امروز چهارشنبه 4 خرداد 1401

عمل جمجمه نوزاد

شنبه 24 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
عمل جمجمه نوزاد

زودتر بسته شدن جمجمه نوزاد و عمل مربوط به آن

زود بسته شدن جمجمه نوزاد عارضه ای است که در رده بد شکلی های سر و صورت نوزاد دسته بندی می شود.

هنگامی که نوزاد به دنیا می آید، در استخوان های بخش گنبد جمجمه، یک سری مفاصل نرمی به عنوان لیف وجود دارد که در بعضی از بخش های جمجمه فاصله بین استخوان ها بیشتر از حالت عادی است که به آن ملاج می گویند. مفاصل لیف و ملاج ها در جمجمه نوزاد به این دلیل وجود دارند که که هنگام زایمان، استخوان های جمجمه بتوانند آزادانه جابجا شده و کمی جمجمه را کوچک تر کنند تا سر بچه بدون برخورد به مشکلی از کانال زایمانی خارج شود.

یک دلیل دیگر رشد مغزی نوزاد است که به جای بیشتری نیاز دارد . تا ۱۸ ماهگی، مغز نوزاد کامل می‌شود و این درز ها هم از حالت نرمی در آمده و سفت و محکم می شوند.

نکته: در پزشک قانونی از میزان جوش خوردگی مفاصل جمجمه، برای تعیین سن تقریبی جمجمه استفاده می شود. بسته شدن زود هنگام جمجمه ممکن است بنا به دلایلی مختلف باشد که نمودار رشد جمجمه نوزاد از حالت عادی خارج می شود.


عمل جمجمه نوزاد

این حالت می تواند به دو صورت باشد. در صورتی که خطر کمتری داشته و فقط مشکل زیبایی ایجاد میکند، بدین صورت است که در بخش هایی کوچک یا با گستردگی کم، جوش خوردگی ایجاد شود، در آن قسمت جمجمه نمی تواند رشد کند و تنها در قسمت هایی که هنوز جوش نخورده اند، جمجمه رشد می کند و این حالت یک بدشکلی به سر و صورت نوزاد می دهد. مغز در این حالت می تواند به رشد خود ادامه دهد.

در حالت دوم به رشد مغز هم صدمه می خورد. بسته شدن پیشرفته جمجمه اگر درز های جوش خورده زیاد باشند، در این حالت دیگر مغز نمی تواند رشد کند و جای کافی ندارد در نتیجه فشار بر روی مغز بیشتر شده و عوارضی را در نوزاد به وجود می‌آورد مانند:

  • عقب افتادگی ذهنی

  • نقص در بینایی

  • تشنج و برهم ریختن خواب و خوراک

بیشتر مواقع جوش خوردن جمجمه تنها یک عارضه است اما در ۱۵ درصد از موارد هم می تواند یک نشانی برای یک بیماری اصلی باشد.


درمان جراحی جمجمه

از دو نظر جراحی جمجمه در نوزاد در این شرایط، لازم است.


عمل جمجمه نوزاد


جنبه زیبایی

در این حالت سر و صورت نوزاد ممکن است از حالت طبیعی خارج شود اما مغز به اندازه کافی رشد می کند. در این حالت والدین می‌توانند تصمیم بگیرند نوزاد جراحی کند یا آن را به تعویق بیاندازند. البته جراحی در نوزادی اثر بهتری دارد.
 

جنبه مغزی و سلامت

اگر نقطه های جوش به قدری زیاد باشد که مغز نتواند رشد کند و تحت فشار قرار بگیرد باید جراحی انجام شده و این فشار از روی مغز برداشته شود. در این مورد عمل تنها راه درمان است و نمی توان در مورد آن تاخیری صورت بگیرد.


اثر جراحی بر هوش نوزاد

با انجام جراحی تاثیر خاصی بر روی هوش و تکامل مغزی نوزاد گذاشته نمی‌شود زیرا جراحی فقط برای برداشتن فشار از مغز یا ترمیم شکل صورت و جمجمه نوزاد است. اگر نوزاد بر اثر دلایل ناهنجاری مغزی، دچار عقب افتادگی است، نمی توان با انجام این جراحی شرایط را بهبود بخشید.


سن مناسب برای عمل

با توجه به اینکه شرایط نوزاد در کدام دسته قرار بگیرد و شدت بیماری تا چه حد باشد، سن مناسب بین ۳ تا ۱۰ ماهگی نوزاد تخمین زده می‌شود. بهتر است عمل را به تعویق نیندازید زیرا ترمیم ناهنجاری های به وجود آمده مشکل تر می شود و نتیجه مطلوب نهایی، کمتر می شود.

ممکن است نوزاد مشکلات خاصی را داشته باشد که نتوان در همان دوران او را عمل کرد و با توصیه پزشک و جراح مغز این عمل بعد از یک سالگی انجام شود. کودکانی که پس از گذشته چند سال، روی به عمل می آورند، اصول جنبه زیبایی داشته و کار خاصی بر روی مغز انجام نمی شود.


عمل جمجمه نوزاد


خطر عمل

تمامی عمل هاعوارض جانبی دارند که این عمل هم از آنها مستثنا نیست. اگر این عمل توسط تیم مجرب جراحی و با در نظر گرفتن تمام جوانب احتیاط انجام شود جزو عمل های پر خطر به شمار نمی رود.


عوارض بعد از عمل

 اصولا عوارض شایعی ندارد ولی ممکن است موارد زیر دیده شوند:

  • خونریزی

  • تجمع خون زیر پوست

  • عفونت و زخم

  • عفونت و بیرون زدن پروتز

  • باز شدن بخیه

  • تشنج


مدت زمان عمل و دوران نقاهت

نوزاد با بیهوشی کامل این جراحی را می گذراند و معمولاً این عمل ۷ تا ۸ ساعت زمان می برد و پس از آن یک روز در بخش مراقبت های ویژه اطفال نگهداری می شود و ۳ تا ۵ روز در بخش عمومی بستری می ماند.

  

برچسب ها

جراحی و لیزر کودکان سلامت_نوزاد عمل_جمجمه زیبایی_سر بسته_شدن_جمجمه عقب_افتادگی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

سلام و خسته نباشید

یکشنبه 24 اسفند 1399 ساعت 18:53:39

دختر من جراحی شد در شش ماه و یه هفته بود و درزش رو باز کردند ولی زیبایی نشده و شکل سرش بدفرمه و پیشانی جلو آمده چ کار کنم خودش خود به خود درست میشه؟

مجله پزشکی

دوشنبه 25 اسفند 1399 ساعت 09:00:46

@<br>دخترتون الان چند سالشه و چه مدت از عمل گذشته؟<br>شما می تونین زیر نظر متخصص عمل زیبایی رو هم انجام بدین<br>اگر بدفرمی خیلی زیاده

Hosai

جمعه 13 فروردین 1400 ساعت 20:22:36

سلام و احترام ، دختر من در دو سال و دو ماه بود که درز جمجمه را باز کردند و الان هفت ماه از عملیاتش میگذرد اما پیشانیش باز هم جلو است ،آیا امکان خوب شدنش است و چه مدتی میتوان نتیجه مطلوب را گرفت؟

موسی سواری

شنبه 21 فروردین 1400 ساعت 17:33:28

سلام وخداقوت نوزادمیکروسفالی بادور سر٢٦که ١ماه به دنیا آمده امکان درمان باعمل وجود دارد؟اسکن مغز هم سالم بوده وبغیر از دور سر هیچ مشکل دیگری ندارد

مجله پزشکی

یکشنبه 22 فروردین 1400 ساعت 10:17:40

@موسی سواری<br>دوست عزیز امکان عمل هست و سایز تغییر می کنه اما بیشتر به دلیل پیدایش میکروسفالی بستگی داره

سلنا

پنج شنبه 20 خرداد 1400 ساعت 13:30:29

سلام خسته نباشید من دخترم یک ماهشه دور سرش وقتی به دنیا اومد بیست ونه بود گفتن میکرسفالیه و الان که یک ماه شده سی و سه شده درز جمجمه بسته شده میگن باید عمل بشه وتو شش هفته گی عمل چشم داره چون چشمش اب مروارید داره تقریبا سه هفته طول می‌کشه تا عملش تموم بشه بریم برای عمل جمجمه ایا تو این سه هفته خطری برای مغزش داره یانه

سلنا

پنج شنبه 20 خرداد 1400 ساعت 13:30:40

سلام خسته نباشید من دخترم یک ماهشه دور سرش وقتی به دنیا اومد بیست ونه بود گفتن میکرسفالیه و الان که یک ماه شده سی و سه شده درز جمجمه بسته شده میگن باید عمل بشه وتو شش هفته گی عمل چشم داره چون چشمش اب مروارید داره تقریبا سه هفته طول می‌کشه تا عملش تموم بشه بریم برای عمل جمجمه ایا تو این سه هفته خطری برای مغزش داره یانه

مجله پزشکی

چهارشنبه 9 تیر 1400 ساعت 16:22:46

@سلنا<br>این بستگی داره که شرایط چشم به چه صورته<br>گاهی انتخاب بین خطر کمتر و خطر بیشتره<br>بهتره به پزشک متخصص کودکتون اعتماد کنید