امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

کرونا یا آلرژی؟

پنج شنبه 22 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
کرونا یا آلرژی؟

با جهانی شدن کرونا ویروس و شیوع چشمگیر آن، ترسی طبیعی همه مردم را فرا گرفته است که با دیدن علایمی هرچند کوچک مانند خارش موقتی گلو یا احساس گرفتگی در گلو و انجام هر تک سرفه ای، نمایان شده و اولین احتمال، "کرونا گرفته ام" چون زنگ خطری در ذهنمان به صدا در می آید.

در کنار اینکه  شیوع کرونا ویروس موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت و باید با جدی گرفتن آن و رعایت تمامی نکات توصیه شده لازم را برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس، اما باید ترس های اضافی را کنار گذاشت و این را بدانیم که قرار نیست همه افراد به کرونا ویروس مبتلا شوند.

در این مقاله می خواهیم به تفاوت های کرونا ویروس با آلرژی یا سرماخوردگی عادی بپردازیم. این تفاوت ها را از دید یک متخصص پزشک عفونی بیان می کنیم تا شما با دانستن علایم درست در هنگام لزوم به مراکز درمانی مراجعه کنید و با ورود غیر ضروری به این مراکز خود را در معرض کرونا ویروس قرار ندهید.


فرق کرونا با آلرژی


خارش چشم و آبریزش بینی

یکی از علایم اولیه و اصلی آلرژی فصلی، تحریک چشم و بینی است و می توان حجوم علایم آلرژی را در ناحیه سر مشاهده کرد که ممکن است بروز این علایم با خارش های پوستی یا بثورات پوستی نمایان شود.


علایم کرونا ویروس سیستماتیک است

سیستماتیک بودن علایم یعنی درگیر کردن تمام بدن نه اینکه فقط در محدوده خاصی متمرکز بماند. کرونا ویروس دستگاه تنفسی تحتانی را مورد حمله قرار می دهد و در کنارش باعث درد در بدن، تب، سرفه و عوارض دیگر می شود. اصولا در کرونا ویروس کمتر شاهد آبریزش بینی هستیم.

اصولا در آلرژی های فصلی کمتر شاهد تب هستیم در حالی که می توان تب را یکی از نشانه های مهم کرونا ویروس دانست. اگر فردی با سابقه آسم به آلرژی فصلی دچار شود می تواند علایم تنگی نفسی چون مبتلایان به کروناویروس از خود نشان دهد که در این مرحله نیاز به تشخیص پزشک متخصص است.


آلرژی فصلی اصولا دوره ای و تکرار شونده است

افرادی که به آلرژی فصلی دچار می شوند اصولا این حالت را هر ساله و در ماه هایی خاص تجربه می کنند و می توانند از داروهایی چون (OTC) استفاده کنند تا علایم تسکین پیدا کند.


فرق کرونا با آلرژی


کرونا ویروس می تواند شما را تا ناتوانی پیش ببرد

آلرژی ممکن است در شما احساس خستگی ایجاد کند اما باعث درد شدید عضلات یا مفاصل نمی‌شود در حالی که در کرونا ویروس این درد می تواند به حدی باشد که شما را از کارهای روزمره ناتوان کند و بخواهید مرتب در تخت خواب خود بمانید.


علایم آلرژی و سرماخوردگی پایدار نیستند

در شرایط آلرژی و سرماخوردگی ساده با دو روز قرص خوردن و استراحت، علایم رو به بهبود رفته و شما حال بهتری پیدا می کنید اما اگر علایم ادامه دار شده و رو به بدتر شدن، رفت حتما باید توسط پزشک متخصص مورد معاینه تخصصی قرار بگیرید. البته ممکن است عوارض سرماخوردگی و آلرژی در افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای بیشتر تداوم داشته باشد که آنهم بهتر است با ویزیت پزشک، مشخص شود.


علایم کرونا تشدید شونده است

بهترین راه با شروع عوارض برای تشخیص اینکه به آلرژی یا سرماخوردگی ساده ای مبتلا شده اید یا کرونا ویروس، گذشت زمان است. یکی از دلایلی که می تواند برای رفتن شما به مراکز درمانی موجه و ضروری باشد، تشدید شدن علایم علی رغم خوردن داروها و مراقبت های خانگی است.

در صورت بروز نفس تنگی یا علایم حاد تنفسی هرگز برای رفتن به نزد پزشک متخصص تعلل به خرج ندهید.


فرق کرونا با آلرژی


علایم اولیه مشابه

متأسفانه مراحل اولیه سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کروناویروس بسیار مشابه است و حتی در بعضی از موارد کرونا ویروس می‌تواند آنقدر خفیف باشد که ناراحتی در ریه هم ایجاد نکند. برای شناسایی کرونا ویروس بهترین راه چک مداوم علایم بدن است و فقط علایمی برای ما مهم هستند که با وجود درمان های خانگی، ادامه دار باشند.


از خود سوال بپرسید

در صورتی که به ابتلا به کروناویروس مشکوک شده‌اید، بهتر است چند سوال از خود بپرسید:

آیا به تازگی به سفر رفته اید؟ به کجا؟

آیا از افراد در ارتباط با شما کسی تازگی به سفر رفته است؟ به کجا؟

آیا با فردی با علایم مشکوک ارتباط داشته اید؟

آیا در منطقه زندگی شما شیوع کرونا بالا است؟

این روزها با توجه به درگیری بالای کادر درمان و نبود امکانات و کمبود در کیت های تشخیص بهتر است قبل از مراجعه به پزشک راه های ساده تشخیصی را در منزل انجام دهید و در صورت نرسیدن به جواب قطعی به پزشک مراجعه کنید و در صورتی که امکانش را دارید از پزشک خود بصورت تلفنی مشاوره بگیرید.

در آخر متخصصان توصیه می‌کنند هشدارهای پزشکی و توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرید و با ماندن در قرنطینه خانگی و با رعایت بهداشت فردی و اولیه، تا حد ممکن خود را در معرض خطر ابتلا به این ویروس‌ها قرار ندهید.

  

برچسب ها

بیماری ها کرونا ویروس_کرونا علائم_کرونا فرق_کروناباآلرژی تفاوت_کروناباسرماخوردگی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

محمدفرجیان

شنبه 24 اسفند 1398 ساعت 22:26:13

سلام سرفه دارم کل بدنم درد میکنه سرم درد داره تب خفیف دارم 24ساعت هست تقریبا

محمدفرجیان

شنبه 24 اسفند 1398 ساعت 22:26:29

سلام سرفه دارم کل بدنم درد میکنه سرم درد داره تب خفیف دارم 24ساعت هست تقریبا

مرتضی

دوشنبه 26 اسفند 1398 ساعت 01:23:30

سلام بنده فقط گاهی اوقات تنگی نفس خفیف دارم با سوزش گلو

رضاعطایی

یکشنبه 3 فروردین 1399 ساعت 08:15:34

من دوهفته میشه که گلودرددارم وبدنم هم دردمی کنه البته الان ضعف دارم ولی بدنم دردنمی کنه فقط گلودرددارم

محمدرضا

پنج شنبه 7 فروردین 1399 ساعت 00:15:53

سلام سرفه خشک دارم چیکارکنم

آقای احمدی

شنبه 9 فروردین 1399 ساعت 03:24:55

با سلام خدمت شما دکترها وپرستارای ازجان گذشته خسته نباشیدخدا قوت تو خدا به سوال من جواب بدید دارم از استرس سکته میکنم من ۵۵سال سن دارم و همیشه در حد معمولی عرق داشتم ولی امشب بیش از حد عرق میکنم و مقداری هم سوزش گلو دارم که دیشب سرکه سیب خوردم و الان احساس تنگی نفس و عرق زیاد و استرس و لرزش شدید بدن دارم چکارکنم؟