امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

باورهای غلط تقویت سیستم ایمنی

شنبه 10 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
باورهای غلط تقویت سیستم ایمنی

این روزها با بالا گرفتن تب داغ کرونا، می توانیم درهمه جا اطلاعاتی درست و یا غلط در مورد راه های پیشگیری از ابتلا و تقویت سیستم ایمنی بدن بشنویم!

حجم اطلاعات اینقدر بالاست که گیج کننده و ضد و نقیض شده اند. در میان این حجم بالای توصیه ها فقط تعداد محدودی سندیت علمی دارند و بقیه آن ها باورهای غلطی است که شاید از زمان کودکی برای ما تکرار شده است و هیچگاه به دنبال درست یا غلط بودن آن نرفتیم.

با توجه به اهمیت تقویت سیستم ایمنی در شرایط کنونی، می‌خواهیم در این مقاله به تعدادی از این باورهای درست و غلط که بازار داغ تری در این روزها دارند بپردازیم.


باورغلط کرونا

مصرف ویتامین C می تواند جلوی ابتلا به کرونا و دیگر بیماری‌های از این دسته چون سرماخوردگی یا آنفولانزا را بگیرد

این یکی از پرکاربردترین توصیه ها از قدیم است که همواره با بروز علائم اولیه سرماخوردگی آن را از اطرافیان خود شنیده ایم. حال می خواهیم بدانیم حقیقت چیست؟ آیا مصرف مکمل ویتامین C می تواند جلوی ابتلا به بیماری هایی از قبیل کرونا و آنفولانزا رابگیرد؟ مصرف مکمل ویتامین C نمی تواند جلوی ورود ویروس کرونا به بدن شما را بگیرد بلکه می‌تواند یک درمان کمکی برای تسریع در بهبودی باشد.

ویتامین C ماده مغذی محلول در آب است. یعنی مقدار اضافه مصرف ویتامین C در ادرار دفع می شود. البته کمبود ویتامین C می تواند اثر منفی بر روی عملکرد سیستم ایمنی داشته باشد اما قرار نیست خوردن مکمل ویتامین C جلوی ابتلا به کرنا یا آنفولانزا و سرماخوردگی را بگیرد بلکه می تواند به بهبود سریع تر این بیماری ها کمک کند.


باورغلط کرونا

مصرف سوپ مرغ

این باور درست است. سوپ مرغ می تواند در مبارزه با بیماری هایی چون سرماخوردگی و آنفولانزا و حتی کرونا به شما کمک موثری بکند. این غذا بیشتر مواد مغذی مورد نیاز بدن را به شما می رساند و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

جالب است بدانید تنها بوی سوپ می‌تواند سینوس های شما را پاکسازی کرده و یک مسکن البته به صورت موقتی باشد. پس این یک باور درست است.


باورغلط کرونا

عسل باعث تسکین گلو درد می شود

هیچ تحقیق علمی ثابت نکرده است که عسل می تواند سرماخوردگی را درمان کند اما مطالعات جدید نشان داده که عسل مانند یک شربت مخصوص سرفه، می تواند سرفه را تسکین بخشد. در نتیجه اگر مبتلا به عارضه سرفه شدید می‌توانید قبل از خواب دم نوشی را با عسل مخلوط کرده و بنوشید تا تسکینی برای سرفه های شما باشد و بتوانید شب رابه راحتی بخوابید.

این یک باور درست است البته پس از ابتلا به عارضه سرفه در این نوع بیماری ها.


باورغلط کرونا

قند سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند

این باور را نمی‌توان تایید کرد. قند به خودی خود نمی‌تواند باعث توقف عملکرد سیستم ایمنی شود. سیستم ایمنی عملکردی پیچیده‌ دارد و با استفاده از مواد قندی متوقف نمی شود. در سال ۱۹۷۳ بر اساس تحقیقاتی که انجام شد مواد قندی را برای سیستم ایمنی مضر دانستند اما پس از آن تحقیقات زیاد دیگری انجام گرفت که هیچ کدام نتوانستند این ادعا را رد یا پشتیبانی کنند.

البته لازم است بدانید که خوردن مواد قندی درست است که نمی تواند سیستم ایمنی بدن شما را مختل کند اما مطمئناً نمی‌تواند کمکی هم به تقویت آن بکند و در نتیجه به علت داشتن عوارض دیگر می توان حداقل در این شرایط، از خوردن آن ها چشم پوشی کرد.


باورغلط کرونا

اگر علائم سرماخوردگی دارید بهتر است لبنیات مصرف نکنید

حتماً بارها این توصیه را شنیده‌اید و حتی اکنون با شروع بیماری کرونا بیشتر با توصیه هایی از این دست روبرو شده اید. خیلی ها عقیده دارند با بروز علائمی چون گرفتگی بینی بهتر است مصرف لبنیات قطع شود چون تصور می‌شود که مصرف لبنیات مخاط را افزایش دهد.

مطالعات انجام شده در این زمینه هیچ سند معتبری دال بر صحت این ادعا پیدا نکرده‌اند. از آنطرف ویتامین D، کلسیم و پروبیوتیک های موجود در لبنیات، خود تقویت کننده سیستم ایمنی هستند. پس بهتر است به خاطر ذهنیت اشتباه و باور غلط خود را از خوردن لبنیات محروم نکنید. زیرا وجود ویتامین D و کلسیم در بیماری کرونا بسیار لازم و ضروری است.


باورغلط کرونا


برای این که سالم بمانید آب بنوشید

هرگاه مقدار آب ورودی بدن مناسب باشد به دنبال آن وضعیت هیدراتاسیون در سطح مناسب قرار می‌گیرد. وضعیت هیدراتاسیون مناسب می‌تواند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مفید باشد و در صورت ابتلا به بیماری هم مدت زمان درمان را کوتاه می کند.

کاری که آب در بدن انجام می دهد انتقال مواد مغذی به سلول ها است و از بین بردن سم موجود در بدن. خوردن آب به مقدار زیاد مخصوصا در هنگام بیماری بسیار توصیه می شود.

 

برچسب ها

بیماری ها کرونا باورهای_غلط سیستم_ایمنی عسل ویتامینC باورها لبنیات

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما