امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

تعاریف کرونا (بخش دوم)

دوشنبه 4 فروردین 1399
5 دقیقه مطالعه
تعاریف کرونا (بخش دوم)

تعریف موارد مهم و مورد نیاز در مورد بیماری کرونا

در روزهایی که با شیوع کرونا مواجه هستیم دانستن بعضی از اطلاعات بصورت جمعبندی بسیار مورد نیاز است که ما در مقاله تعاریف کرونا (بخش اول) مواردی را ذکر کردیم که در این مقاله به ادامه آن می پردازیم


روند تشخیص کرونا در مراجعین مشکوک به کرونا

در کرونا برعکس تصور عموم، تب بسیار بالا شایع نیست و ممکن است اوایل بیماری و در اوایل گسترش عفونت، بیمار تب نداشته باشد. بیماری که با علایم خارش گلو، سرفه خشک و ضعف به مراکز درمانی می رود در اولین مرحله از نظر سلامت ریه و عوارض تنفسی چکاپ می شود.

طبق آمار گزارش شده علایم بیماری کرونا ویروس می تواند بسیار متفاوت باشد اما در درصد بالایی علایمی چون لرز، خستگی و ضعف مفرط و از دست دادن حس بویایی بسیار شایع است.


تعاریف کرونا بخش دوم


گروه اول

اگر بیمار دچار تنگی نفس بود یا میزان اکسیژن خونش به کمتر از 93% رسید یا تنفسی کوتاه و بیش از سی نفس در دقیقه رسید، باید سریعا به یک مرکز درمانی تخصصی انتقال داده شود.

گروه دوم

اگر بیمار مراجعه کننده علایم نارسایی تنفسی را نداشته اما تب بالای 37ونیم برای او ثبت شود و جزو گروه های پر خطر باشد، اگر جزو گروه پر خطر دسته اول بود برای او سی تی اسکن و اگر جزو گروه پر خطر دسته دوم بود برای او تصویر برداری ریه توصیه می شود.

سی تی اسکن می تواند از همان ابتدای بروز علایم، عفونت را در ریه مشخص کند اما ممکن است انفیلتراسیون یک یا دو طرفه ریه در گرافی یا همان تصویربرداری ریه دیده نشود. اگر بهرصورت بیمار علایم رادیولوژیک را نشان داد باید به مراکز تخصصی ارجاع داده شود.

نکته: افرادی که دارای نقص ایمنی هستند حتی اگر تب نداشتند بهتر است پزشک برای آنها سی تی اسکن ریه را تجویز نماید و بیمارانی که اخیرا پیوند اعضا داشته اند یا بیماران مبتلا به سرطان و ام اس با نقص ایمنی، از اولویت بیشتری برخوردارند و بهتر است روند تشخیص بیماری در آنها سریعتر طی شود.


تعاریف کرونا بخش دوم

گروه سوم

بیمارانی که علایم تنگی نفس یا تب را ندارند و جزو بیماران زمینه ای هم نیستند، بهتر است با توصیه پزشک و کنترل علایم بالینی، در منزل قرنطینه شده و روند درمان را طی کنند. ممکن است با توجه به شرایط و درجه سختی بیماری، دکتر داروهای مشخصی یا آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز نماید.


مراقبت های در منزل

همانطور که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است 80% از مبتلایان به کرونا ویروس نیاز به بستری نداشته و علایم با شدت بسیار کمتری در آنها بروز پیدا می کند یا حتی گاها بی علامت هستند.


افراد سالم

افراد مبتلا به کرونا ویروس که جزو بیماران زمینه ای نیستند و علایمی با شدت کم دارند می توانند در خانه مانده و درمان هایی شبیه به آنفولانزا را دریافت کنند. این بیماری می تواند توسط سیستم ایمنی در بدن این افراد متوقف شود و نیاز به تجویز داروهایی خاص نمی باشد. این افراد می توانند کارهای زیر را انجام دهند:


تعاریف کرونا بخش دوم

  • تغذیه مناسب مانند سوپ و غذاهای مقوی

  • استراحت کافی

  • خوردن مایعات به اندازه زیاد

  • رعایت حالت ایزوله در منزل جهت جلوگیری از سرایت بیماری به دیگر اعضای خانواده

نکته: این بیماران باید مرتب از نظر علایم بیماری سنجیده شوند و در صورت بروز یکی از حالت های زیر به مراکز تخصصی درمانی مراجعه کنند:

  • حملات شبیه آسم و تنگی نفس و اختلال در تنفس

  • شدت پیدا کردن سرفه ها

  • قطع نشدن تب پس از 5 روز

  • کاهش علایم هشیاری

نکته: افرادی که در منزل مداوا می شوند اگر شرایط وخیم تری پیدا کردند با تجویز پزشک می توانند از داروی کلروکین استفاده کنند

نکته: افرادی با بیماری زمینه ای اگر اسکن ریه نرمالی داشته باشند و علایم تب را نشان دهند با تجویز پزشک درمان دو دارویی برای آنها شروع شده و ممکن است آنتی بیوتیک هم دریافت کنند.


تعاریف کرونا بخش دوم

بستری

اگر بیمار کرونایی در منزل تحت درمان قرار گیرد و با شرایط زیر مواجه شود باید طبق دستورالعمل رفتار کند.

گروه اول

اگر بیمار دچار تنگی نفس، کبود شدن لب ها و صورت، کاهش علایم هوشیاری و یا درد مداوم در قفسه سینه شد، باید سریعا توسط اورژانس 115 به مراکز تخصصی بیماران کرونایی ارجاع داده شود

گروه دوم

اگر سرفه های بیمار شدید تر یا خلط دار شد، تب بیمار پس از 5 روز قطع نشد، باید به پزشک متخصص و مورد تایید مراجعه و او با معاینه و با توجه به علایم بالینی بیمار، در مورد ادامه روند درمان تصمیم گیری کند.


پایان قرنطینه

هنگامی می توانید قرنطینه خانگی بیمار کرونایی را متوقف کنید که تمام موارد زیر اتفاق بیفتد:

سه روز از آخرین علایم تب بیمار گذشته باشد و دمای بدن او بدون استفاده از تب بر، نرمال باشد.

علایم سرفه و تنگی نفس دیده نشود.

از بروز شروع علایم یک هفته گذشته باشد و بیمار دیگر هیچ علایمی نداشته باشد.

 

برچسب ها

بیماری ها کرونا ویروس_کرونا حقایق_کرونا قرنطینه_خانگی تعاریف_کرونا نگفته_های_کرونا زمان_بستری روندتشخیص

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما