امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

ویتامین C، قلیان و کرونا

سه شنبه 6 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
ویتامین C، قلیان و کرونا

دکتر مردانی متخصص بیماری های عفونی در مورد نقش قلیان در انتقال ویروس کرونا توضیحاتی را اعلام کردند که در این مقاله توصیه های ایشان را با شما به اشتراک می گذاریم.

دکتر مردانی که عضو کمیته کشوری آنفولانزا هستند طی گفتگویی که با ایسنا داشته اند توصیه های مفیدی را در مورد پیشگیری از ویروس کرونا بیان کردند. به عقیده ایشان ویتامین ها می توانند یک سد دفاعی محکم در مقابل این ویروس بسازند.


ویتامین C

مهمترین ویتامین در این رابطه ویتامین C است. به گفته ایشان ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید بوده و نه تنها در مورد کرونا بلکه در تمامی بیماری های ویروسی چون آنفولانزا و سرماخوردگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مصرف ویتامین C با تجویز پزشک در دوزهای 5 تا 6 گرم بصورت روزانه، می تواند در روند بهبود تاثیر بسیار مثبتی را داشته باشد. البته باید توجه داشت که ویتامین C را نمی توان بعنوان داروی درمانی نام برد بلکه یک مکمل کمکی جهت رسیدن به درمان موثر در زمان کوتاه تر است.

نکته: می توان به جای تهیه داروی ویتامین C از میوه هایی چون پرتقال، لیموشیرین و نارنگی استفاده کرد.


کرونا

توضیحات تکمیلی

دکتر مردانی اشاره کردند که اگر یکبار به این بیماری مبتلا شویم بدن در مقابل آن ایمن شده و احتمال ابتلای دوباره به کرونا بسیار پایین است. البته ایشان خاطر نشان کردند که این فرضیه تا وقتی درست است که ویروس تغییر شکل ندهد و ژنوم آن تغییر نکند. اگر این تغییر ژنوم رخ بدهد افرادی که قبلا هم مبتلا شده اند باز در معرض ابتلا به کرونا قرار خواهند گرفت.

متخصص بیماری های عفونی در خصوص مراکز عمومی و رعایت بهداشت در آنها اعلام کردند که بهتر است مردم تا تمام شدن پیک ابتلا به کرونا از رفتن به مکان های عمومی غیر ضروری خودداری کنند. رستوران های شلوغ می تواند مکانی مناسب برای انتقال ویروس کرونا باشد و حتی تاکید کردند اگر نمی توانید در خانه غذا تهیه کنید، به نون و پنیر اکتفا کرده و از رستوران ها غذا تهیه نکنید.

به گفته دکتر مردانی رستوران داران باید تمامی نکات بهداشتی را با سختگیری تمام رعایت کنند. مانند شستشوی مداوم سطوح و ضدعفونی کردن آنها با مواد گندزدا و ضدعفونی کننده. ویروس کرونا می تواند از 3 ساعت تا 9 روز بر روی سطوح بماند که با حرارت یا مواد ضدعفونی کننده از بین می رود.

به عقیده دکتر مردانی اگر مردم در این زمینه همکاری کنند می توان این زنجیره سرایت و انتقال کرونا را قطع کرد. یکی از این موارد حاضر نشدن در مکان های عمومی، شلوغ و پرتردد است و پرهیز از برگزاری مراسم های عروسی، ختم، میهمانی ها، مسابقات ورزشی و تعطیلی اماکنی چون سینما، باشگاه ها و پرهیز از مسافرت های سیاحتی و زیارتی.

می توان کل دوره بیماری کرونا را دو هفته یا 14 روز درنظر گرفت که داروهای مصرفی در این دوره اصولا استامینوفن، شربت سرفه و داروهای تقویتی است و ممکن است بعد از 7 روز به بهبودی نسبی برسند اما در افرادی با زمینه های مستعد تر نیاز به بستری در بیمارستان است و در حقیقت آمار دو تا سه درصد مرگ و میر در بین افراد زیر 80 سال گزارش شده است.


کروناوقلیان

کرونا و قلیان

وی در مورد نقش انتقال دهندگی ویروس از طریق قلیان،‌ اعلام کرد: به عقیده بنده اکنون بهترین زمان ترک مصرف قلیان است و حتی باید ترتیبی اتخاذ شود که قهوه‌خانه‌ها تعطیل شوند.

ویروس‌ها برای زنده ماندن به هوای سرد نیاز دارند. حتی زمانی که می‌خواهیم ویروسی را برای انجام تحقیقات به خارج از کشور بفرستیم آن را در دمای منفی ۷۰ درجه فریز می‌کنیم که ویروس زنده بماند. در صورتی که فردی مبتلا به کرونا ویروس از قلیان که وسیله‌ای عمومی است استفاده کند، ویروس از طریق قطرات تنفسی او به محفظه آب قلیان منتقل شده و زنده می‌ماند. هنگامی که نفر بعدی اقدام به استفاده از همان قلیان می‌کند در خطر ابتلا به کروناویروس قرار می‌گیرد.

نکته: تعویض سَری قلیان هیچ نقشی در عدم انتقال بیماری نخواهد داشت.

  

برچسب ها

بیماری ها کرونا ویروس_کرونا بیماری_جهانی انتقال_ویروس پیشگیری

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما