امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

شباهت و تفاوت سارس و کوئید 19

دوشنبه 26 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
شباهت و تفاوت سارس و کوئید 19

ویروس سارس و تشابه و تفاوت آن با کوئید 19

تشابه در مبدا و منشاء

ویروس سارس در سال 2002 در جنوب شرقی چین پدیدار شد. این ویروس ابتدا از خفاش به گربه های ولگرد و از گربه ها به انسان منتقل شد. وجه مشترک سارس با کوئید 19 منشاء خفاش ها می باشد و جالب اینکه هر دو این ویروس ها از چین شروع شده و از خانواده کرونا ویروس ها می باشند.


شباهت و تفاوت در علائم و راه انتقال

بیماری سارس و کوئید 19با علایم شبه سرماخوردگی، تب 38 درجه، درد عضلات و سرفه خشک آغاز شده و توسعه می‌یابد. عکس و یا اسکن ریه در بیشتر بیماران علایم حمله این دو ویروس را به ریه، نشان می‌دهد. علایم آزمایشگاهی می‌تواند شامل لنفوپنی، کاهش اکسیژن خون و افزایش CPK و LDH باشد.

بیماری سارس و کوئید 19دو ویروس از یک خانواده بر اثر دو جهش ژنتیکی در بدن انسان فعال شدند. در علائم هر دو شبیه به آنفولانزا عمل می کنند. راه انتقالی این دو ویروس از راه ارتباط نزدیک است. مهم ترین راه انتقالی کوئید 19 مخاط ها هستند مخصوصا از طریق سرفه و عطسه اما سارس از طریق مدفوع انتقال بیشتری دارد تا از راه تنفسی.


خانواده کرونا ویروس

کشنده بودن سارس و کوئید 19

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO) ویروس سارس در زمان خودش درصد کشندگی بالاتری داشته است. طبق آمار ثبت شده از ویروس سارس هشت هزار نفر در 17 کشور جهان به این ویروس مبتلا شدند که از این میان، 800 نفر جان خود را از دست دادند.

این در صورتی است که کوئید 19 تاکنون قربانیان بیشتری داشته و این اختلاف چشمگیر در مرگ و میر می تواند بعلت واگیردارتر و مرموز بودن ویروس کوئید 19 باشد. هنوز محققان نتوانسته اند مدت زمان دقیق زنده ماندن کوئید 19 بر روی سطوح را مشخص کنند و می توان گفت در هر مکانی که مبتلا به ویروس کوئید 19 حضور داشته باشد، می تواند رابطی برای آلوده شدن افراد دیگر باشد.


خانواده کرونا ویروس

سرایت سارس و کوئید 19

کوئید 19 سرایتی ده ها برابر بیشتر از سارس دارد و یکی از عمده ترین دلایل این سرایت بالا دوره کمون بیشتر آن می باشد. دوره کمون سارس از 2 تا 7 روز است در حالی که دوره کمون کوئید 19 از 7 تا 14 روز است. در این مدتی که طول می کشد تا ویروس خود را نشان دهد، زمان خطرناکی برای انتقال بیماری است و مشکلی که کشورهای دنیا برای شناسایی افراد ناقل و جلوگیری از ورودشان به مکان های عمومی دارند.


علت شیوع

علت اصلی شیوع سارس و همه گیر شدن آن، مخفی کاری مقامات چینی بود. آنها نمی خواستند بلایی را که طاعون به هند را وارد کرد، متحمل شوند. در مورد سارس پزشکی به نام جیانگ پرده از واقعیت برداشت و از جانب دولت تحت تعقیب قرار گرفت اما پس از آن مقامات چینی مجبور به بیان واقعیت شدند. در مورد کوئید 19 هم می توان گفت کشورهایی که زمان حقیقی شیوع ویروس را در کشورشان دیرتر اعلام کردند، مبتلایان بیشتری داشتند مانند ایران.


خانواده کرونا ویروس

تنها راه متوقف کردن سارس و کوئید 19

در بیماری سارس پرسنل درمان از ادامه راه و ریشه کن شدن این بیماری احساس ناامیدی می کردند تا دولت راه قرنطینه کردن را در پیش گرفت و به سرعت این بیماری ریشه کن شد.

شاید ویروس سارس وجود داشته باشد اما خاصیت کرونا ویروس ها فعالیت در بدن انسان  است و در بیرون از بدن انسان تقریبا غیر فعال هستند. کرونا ویروس ها چندین سال است وجود دارند و هرچند سال یکبار با یک جهش ژنی خود را نشان می دهند.

تاریخ تکرار شده است. کوئید 19 از خانواده سارس است و تنها راه پیشگیری و شکست کرونا ویروس ها یکی است. بشر قبلا هم توانسته است این خانواده را شکست بدهد و تاریخ نشان می دهد تنها راه مبارزه با خانواده کرونا ویروس ها قرنطینه و رعایت بهداشت فردی است.

  

برچسب ها

بیماری ها کرونا ویروس_کرونا قرنطینه_خانگی کوئید19 ویروس_سارس خانواده_کرونا خفاش_وکرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

جیحونی آزاد

سه شنبه 27 اسفند 1398 ساعت 00:54:24

تاقرنطینه اجباری نشود شیوع بیماری کرونا اجتناب ناپزیر است