امروز شنبه 11 تیر 1401

کرونا از زبان یک مبتلا

جمعه 16 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
کرونا از زبان یک مبتلا

امروز به سراغ یکی از افراد مبتلا به کرونا ویروس رفتیم و گفتگویی را با ایشان انجام دادیم شاید به این صورت شما بتوانید با ویروس کرونا و عوارض این بیماری از نزدیک آشنا بشوید.

به خواست این دوست عزیزمان نام شهر و محل کار ایشان برده نمی شود. کل ماجرا را از زبان ایشان دنبال کنید:

"من سی و خورده ای ساله بدون هیچ عارضه زمینه ای و مشکل تنفسی در بخش فنی یک مرکز درمانی مشغول به کارم. متاسفانه کمبود وسایل بهداشتی از قبیل دستکش و ماسک در مراکز درمانی هم وجود دارد و علی رغم تمام ابلاغ ها باز به درستی بین پرسنل توزیع نمی شوند. به همین دلیل به کادر اداری و فنی کمترین وسایل داده می شود.

به علت نوع کارم مرتب به بخش های مختلف سر می زدم و اشکالات سیستمی را بررسی می کردم البته تا جایی که می توانستم طبق آموزش هایی که داده بودند، اصول بهداشت شخصی را رعایت می کردم. جریانی که در مرکز ما شروع شد برمیگردد به قبل از اعلام شیوع کرونا در ایران.


کرونا از زبان یک مبتلا

نمیخواهم بگویم اعلام شیوع کرونا در ایران حقیقت بود یا دروغ اما چیزی که ما دیدیم به این صورت بود که یکی از پرسنل به بیماری خیلی سختی شبیه آنفولانزا با نفس تنگی زیاد مبتلا می شود که حدود دو هفته طول کشده و او را کامل خانه نشین می کند. این همکار ما داخل سوئیتی زندگی می کند که مسئول آن یک خواهر قمی دارد و قبل از این جریان خواهرش بیمار شده و ایشان برای مراقبت از او چند روز را به قم رفته بودند.

 همکار ما بعد از یک هفته و با بهبود نسبی نه کامل به محل کار برمی گردند و به فاصله چند روز همکار دیگری این بیماری به اصطلاح آنفولانزا را می‌گیرند. در مورد چهارم ابتلای همکاران، تازه شیوع کرونا ویروس اعلام شد. همین موضوع بی خبری باعث شد که این بیماری به سرعت انتقال پیدا کند.

این چرخه انتقال ویروس ادامه پیدا کرد و از یک جایی به بعد دیگر تعدادی از ما که با افراد بیمار در ارتباط بودیم (از طریق موس و صفحه کلید) مشکوک به کرونا شدیم اما هنوز علائمی را بروز نداده بودیم و کیت های تشخیص هم در دسترس نبود. بعد از گذشته ۱۰ روز علایم خودشان را نشان دادند.

علایم من به این صورت شروع شد: بدن درد که این درد بیشتر درد تو ناحیه بالای لگن از طرف کمر به پهلو تا پایین پاها است، سردردی که گاهی بسیار شدید می شود، بی حالی شدید و سرفه های خشک، حالت خارش در گلو اما تب بالایی ندارم. تب حدوداً تا ۳۸ درجه است اما بی حالی زیادی دارم و سرفه های خشک که گاهی امان حرف زدن را از من می گیرد.

با راهنمایی دوستان پزشک ترجیح دادم که روند تشخیص را طی کنم و در صورت مثبت بودن باعث انتقال ویروس نشوم. مراحل تشخیص به این صورت طی شد:

ویزیت پزشک متخصص بیماری های عفونی

با صلاحدید ایشان انجام سی تی اسکن یا عکس ریه

انجام آزمایشهای (CBC diff, ESR, CRP, LDH)


اسکن ریه مبتلا به کرونا

از عکس ریه در مراحل پیشرفته بیماری استفاده می شود بنابراین من اسکن ریه را دادم و به محض اینکه اسکن شدم به سرعت گروه ضدعفونی کننده وارد اتاق شدند و از همونجا متوجه شدم که جواب اسکن ریه ام مثبت است.

اسکن و جواب آزمایش خون را به نزد پزشک متخصص عفونی بردم و ایشان با توجه به جوان بودن من داروها را نوشتند و گفتند اگر داروها را پیدا کردم بهتر است در خانه درمان شوم. دو دارویی که به صورت عادی نمی توانستم از داروخانه تهیه کنم (کلروکین 150 و OSELTAMIVIR 75MG CAP) بودند. یکی داروی مالاریا و دیگری داروی عفونت حاد انفلوانزای نوع Aو Bنحوه دسترسی به این دارو فقط از طریق تایید پزشک عفونی و از درمانگاه مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی بود که خوشبختانه من توانستم دارو را بدست بیاورم برای درمانی پنج روزه.

به توصیه پزشک یک دستگاه پالس اکسی متر تهیه کردم تا هر دو ساعت اکسیژن خون خود را اندازه گرفته و در صورت رسیدن به 93 به بیمارستان مراجعه کنم.


کرونا و تست اکسیژن خون

بیماری کرونا به صورتی است که بدون مصرف دارو و با داشتن سیستم ایمنی خوب بدنی و بدون وجود بیماری های زمینه ای هم، با گذراندن دوره مشخص درمان، رو به بهبود می رود. این داروها اصلا داروی خود کرونا نیست که بگوییم این ویروس را از بین میبرد یا اینکه بدن ما را پاک سازی می کند بلکه با این داروها روند بهبود سریعتر طی می شود.

درد و بی حالی، تب های دوره ای، سرفه های خشک و علائمی نظیر اینها را بهتر است جدی تر بگیریم. یکی از عوارض این داروها اسهال است و اصولا هم خود بیماری و هم این داروها عملکرد معده را برهم می ریزند. بنابراین توصیه می شود افراد مبتلا به تناوب مایعات بنوشند.

یکی دیگر از حالت هایی که پس از ابتلا برای من پیش آمد حالت تهوع و بی اشتهایی بود که توصیه می کنم با توجه به این حالت ها خودتان را مجبور به خوردن غذاهایی مقوی با حجم کم کنید و کنار آن از ویتامین ها هم غافل نشوید.

بیماری کرونا ویروس سخت است اما قرار نیست هرکس به آن مبتلا شد بمیرد! از شایعات فاصله بگیرید و تا جایی که ممکن است به تقویت بدنی خود بپردازید و از غذاهای مقوی و سالم استفاده کنید که در صورت ابتلا هم از قدرت بدنی خوبی برای مقابله با این بیماری برخوردار باشید.

 

برچسب ها

بیماری ها کرونا ویروس_کرونا بیماری_جهانی کرونااززبان_یک_مبتلا متخصص_بیماری_عفوتی اسکن_ریه کلروکین OSELTAMIVIR

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

sina68

شنبه 17 اسفند 1398 ساعت 09:29:50

slm chera hichkas injor etelaato nemide? dameton garm

Sarvenaz@sam

شنبه 17 اسفند 1398 ساعت 13:08:12

عالی بود من خودم هیچکدومشو نشنیده بودم. واقعن دستتون طلا

جلیل

یکشنبه 18 اسفند 1398 ساعت 00:37:21

به امید بهبودی تمام بیماران شفاف سازی بسیار عالی است متشکریم

ماهان

یکشنبه 18 اسفند 1398 ساعت 01:10:39

واقعا عالی بود.تو رو خدا بازم با افرادیکه کرونا رو شکست دادن مصاحبه کنید.چون در بدن هرکسی یه مدل علایم داره.

عابد

دوشنبه 19 اسفند 1398 ساعت 01:04:55

سلام خسته نباشین. طبق گفته دوست عزیزمون بیشتر با عزیزان بهبود یافته مصاحبه کنین.چون خیلی از ما با یه تب استرس نکنه کرونا داشته باشم مواجه میشیم.ممنون

مهدی جعفری

جمعه 23 اسفند 1398 ساعت 17:33:57

خیلی عالی تشریح کردید.ممنونم

حسین

جمعه 23 اسفند 1398 ساعت 18:08:05

خیلی عالی بود لطفا اگه ممکنه باز هم از این مصاحبه‌های دل گرم کننده منتشر کنید 🌷

زهرا

جمعه 23 اسفند 1398 ساعت 18:35:30

تمام این علائمی که ایشون داشتن برادر من هم داشت با همین داروها درمان شد حالش الان خوبه

اتنا

جمعه 23 اسفند 1398 ساعت 18:41:01

منم همین علئم رو داشتم واز شبکه بهداشت دارو گرفتم والانم رو به بهبودم.

خلیل

دوشنبه 26 اسفند 1398 ساعت 00:41:21

سلام، ب امیدشفای تمامی مریضها. لطفا اینگونه مصاحبه هاپخش کنید.

محمد هاشمی نیا

سه شنبه 27 اسفند 1398 ساعت 01:25:07

ممنون از مصاحبه ای که کرده بودید وممنون از زحمات دکترها وپرستارهای عزیز