امروز دوشنبه 13 تیر 1401

روزشمار کرونا در بدن!

شنبه 17 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
روزشمار کرونا در بدن!

این روزها درگیر میهمان ناخوانده ای هستیم به اسم کرونا ویروس که توانسته به راحتی زندگی روزمره و اقتصاد بیش از 60 کشور در جهان را تحت تاثیر خود قرار دهد. همه یا از نزدیک یا از دور یا با علایم یا با ترس، با کرونا ویروس درگیر شده اند. تا کنون علی رغم تمام تلاش های محققان در سر تا سر دنیا، هنوز دارو و یا واکسنی برای کرونا ویروس پیدا نشده است.

یک درمان قطعی می تواند از این فشار روحی که انسان های زیادی را به خود مبتلا کرده است، بکاهد اما در اینجا قدرت و پول و تجهیزات هم هنوز نتوانسته است کاری از پیش ببرد و مسلما در این فرصت کوتاه نمی توان به نتایج خیلی مطلوبی هم رسید زیرا ثبت هر واکسن یا داروی قطعی برای کرونا ویروس نیاز به تحقیقات بالینی دارد.

با توجه به موارد گفته شده تنها راهکار ممکن جهت دور شدن از علایم آزاردهنده کرونا ویروس پیشگیری است آنهم نه یک پیشگیری عادی. از آنجایی که کرونا ویروس به سرعت می تواند منتشر شود و افراد را آلوده سازد هر روز شاهد درخواست های جدی وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت، به ماندن در خانه و رعایت شدید نکات بهداشتی هستیم.


کروناویروس در بدن

می توان مدتی را از مکان های عمومی، رستوران ها، سینما، مراکز زیبایی و... دور ماند اما با توجه به تعطیل نشدن ادارات خصوصی و دولتی متاسفانه نمی توان از مکان هایی پر ازدحام چون وسایل حمل و نقل شهری، مترو و ادارات و... اجتناب کرد. در این مکان ها باید بیش از هر جای دیگری نکات بهداشتی رعایت شود و آموزش های صحیح پیشگیری به اطلاع عموم مردم برسد و وسایل بهداشتی از قبیل ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده در اختیار آنها قرار داده شود که متاسفانه کشور ما در این موارد نتوانسته به درستی مدیریت شود.

تا دست آلوده را به صورتتان نبرید قرار نیست به کرونا ویروس مبتلا شوید پس آسان ترین راه پیش رو شستن مرتب دست ها با آب و صابون بصورت کامل و صحیح و امتناع از دست دادن و روبوسی کردن است. در ادامه می خواهیم ببینیم اگر کرونا ویروس وارد بدن ما شد چه اتفاقاتی می افتد و ما با چه علایمی رو به رو هستیم. البته این روز شمار پس از بروز علائم است نه آن چند روز بدون علامت اولیه.


کروناویروس در بدن

روز اول

احتمالا اولین علامت با تب خودش را نشان می دهد. احساس ضعف و خستگی، دردهای بدنی که شبیه به کوفتگی شد ید است، به همراه سرفه های خشک که ممکن است در عده ای بروز پیدا نکند. تعداد اندکی از مبتلایان ممکن است از همان روز اول دچار اسهال و یا حالت تهوع شوند.


روز پنجم

علایم اولیه تا روز پنجم ادامه دار هستند و از اینجا به بعد علامت های تنفسی هم به آن اضافه می شود. از روز پنجم به بعد ممکن است تنفس بیمار سخت شده و او را دچار مشکلات تنفسی کند.


روز هفتم

طبق داده های آماری دانشگاه ووهان، حدودا بعد از گذشت یک هفته بیمار به عوارضی می رسد که بهتر است از اینجا ببعد در بیمارستان بستری شود. قبل از آن در خیلی موارد هنوز تشخیص کرونا ویروس داده نمی شود.


کروناویروس در بدن


روز هشتم

بعد از گذشت یک هفته بیماران به دو دسته تقسیم می شوند عده ای علامت های کرونا ویروس را خفیف تر بروز می دهند و مانند سابق با همان علامت ها پیش می روند تا به بهبودی برسند و عده ای دیگر که از موارد شدید بیماری کرونا باشند پس از گذشت یک هفته از شروع علائم، دچار سندرم دیسترس تنفسی (سختی در تنفس) حاد می شوند. در این زمان مایعات داخل ریه ها انباشته می شوند و نمی گذارند تنفس به درستی انجام شود. سندرم دیسترس تنفسی اگر بصورت حاد بروز کند می تواند کشنده باشد.


روز دهم

اگر پس از گذشت ده روز علایم بیماری به جای اینکه رو به بهبود بروند، حاد شده و شرایط بیمار رو به وخامت برود، با تجویز پزشک و به احتمال زیاد بیمار مبتلا به کرونا ویروس به آی سی یو یا همان بخش مراقبت های ویژه منتقل می شود و بقیه درمان را تحت نظارت شدید تیم پزشکی طی می کند.


کروناویروس در بدن


حرف آخر

همانطور که مشاهده می کنید تنها در شرایطی که ریه ها نتوانند در برابر بیماری مقاومت کنند شرایط رو به وخامت رفته و امکان مرگ بیمار بوجود می آید. اکنون و در این شرایط بیشتر از اپیدمی بیماری کرونا ویروس با اپیدمی ترس و وحشت از ابتلا به آن، رو به رو هستیم.

بسیاری از مردم یک عطسه یا سرفه عادی را مساوی با ابتلا به کرونا ویروس می دانند و عده ای دیگر هم با دیدن علایم به پزشک مراجعه نمی کنند. عده ای با گرفتن وقت عزیزان درمانی که این روزها انرژی زیادی را صرف بهبود شرایط موجود در جامعه می کنند، به بدتر شدن شرایط دامن می زنند و عده ای دیگر بی توجه به حال نامساعد خود در انتشار ویروس همکاری می کنند.

می توان در این شرایط سخت با توجه نکردن به اخبار دروغ و کذب بدون پشتوانه علمی و با خواندن مطالب علمی کرونا ویروس از سایت های معتبر، از ترس و وحشت دوری کرده و منطقی تر با این موضوع برخورد کنید.

  

برچسب ها

بیماری ها کرونا بیماری_جهانی بیماری_همه_گیر کرونادربدن روزشمارکرونادربدن تنگی_نفس سندرم_دیسترس_تنفسی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

شایان۷۲

شنبه 17 اسفند 1398 ساعت 13:10:18

خیلی وحشتناکه خداکنه اگرم میگیریم از نوع خفیفش باشه😭

امامی

شنبه 17 اسفند 1398 ساعت 14:01:13

ممنون از اطلاعات مفیدتون