امروز شنبه 11 تیر 1401

هپاتیت و بارداری

پنج شنبه 29 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
هپاتیت و بارداری

آیا زن مبتلا به هپاتیت منع بارداری دارد؟

"ممکن است مادر در بارداری مبتلا به هپاتیت شود؟ احتمال انتقال هپاتیت به جنین وجود دارد؟" این دسته سوالاتی است که برای زنان مبتلا به هپاتیت یا مادران باردار، بارها و بارها پیش می آید. ما در این مقاله نتیجه گفتگوی خود را با زهرا محسن پور دکترای مامایی، در اختیار شما می‌گذاریم.

محسن پور در مورد بارداری بی خطر عقیده دارد که مادر های مبتلا به هپاتیت می توانند باردار شوند اما با توجه به نوع هپاتیت، باید اقدام های لازم امنیتی را انجام دهند. مادر باردار هم می تواند به هپاتیت مبتلا شود که با توجه به بارداری و نوع هپاتیت، مورد درمان قرار می گیرد.

زهرا محسن پور بر اساس نوع هپاتیت، انتقال به جنین را اینگونه توضیح می دهد:


هپاتیت نوع A

با دستاوردهای پزشکی دانشمندان در هپاتیت نوع یک  Aانتقال بیماری به جنین کم است. اگر مادر باردار در این دوران با فردی که مبتلا به هپاتیت است در ارتباط باشد، حتماً ایمونوگلوبین تزریقی دریافت می کند. هپاتیت نوع A ممکن است به جنین منتقل شود اما اگر مادر تحت درمان قرار گیرد، این احتمال بسیار پایین می آید.

نکته: بهتر است مادر حتماً آزمایش های غربالگری در دوران بارداری را انجام دهد تا هرگونه بیماری و عفونت مزمن در مادر شناسایی شود.


هپاتیت و بارداری

هپاتیت نوع B

اگر آزمایش هپاتیت نوع B مادر مثبت باشد، پس از تولد نوزاد، در همان ابتدا به او واکسن ایمونوگلوبین و ضد هپاتیت تزریق می‌شود. همچنین واکسن روتین را در یک ماهگی و پنج ماهگی دریافت می کند. اگر اقدامات کافی در این زمینه صورت نگیرد به گفته محسن پور احتمال ابتلای نوزاد به هپاتیت نوع B بیش از ۶۰ درصد می شود در حالی که اگر این اقدامات یشگیرانه انجام و مادر تحت درمان باشد و واکسن ها هم به نوزاد تزریق شوند، احتمال ابتلای نوزاد تنها ۵ درصد می شود.

نکته: اگر نوزادی به هپاتیت مبتلا شود ممکن است تا مدت‌ها این بیماری در او تشخیص داده نشود. طبق گزارشات، ۸۵ درصد از بیماری های عفونی مزمن علامت خاصی ندارند. ۱۰ تا ۱۵ درصد از کودکانی که به هپاتیت مبتلا میشوند، در بزرگسالی ممکن است دچار سرطان کبد شوند.


هپاتیت نوع C

به گفته ی حسن پور، هپاتیت نوع C در دوران بارداری تغییرات شدیدی ندارد و همچنین درمان خاصی برای این بیماری هنوز کشف نشده است و علائم آن هم به ندرت دیده می‌شود. هپاتیت نوع C به علت هزینه های آن در غربالگری ها آورده نمی شوند. البته اگر مادری مبتلا به ویروس ایدز باشد، در آن صورت ممکن است هپاتیت نوع C به نوزاد منتقل شود. بهتر است زنانی با این شرایط باردار نشوند.


هپاتیت و بارداری

هپاتیت نوع E

کارشناس مامایی اشاره می کند که هپاتیت نوع E علائم بسیار زیادی در دوران بارداری از خود نشان می دهد. مادرانی که دچار به هپاتیت نوع E هستند، با شروع بارداری ممکن است تا ۲۰ درصد احتمال مرگ و میر در آنها بالا برود و همچنین انتقال این بیماری به نوزاد بسیار بالا است.

زنانی که دچار به هپاتیت نوع E هستند، در بارداری با شرایط بسیار سختی روبرو می شوند و این بیماری تشدید می شود. احتمال انتقال این نوع هپاتیت به نوزاد ۵۰% است.


راه های انتقال انواع هپاتیت ها

هپاتیت نوع A: آب و غذای آلوده، عدم استفاده از کاندوم در روابط جنسی ناسالم، تماس مقعدی دهانی.

هپاتیت نوع B: پیرسینگ و سوراخ کردن گوش، خراش پوست با سوزن آلوده، خون، خالکوبی، اشتراک سرنگ، مایعات عفونی.

نکته: اگر فردی در یک خانواده دچار هپاتیت B شد، تمامی افراد خانواده باید واکسینه شوند.

هپاتیت نوع C: انتقال هپاتیت نوع C از طریق خون است و همچنین در افرادی که کوکائین را از راه بینی مصرف  می کنند.

هپاتیت نوع E: آب آلوده، تماس جنسی مقعدی، تماس جنسی دهانی.

نکته: این بیماری به شدت بروز پیدا می کند اما علائم پایداری ندارد.


هپاتیت و بارداری

راه های درمانی انواع هپاتیت

هپاتیت نوع A

این نوع هپاتیت درمان خاصی ندارد و کار خاصی هم انجام نمی شود مانند استراحت و رژیم غذایی. اما این نوع هپاتیت باعث مرگ و میر بالای نوزادان می شود. اگر بیماری به صورت خفیف باشد، می توان از واکسیناسیون استفاده کرد. همه کودکان در دوران یک سالگی و یک سال و نیمی واکسن هپاتیت نوع A را دریافت می کنند.

هپاتیت نوع B

این نوع هپاتیت هم استراحت دارد و هم رژیم غذایی خاص. برای افراد مبتلا به هپاتیت B غذاهایی مملو از پروتئین و کربوهیدرات برای محافظت از کبد و ترمیم آن به همراه داروهای آنتی ویروس تجویز می شود. این نوع داروها را می‌توان در دوران بارداری هم استفاده کرد.

هپاتیت نوع C

برای این نوع هپاتیت هم داروهای آنتی ویروس استفاده می شوند اما برای دوران بارداری داروی خاصی وجود ندارد که بتوانند استفاده کنند. طبق تحقیقات مکمل‌های ویتامین B12 می توانند اثر مثبتی را در این بیماری داشته باشند به طوری که طبق آمار ۹۰ درصد از بیماران مبتلا به هپاتیت نوع C با این مکمل به بهبودی نسبی رسیده اند.

هپاتیت نوع E

در این نوع هپاتیت درمان خاصی وجود ندارد و به خودی خود، بهبود پیدا می کند. پزشکان در این نوع هپاتیت استراحت و استفاده فراوان از مایعات را توصیه می کنند. ویروس هپاتیت نوع E از طریق استفراغ خون آلود و تنفس های سریع از بدن خارج می شود.


جلوگیری از مبتلا شدن به انواع هپاتیت

  • شستشوی مداوم دست با آب و صابون

  • استفاده از آب سالم

  • شستشو و ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات

  • تزریق واکسن

  • دوری کردن از رابطه های ناسالم

  • استفاده از کاندوم

  • ترک اعتیاد و استفاده نکردن از سرنگ‌های مشترک

  • استفاده نکردن از مسواک، تیغ و وسایل شخصی دیگران

  • دوری کردن از کارهای پرخطر مانند خالکوبی و پرسینگ مخصوصاً در مکان های آلوده و بدون تایید وزارت بهداشت

  •  

برچسب ها

بیماری ها زنان سلامت_نوزاد هپاتیتB هپاتیت هپاتیت_بارداری سلامت_مادرباردار هپاتیتA هپاتیتC هپاتیتE

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما