امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

ترک لمس کردن صورت

سه شنبه 27 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
ترک لمس کردن صورت

چرا نمی توان عادت لمس صورت را ترک کرد؟

با توجه به شیوع کرونا ویروس، در همان ابتدای امر سازمان جهانی بهداشت (WHO) چند توصیه مهم را منتشر کرد:

  • شستن مرتب دست ها با آب و صابون

  • دوری کردن از تجمعات مردمی

  • لمس نکردن ناحیه T صورت (چشم ها، بینی و دهان)

رعایت کردن دو توصیه اول زیاد مشکل ساز نبود اما توصیه سوم یک عادت اشتباه است که عده زیادی درگیر آن هستند و نمی توان به راحتی آن را کنار گذاشت. انجام بعضی از کارها با فکر و تصمیم قبلی نیست و از روی غریزه آن را انجام می دهیم مانند خارش صورت، لمس کناره های دهان، تر کردن لب با زبان و...

در این مقاله می خواهیم به بررسی این مساله بپردازیم که چرا نمی توان به راحتی جلوی بعضی از عادت ها را گرفت و راهکارهای موجود در این شرایط بحرانی چیست؟


چگونه می توانیم صورت را لمس نکنیم

عادت چیست؟

عادت رفتارهایی است که در ذهن ما نهادینه شده است و ما با کمترین انرژی و زحمتی آنرا انجام می دهیم. طبق تحقیقات انجام شده بیش از 40 درصد رفتارهای ما از سر عادت است.


چند نوع عادت داریم؟

رفتارهایی که از سر عادت انجام می دهیم را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

۱-عادت های غیرارادی: رفتاری که ما برای انجام دادن آنها فکر نمی کنیم و بدون اراده قبلی آنها را انجام می دهیم و در حقیقت نقشی در انجام دادنشون نداریم مانند:ضربان قلب و نفس کشیدن.

۲-عادت های ارادی: رفتارهایی که با تکرار در انجام دادنشان بصورت رفتاری روتین درآمده است و دیگر برای انجام دادنشان فکر نمی کنیم و ناخوداگاه انجامشون می دهیم مانند عادت به ورزش کردن، عادت به جویدن ناخن، عادت به لمس صورت، عادت به جویدن لب، عادت به پرخوری و...


چگونه می توانیم صورت را لمس نکنیم

چه کارهایی عادت نیست؟

کارهایی که به صورت روتین انجام نمی شوند و برای انجام دادنشان نیاز به صرف انرژی و تفکر داریم و نمی توانیم آنها را بصورت خودکار انجام دهیم مانند نوشتن یک متن، خواندن یک کتاب، پختن یک غذای جدید، انجام یک بازی فکری و...


لمس صورت

بردن دست به طرف صورت و لمس اجزای صورت یک رفتار غیر ارادی و از روی عادت است. خاراندن پوست، حسی خوشایند به همراه دارد و در بیشتر مواقع ما را تحریک می کند تا خارش را ادامه دهیم و حتی می توان آن را عملی مسری دانست. داخل پوست هر انسانی گیرنده های عصبی بسیار زیادی قرار دارند که می توانند حس خارش را منتقل کنند.

حرکت های دست و پا، خاراندن قسمت های مختلف بدن، نوعی از عادت ها هستند که جالب است بدانید در بیشتر مواقع بدون فکر کردن انجام می شوند و حتی گاهی ما متوجه انجام دادنش نمی شویم.


چگونه می توانیم صورت را لمس نکنیم

چرا ترک کردن عادت لمس صورت سخت است؟

برای اینکه صورتمان را لمس نکنیم فرایند پیچیده ای را باید بگذرانیم! در ابتدا باید بصورت کامل حواسمان را جمع کنیم و کاملا آگاهانه جلوی کاری را که سال ها بصورت ناآگاهانه انجام می دادیم را بگیریم. انجام دادن مرحله اول به تنهایی بسیار سخت است. مرحله دوم به این صورت انجام می شود که باعث اختلال در سیستم انگیزشی بدن شویم و تحریکات را ندیده بگیریم.

اختلال ایجاد کردن در سیستم انگیزشی کار آسانی نیست و استرس و حواس پرتی بالاخره فرد را وادار به دست زدن به صورت می کنند. این یک خواسته بسیار زیاد است که بخواهیم جلوی یک عادت را بگیریم. شاید شما موفق شوید که در یک بازه زمانی صورت خود را لمس نکنید اما نمی توانید این رویه را بصورت عادت دربیاورید و بدنتان را مجبور به پیروی از آن کنید.

فقط کافی است صورت شما بخارد و شما مشغول انجام دادن کاری باشید، بدون اینکه متوجه باشید دست شما به سمت صورت حرکت می کند و مشغول خاراندن صورت می شود.


چگونه می توانیم صورت را لمس نکنیم

راهکار چیست؟

برای اینکه بتوانیم جلوی یک عادت غیرارادی مانند لمس و خارش صورت را بگیریم باید عادت خود را به سمتی دیگر بکشانیم. عادت ها می تواند به صورت اشتباه یا درست انجام شود. مثلا عده زیادی عادت دارند هنگام عطسه کردن با تمام توان همه ذرات و مخاط خود را به همراه عوامل بیماری زا در هوا پراکنده کنند و عده ای دیگر عادت دارند جز در دستمال یا آرنج خود عطسه نکنند.

برای جلوگیری از لمس صورت باید کار جدیدی را جایگزین آن کرد و تمرکزمان را بر روی آن قرار دهیم. مثلا می توانیم یک انگشدانه در کنار دستمان باشد که برای خارش از ان استفاده کنیم و بعد هر بار استفاده ضدعفونی کنیم یا هر بار از دستمال استفاده کنیم یا داخل درب یک ماژیک کوچک پد الکلی قرار دهید و هربار با سر ماژیک بدون جوهر، صورت خود را بخارانید یا...

برای اینکه موفق شویم مهم ترین راه این است که آگاهانه و با یاداوری خطرات خود را از انجام لمس صورت منع کنیم اما بالاخره بدن، ما را شکست می دهد و در مواقعی بدون فکر اینکار را انجام خواهید داد. بهتر است برای تغییر یک عادت نهادینه شده، به جای متوقف کردن آن که ریشه در ناخودآگاه ما دارد، عادت های سالم و جدید را پیدا کرده و جایگزین کنیم. خواهید دید بعد از مدت زمانی، عادت درست تر در ضمیر ناخوداگاه شما قرار می گیرد و جایگزین عادت اشتباه می شود.

  

برچسب ها

کرونا پیشگیری سلامت_روان روانشناسی عادت_درست ترک_عادت_اشتباه لمس_صورت خاراندن_صورت

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما