امروز شنبه 11 تیر 1401

توصیه های مهم کرونایی در قرنطینه

جمعه 1 فروردین 1399
5 دقیقه مطالعه
توصیه های مهم کرونایی در قرنطینه

نکته های کاربردی روزهای قرنطینه چیست؟

در روزهای پیش رو به خواست سازمان جهانی بهداشت و دست اندرکاران نظام سلامت ایران، بیشتر هموطنان در پویش #در_خانه_میمانیم، شرکت کرده اند تا با کمک همدیگر این ویروس مرموز کوئید 2019 را از کشور خود بیرون کنیم و بیشتر از این داغدار عزیزانمان و کادر درمان، نشویم.

در ادامه نکات مهمی را که در روزهای قرنطینه خانگی بهتر است مورد توجه بیشتری قرار بگیرند را برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی جمع آوری کرده ایم. لطفا این موارد را مورد توجه قرار دهید.


توصیه های کرونایی در قرنطینه خانگی

سینک ظرفشویی

بعضی از وسایل و قسمت های حانه نسبت به بقیه جاها بیشتر در معرض آلودگی قرار می گیرند و می توانند منبع انتقال ویروس کرونا شوند. وسایلی چون نمکدان، قندان، کلید پریز های برق، دسگیره ها، کنترل تلویزیون، سطل زباله، مسواک و... یکی دیگر از این مکان های آلوده سینک های ظرفشویی می باشند.

کرونا ویروس می تواند به مدت 3 تا 28 روز بر روی سطح استیل بماند و اصولا جنس سینک های ظرفشویی از استیل است در نتیجه ماندگاری کرونا ویروس بر روی سینک های ظرفشویی طولانی است. همانطور که بارها شنیده اید جنس دیواره کرونا ویروس ها از لیپید است و لیپید مانند لکه چربی با شوینده ها پاک می شود.

بهترین راه شستشوی سینک های ظرفشویی استفاده از مایع ظرفشویی به همراه آب گرم است. روزی چند بار این شستشو را انجام دهید و قبل و بعد گذاشتن مواد غذایی داخل سینک آنرا به طور کامل بشورید.


توصیه های کرونایی در قرنطینه خانگی

رطوبت و مکان های مرطوب

کرونا ویروس 2019 می تواند مدت زمان طولانی در محیط هایی با رطوبت بالا دوام بیاورد و این محیط ها می تواند مکان مناسبی برای تجمع کرونا ویروس ها باشد. مکان های مرطوب خانه خود را شناسایی کرده و تا جایی که امکان دارد رطوبت آنرا بگیرید.

زیر سینک ظرفشویی، حمام، دستشویی، گلخانه خانگی، زیر لباسشویی، زیر یخچال و انباری مکان هایی با رطوبت بالا در خانه ها هستند. در این مکان ها امکان وجود و رشد کپک و قارچ هم وجود دارد. کپک و قارچ و ویروس هایی چون کرونا ویروس در مکان هایی با رطوبت بالا و بدون تهویه می توانند وجود داشته باشند.

بهتر است مراقب تهویه چنین مکان هایی باشید و مرتب آنها را با محلول رقیق شده سفید کننده با آب، ضدعفونی کنید.


جریان هوا

بهتر است روشی مناسب برای تهویه مناسب خانه خود پیدا کنید. مثلا روزی چند بار در و پنجره ها را باز گذاشته تا هوا در خانه شما جریان پیدا کند.


تلویزیون

برای ضدعفونی کردن تلویزیون که یکی از منابع مهم تجمع کرونا ویروس در منزل می تواند باشد، ابتدا آن را خاموش کنید و سپس با یک پارچه پنبه ای محلولی از ایزوپیل الکل یا محلول آب مقطر و سرکه را بر روی سطح نمایشگر تلویزیون کشیده و آن را به خوبی تمیز کنید.


توصیه های کرونایی در قرنطینه خانگی

گرم کردن خانه

همانطور که تحقیقات نشان داده کرونا ویروس در محیط های گرم طول عمر کمتری دارد. اما این موضوع ثابت نشده است که می توان با گرم کردن خانه، ویروس کرونا 2019 را از بین برد.

بعضی بر این باورند که گرم نگه داشتن خانه یک راه پیشگیری است که باید گفت انجام اینکار تاثیر خیلی زیادی ندارد و تنها موضوعی که می دانیم و ثابت شده، این است که کرونا ویروس با محیط های سرد سازگاری بیشتری دارد.


ضدعفونی کردن هر شی خارجی

بهتر است هر وسیله یا مواد غذایی را که از بیرون تهیه می کنید حتما ضدعفونی کنید و امکان آلوده بودن آن را به کرونا ویروس بدهید.

وسایلی که بسته بندی دارند را بشویید یا با الکل 70 درصد ضدعفونی کنید.

نان را قبل از استفاده توسط حرارت مستقیم یا مایکروفر یا داخل قابلمه در بسته، گرم کنید.

موادی چون قند و شکر را به مدت ده روز در جای خشک نگه دارید.

میوه و سبزیجات را خوب بشورید حتی میوه هایی که پوست آنها گرفته می شود و بعد داخل یخچال بگذارید.

نکته: اگر مواد انتقالی به خانه آلوده به کرونا ویروس باشند و آنها را قبل از شستشو داخل یخچال و فریزر قرار دهید، عمر ویروس طولانی تر می شود.


توصیه های کرونایی در قرنطینه خانگی

نحوه مصرف غذا

بهتر است غذا را خوب پخته و در همان موقع مصرف کنید اما اگر مجبور به نگه داری شدید، حتما به خوبی آن را گرم کنید.

از خوردن غذاهای کبابی که خوب پخته نمی شوند صرفنظر کنید.

غذاها را در ظرف در بسته در یخچال نگه دارید.

تخم مرغ را بهتر است بصورت آب پز و پخته شده کامل استفاده کنید.


توصیه های کرونایی در قرنطینه خانگی

توصیه های تغذیه ای

چه در روزهای کرونایی و چه در بقیه ایام، مایعات زیادی را روزانه مصرف کنید.

مایعات گرم در این روزها می تواند کمک خوبی برای سلامت شما باشد.

آجیل را قبل از مصرف تفت دهید و کمتر بخورید.

سبزی و سالاد را کنار وعده های غذایی خود قرار دهید.

اگر شیر محلی تهیه می کنید، آن را به دقت و با زمان مناسب بجوشانید.

میوه هایی چون لیموشیرین، پرتقال، نارنگی و کیوی را روزانه مصرف کنید.


دید و بازدید نروید

80 درصد از مبتلایان به کرونا ویروس 2019 می توانند بدون عارضه باشند پس هر فردی می تواند ناقل بیماری باشد، حتی خود شما. با ماندن در خانه زنجیره انتقال ویروس را قطع کرده و حافظ سلامت خود و عزیزانتان باشید.

 

برچسب ها

بیماری ها کرونا پیشگیری_ازکرونا قرنطینه_خانگی نکات_مهم_کرونا درخانه_می مانیم توصیه_های_مهم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما