امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

علامت های مشترک بارداری

دوشنبه 7 آبان 1397
5 دقیقه مطالعه
علامت های مشترک بارداری

خانم هایی که دوران قاعدگی منظمی دارند بسیار راحت تر از خانم هایی که عادت ماهیانه های نامنظم دارند، می توانند به بارداری خود پی ببرند. بعضی از نشانه های بارداری در بیشتر خانم ها مشترک است که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

اگر شما دوران قاعدگی نامنظم دارید و نمی دانید در چه زمانی باید منتظر این سیکل باشید و نشانه های زیر را مشاهده نمودید می توانید امکان بارداری را بدهید و برای اطمینان به آزمایشگاه بروید!


نشانه های اولیه ی بارداری

کم شدن اشتها می تواند علامتی برای بارداری باشد:

در شروع بارداری هورمون استروژن در بدن افزایش سریعی پیدا می کند و این عامل می تواند باعث تغییراتی در ذائقه زن باردار شود. در این زمان ممکن است با دیدن غذاهایی که قبلا مورد علاقه ی شما بوده، احساس تهوع کنید و به طور ناگهانی از بیشتر غذاها متنفر شوید و نخواهید آنها را بچشید.
بهاری شدن حالات و احساسات:

با شروع بارداری بدن زن باردار، تغییرات هورمونی زیادی را تجربه می کند و این موضوع در خلق و خوی او اثر می گذارد. این تغغیر احساسات در این دوران عادی بوده و جای نگرانی ندارد. عده ای از خانم های باردار احساسات خوب و بد را با شدت بالا تجربه می کنند و عده ای افسردگی و عصبی بودن را. مهم این است که این حالت ها زودگذر است.

نکته: اگر احساس ناامیدی و افسردگی در شما به حدی زیاد شد که از انجام کارهای روزمره خود بازماندید یا در ذهنتان افکار آسیب زدن به خود را داشتید، حتما به پزشک متخصص یا مشاوره ی سلامت مراجعه کنید.


شکمی متورم:

خانم ها در دوران عادت ماهیانه حس می کنند سایز دور شکم آنها بیشتر شده است و همین احساس تورم را در روزهای اول بارداری هم تجربه خواهید کرد. یعنی زمانی که شکم شما کوچک است و هنوز هیچ برامدگی در آن مشهود نیست شما احساس می کنید لباس هایتان در قسمت شکم و کمر کمی برایتان تنگ تر شده است!
تکرر ادرار:

در همان اوایل بارداری و بعلت تغییرات هورمونی میزان جریان خون از کلیه ها بیشتر شده و باعث می شود مثانه زودتر از حالت عادی پر شود. تکرر ادرار از نشانه هایی است که از ابتدای بارداری تا انتها همراه با مادر باردار است که در ماه های آخر تشدید می شود.

در بارداری مقدار خون مادر به صورت چشمگیری بیشتر می شود و مایعات بیشتری تولید شده و در مثانه جمع می شود. در ماه های آخر به جز این موضوع رشد جنین و فشار بر مثانه هم افزوده می شود.


احساس خستگی:

این نشانه هم می تواند بخاطر تغییرات هورمونی باشد البته بی خوابی های شبانه و تکرر ادرار هم می تواند به احساس خستگی دامن بزند. اصولا با ورود به سه ماهه ی دوم بارداری انرژی بیشتری بدست می آورید و در ماه های آخر بعلت وزن زیاد و استراحت ناکافی، احساس خستگی برمی گردد.


تغییر و درد در سینه ها:

با شروع بارداری مادر احساس می کند سینه هایش متورم و دردناک شده اند. دردی شبیه به روزهای قبل از قاعدگی. این درد بعد از سه ماهه ی اول و زمانی که بدن شما با شرایط جدید سازگار شده است، کاهش می یابد.

لکه های خونی یا خونریزی های خفیف

حدود 25 درصد از خانم های باردار در سه ماهه ی ابتدایی بارداری، دچار خونریزی های خفیف می شوند. اصولا این حالت بعد از مدتی تمام می شود اما اگر شدید شد می تواند نشانه ی بارداری خارج از رحم یا شروع سقط جنین باشد مخصوصا اگر همراه با درد، تهوع و سرگیجه باشد.


حالت تهوع:

این حالت یکی از شایع ترین حالت های بارداری است که می تواند همراه بالا آوردن یا فقط حس حالت آن باشد. بیشتر مادران باردار پس از گذراندن ماه سوم، احساس بهتری پیدا می کنند و دیگر نیاز نیست با خوردن هرچیزی یا استشمام هر بویی به دستشویی بروند! البته استثناهایی هم وجود دارند که تعداد کمی از مادران باردار را تشکیل داده و در دوران بارداری خود این حالت را تجربه نمی کنند.
گذشتن از دوره قاعدگی:

خانم هایی که عادت ماهیانه منظمی دارند می توانند با دیرکرد علایم ماهانه به آزمایشگاه مراجعه کنند. اما در مورد خانم هایی که قاعدگی منظم دارند علایم بالا می تواند زودتر از تاخیر در عادت ماهیانه، به بارداری مشکوکشان کند.


بالا رفتن دمای بدن:

اگر شما دمای پایه ی بدن خود را بدانید و متوجه شوید دمای بدنتان بالاتر رفته و این افزایش دما تا 18 روز در شما ثابت بماند، می تواند نشاندهنده ی بارداری شما باشد.


بیبی چک:

بیبی چک ها در روزهای ابتدایی دقت کافی را ندارند واگر جواب آزمایش خونگی شما منفی شد و علایم بارداری را داشتید حتما چند روز بعد آزمایش را تکرار کنید.

نکته: اصولا قبل از اینکه شما متوجه بارداری خود بشوید نوزاد در وجودتان شروع به رشد کرده است پس اگر قصد بارداری را دارید مراقب سلامت خود باشید.


منبع: healthline
  

برچسب ها

زنان بارداری علایم_بارداری علائم_بارداری حاملگی ویار کم_اشتهایی سلامت_زنان دردسینه تکررادرار بیبی_چک قاعدگی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما