امروز دوشنبه 13 تیر 1401

اثر ویتامین D بر کرونا ویروس

یکشنبه 18 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
اثر ویتامین D بر کرونا ویروس

این روزها شاهد انتقال وسیع اطلاعات مربوط به کرونا ویروس در فضای مجازی هستیم که با توجه به نوپا بودن این ویروس تهاجمی، نمی توان به درستی و نادرستی اطلاعات اعتماد کرد.

ممکن است جدیدا در مورد ارتباط کرونا ویروس با سطح ویتامین D در بدن مطالبی خوانده باشید ما می خواهیم در این مقاله به این قضیه پرداخته و تا جایی که ممکن است صحت آن را بررسی نماییم.


ویتامین D چیست؟

ویتامین D که با نام ویتامین نور خورشیدی هم شناخته شده است، توسط بدن و در معرض نور آفتاب، ساخته می‌شود. وجود به اندازه و مناسب این ویتامین در بدن، اهمیت خیلی زیادی دارد. متاسفانه طبق آمار، ایرانی ها از سطح ویتامین D پایینی برخوردار هستند که این آمار با تلاش کارشناسان بهداشت و بالا بردن آگاهی مردم در حال بهبود است.


نقش ویتامین D در بدن

سلامت استخوان و دندان

حفاظت بدن در برابر ابتلا به سرطان، دیابت نوع یک و ام اس

بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، مغز و سیستم عصبی

تنظیم میزان انسولین خون

بهبود عملکرد ریه‌ها و سلامت قلبی و عروقی

همانطور که از نقش ویتامین D در بدن پیدا است بدون شک می توان گفت کمبود این ویتامین در بدن می تواند باعث بروز شدیدتر بیماری هایی مانند کرونا ویروس شود.


کروناوویتامینd


تامین ویتامین D

طبق بررسی های انجام شده تامین ویتامین D مورد نیاز بدن از طریق غذا یا تنها نور خورشید، امکان پذیر نیست. ویتامین D در نتیجه سنتز پوستی و در معرض آفتاب ساخته می‌شود و منظور از آفتاب در اینجا، آفتابی است که آن را در تابستان داریم و بدون ابر و یا شیشه به بدن ما بتابد.

بنابراین این ویتامین را نمی توان از طریق آفتاب مستقیم بخصوص در شهرهای آلوده کنونی بدست آورد. بدن روزانه به ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد ویتامین D نیاز دارد. متاسفانه از طریق غذا هم نمی توانیم به این مقدار ایده آل برسیم. بنابراین تنها راه مانده این است که از طریق مکمل و با مشورت پزشک و متخصصین تغذیه این ویتامین تامین شود.


تحقیقات انجام شده

بر اساس تحقیق جدید انجام شده اینگونه بیان می شود که ویروس کرونا احتمالا از طریق رسپتور (گیرنده سلولی) ACE به سلول متصل می شود. این سلول ها با این گیرنده ها در ریه و قلب وجود دارند و اگر سطح ویتامین D در بدن پایین بیاید تعداد این سلول ها بیشتر شده و در ریه و قلب نمایان تر می شوند، بصورت خلاصه میتوان گفت که اگر سطح ویتامین D در بدن به میزان کافی و در حالت تعادل باشد، این سلول ها برای سوار شدن کرونا ویروس کمتر بوده و ممکن است موارد حاد در حمله ویروس کرونا، رخ ندهد.

تحقیق دیگری که در افراد فوت شده کرونا ویروس انجام شد آمار سطح پایین ویتامین  D را در اکثر افراد فوت شده نشان می دهد. طبق این تحقیق گفته می شود افراد مبتلایی که سن بالا اما سطح ویتامین D خوبی داشتند توانستند بیماری را مغلوب کرده و جان سالم بدر ببرند و در مقابل جوانانی بودند که با سن مناسب و سطح ویتامین D  مغلوب کرونا ویروس شدند.

شاید بتوان یکی از دلایل عمده آمار نزدیک به صفر مرگ و میر در میان کودکان را هم به همین سطح ویتامین D مربوط دانست. البته این نظرات قطعی نبوده و نیاز به آزمایشات عدیده ای دارد. اما می توان بعنوان یک توصیه برای پیشگیری آن را در نظر گرفت.


کروناوویتامینd


دریافت ویتامین D اضافی و خطرات آن

میزان بیش از اندازه ویتامین D می تواند به آسیب کلیوی منجر شود. بیشتر مطالعات صورت گرفته در این زمینه آسیب متوسط تا شدید کلیه در افرادی را گزارش کرده اند که با سمیت ویتامین D مواجه بوده اند.

میزان بیش از اندازه ویتامین D می تواند به ضرر سلامت استخوان تمام شود.

معده درد، یبوست و اسهال می توانند نشانه ای از سطوح افزایش یافته کلسیم در نتیجه مسمومیت ویتامین D نیز باشند

تهوع، استفراغ و کاهش اشتها

خستگی، سرگیجه، و سردرگمی

تشنگی بیش از اندازه

تکرر ادرار


دستورالعمل مصرف ویتامین D برای مقابله با کرونا

همانطور که متوجه شدید ویتامین D را هرگز نمی توان خودسرانه یا در دوزهای بالا مصرف کرد. انجمن متخصصین غدد درون ریز و متابولیسم با توجه به انتشار اخبار مبنی بر اثر ویتامین D بر پیشگیری از کرونا، دستورالعملی را در خصوص این موضوع ارائه کردند.

در این دستورالعمل آمده است: «در این شرایط بحرانی، به هیچ وجه نیازی به اندازه‌ گیری آزمایشگاهی سطح سرمی ویتامین D نیست. در صورتی که طی چند ماه گذشته، در حال مصرف یک عدد ویتامین دی پنجاه هزار واحدی در ماه بوده‌اید، به همین صورت ادامه دهید یعنی یک عدد ویتامین D پنجاه هزار واحدی در ماه. این توصیه برای کودکان دو تا 12 سال به میزان یک عدد ویتامین D پنجاه هزار واحدی هر دو ماه یک بار است. در غیر این صورت، بدون نگرانی، فعلا برای مدت چهار هفته آینده هفته‌ای یک عدد ویتامین D پنجاه هزار واحدی مصرف کنید.»


کروناوویتامینd

دریافت ویتامین D برای کودکان

ویتامین D به اشکال مختلف موجود است. هم فرم پاستیل و هم مکمل هایی مانند مکمل های مولتی ویتامین مینرال یا مکمل های تک مینرالی یا تک ویتامینی مثل ویتامین D که لازم است هنگام مصرف به برچسب و دُز آن هم توجه لازم صورت گیرد.


حرف آخر

با توجه به انتقال بالای ویروس کرونا بهتر است اکنون و فقط جهت اندازه گیری سطح ویتامین D خون به آزمایشگاه ها مراجعه نکرده و با توجه به دوز استاندارد مورد نیاز بدن، با تجویز یک متخصص تغذیه یا غدد، به مصرف این مکمل بصورت صحیح اقدام نمایید. تا کنون این ارتباط و نقش پیشگیری ویتامین D بصورت تایید شده ثابت نشده است اما می توان با توجه به نقش کلیدی این ویتامین در بدن، به آن اهمیت داد و در مصرف آن کوتاهی نکرد.

 

برچسب ها

داروها بیماری ها کرونا کروناوویتامینd مکمل_ویتامین_دی پیشگیری_ازکرونا صدمات_کلیوی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما