 ساعت 01:46:45

من دیروز اول صب بیدار شدم از خواب خیلی تشنم بود با دل خالی حدودا سه لیوان آب خنک خوردم الان دوشب داره میگذره شکمم درد میکنه