امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

مراقب سیستم ایمنی باشید (قسمت اول)

یکشنبه 25 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
مراقب سیستم ایمنی باشید (قسمت اول)


چه چیزهایی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند؟

با ورود کرونا ویروس به کشور، همه به گونه ای به دنبال تقویت سیستم ایمنی بدن خود هستند. عده ای به دنبال طب ایرانی و توصیه های تغذیه ای و عده ای به دنبال مکمل ها و ... اما باید بدانیم در کنار تقویت سیستم ایمنی، نبایدهایی هم وجود دارد که انجام دادنشان می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند و ما را در برابر ویروس هایی چون کرونا ویروس آسیب پذیر تر کند.

ما در این مقاله با گردآوری مواردی که بر روی تضعیف سیستم ایمنی اثر مستقیم دارند سعی کرده ایم که نقشی کوچک در پیشگیری از این بیماری داشته باشیم. بدنی سالم به معنای داشتن سیستم ایمنی کارامد و قدرتمند است. گاهی ما علی رغم خواسته خود دقیقا بصورت عکس عمل کرده و در کار سیستم ایمنی بدن خود اختلال ایجاد می کنیم.

مواردی که شاید کمتر به آن توجه کنیم چون کمبود خواب، استرس، استفاده اشتباه از مکمل ها و... می توانند ما را در مقابل مواجه با کرونا ویروس ضعیف کرده و علایم با شدت بیشتری بروز پیدا کنند.

می توان گفت سیستم ایمنی بدن ارتباط مستقیمی با سبک زندگی ما دارد و اگر بتوانیم تغییرات مثبتی در آن ایجاد کنیم، بسیاری از مشکلات ما در مواجه با بیماری ها برطرف می شود. سبک زندگی درست همان کنار گذاشتن عادت های اشتباه است. عادت هایی که باعث ایجاد اختلال در عملکرد بدن ما می شود.


تقویت سیستم ایمنی بدن

استفاده بی رویه از آنتی اسیدها

این عادت بصورت روتین درآمده است که به محض درد معده، رفلاکس و سوزش سر دل، خودسرانه به سمت مصرف آنتی اسیدها می رویم بدون آنکه بدانیم آنها باعث تضعیف سیستم ایمنی می شوند.

آنتی اسیدها به دو صورت عمل می کنند؛ عده ای باعث جذب اسید معده می شوند اما مواردی که قویتر هستندPH معده را که اسیدی است تغییر می‌دهند. وقتی PH  معده تغییر می کند معده نمی تواند غذا را استریل کرده و همین مورد عفونت بدن را بیشتر می کند. وقتی عفونت بالا برود فشاری مضاعف بر سیستم ایمنی وارد می شود.

تحقیقات نشان داده استفاده زیاد از آنتی اسیدهای قوی باکتری های مفید روده را از بین می برند و خطر ابتلا به بیماری هایی چون عفونت کلستریدیوم دیفیسیل و ذات الریه بیشتر می شود. بعضی مواد مغذی هم اگر حالت اسیدی کم باشد، درست جذب نمی شوند و نتیجه تحقیقات بیانگر این بود که افرادی با مصرف آنتی اسیدهای قوی، کمبود بسیار شدیدی در مواد مغذی همچون ویتامینB12 ، روی، ویتامین C و آهن داشتند و این کمبودها باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می شوند.


راهکار چیست؟

استفاده از داروهای آنتی اسیدی حتما باید با تجویز پزشک متخصص باشد. مصرف این دسته از داروها نباید بیشتر از ۳ ماه ادامه پیدا کند. بهتر است به جای مصرف دارو، غذاهایی که باعث افزایش اسید معده و تشدید رفلاکس می‌شوند را استفاده نکنید.


تقویت سیستم ایمنی بدن

استفاده از مسکن‌های خاص

تعدادی از مسکن ها و داروهای ضد درد مانند داروهای ضدالتهاب و استروئیدها و داروهای غیر استروئیدی می‌توانند باعث ایجاد سندروم روده شوند و به مخاط روده صدمه بزنند. در نتیجه، ذره های مانده از غذا باعث عفونت شده و به سیستم ایمنی بدن فشار وارد می کنند.


راهکار چیست؟

نمی توان چنین داروهایی را در طولانی مدت و بصورت همیشگی استفاده کرد. بهتر است موارد طبیعی و خانگی تسکین درد را جایگزین این داروها کرد.


تقویت سیستم ایمنی بدن

استفاده خودسرانه و زیاد از آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک‌ها یک از دلایل ضعف سیستم ایمنی هستند. آمار نشان می دهد که زنان بیشتر از مردان از این داروها برای درمان عفونت‌های ادراری استفاده می‌کنند.

آنتی بیوتیک ها به مخاط روده آسیب وارد می کنند. مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها می تواند باکتری‌های مفید و غیر مفید روده رو از بین می برد. زمانی که باکتری‌های مفید از بین بروند، سموم دوباره جذب بدن شده و در نتیجه سیستم ایمنی ضعیف می شود.


راهکار چیست؟

اگر مکررا از آنتی بیوتیک‌ استفاده می کنید، راه های کم خطر جایگزین جایگزین را پیدا کنید به عنوان مثال، می‌توانید برای عفونت‌های ادراری با تجویز پزشک از ویتامین C استفاده کنید.


تقویت سیستم ایمنی بدن

مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی

مصرف زیاد نوشیدنی الکلی باعث اختلال در تولید گلبول‌های قرمز و سفید می شود. این حالت اگر ادامه دار باشد، سیستم ایمنی بدن به شدت تضعیف می‌ شود.


راهکار چیست؟

بهتر است عادت استفاده از نوشیدنی های الکلی را ترک کنید. سعی کنید از آب میوه طبیعی استفاده نمایید تا آب کافی را به بدنتان برسانید.

 

برچسب ها

بیماری ها کرونا سیستم_ایمنی تقویت_سیستم_ایمنی تضعیف_سیستم_ایمنی کارپراسترس آنتی_بیونیک مصرف_الکل

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

امید

سه شنبه 27 اسفند 1398 ساعت 16:25:54

سلام ابنای که گفتی کاملا درست ولی کسی گه الان رفلکس معده داره هر روز شکمش باد میکنه سر دلش میسوزه باید اینا آنتی بیتوکهای که دکتر تجویز میکنه رو بخوره تا معده نابود نشه پس هر چیزی به موقعش خورده بشه خوبه درسته الان تو شرایط خاص هستیم ولی همین درد معده یا رفلکس معده بعضی موقعها چون اسیدیه باعث میشه یه کوچولو تب بیاد سراغت

sysadmin

سه شنبه 27 اسفند 1398 ساعت 18:07:02

بله دوست عزیز نظر شما کاملا درسته اما منظور ما در اینجا اون عزیزانی هستند که بدون تجویز پزشک و بیش از حد مجاز از این داروها استفاده می کنند