امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

خودتان را دوست بدارید

یکشنبه 4 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
خودتان را دوست بدارید

بهترین اتفاقی که ممکن است در زندگی هر نفر بیفتد و مسیر او را تغییر دهد، این است که خودش را دوست داشته باشد. درسته! اگر بتوانید خودتان را بپذیرید و دوست داشته باشید، می توانید آینده را به خوبی بسازید. در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا دوست داشتن خودمان تا این حد سخت است؟ و راهکارهایی را برای دوست داشتن خودتان، آموزش دهیم.


خانواده

بارها شنیده اید که کودکان از فرق گذاشتن والدین ناراحتند. بهتر است بدانید اگر کودک ما نتواند جایگاه خودش را پیدا کند، اگر احساس کند کسی به او توجه نمی کند، کم کم از دوست داشتن خود فاصله می گیرد. این کودک در بزرگسالی دیگر خودش را نمی بیند. همیشه احساس می کند کنار گذاشته شده است، دیگران از او باهوش ترند و به درد کارهای مهم نمی‌خورد. برعکس اگر کودک احساس کند همیشه برای والدین خود مهم بوده و ارزش داشته است، می تواند در بزرگسالی به خودش هم فکر کند و برای خودش ارزش قائل شود.
فرهنگ

فرهنگ در جامعه به گونه ای پیش رفته است که ارزش ها به سمت زیبایی، جوانی، تکنولوژی، قدرت، جذابیت، رابطه جنسی و پول تغییر مسیر داده است. هنگامی که ارزش های ما به دنیای بیرون کشیده شود، دیگر دوست داشتن خود را فراموش می کنیم. تمامی ما یک منتقد درونی داریم که گاهی به شکل آزار دهنده‌ای ما را دچار خود کم بینی می کند. هنگامی که ارزش ها مادی و بیرونی شود، ممکن است منتقد درونی، مرتب جملاتی را تکرار کند مانند:

من به اندازه کافی پول ندارم

من به اندازه کافی زیبا نیستم

من در رابطه جنسی جذاب نیستم

احساس کمبود پایانی ندارد. افرادی که احساس خودکم بینی در آنها نهادینه شده است، هرگز نمی توانند به هدف های بزرگی برسند و هر وقت به آنها نزدیک می شوند، غریزه منفی نمی گذارد پیشرفت کنند.


درک کردن خود

برای اینکه از احساس خودکم بینی رها شویم، باید ارزش حقیقی خود را بشناسیم. برای این کار نباید با دید انتقادی منفی به خود نگاه کنیم. بلکه باید دیده خود را با عشق همراه کنیم و به یک خودآگاهی کامل برسیم. برای ارزشمند بودن، حتماً نباید متفاوت و خاص بود بلکه ارزش هر فرد در ذات واقعی او و خوبی های ذاتی اش قرار گرفته است. شاید بتوانید شکوه و عظمت خود را پنهان کنید اما آن، از بین رفتنی نیست. شما می توانید نور باشید و عشق. گاهی لازم است خودتان را با عشق و محبت در آغوش گرفته و ستایش کنید.
چند راهکار برای دوست داشتن خود

شروع روزتان با عشق باشد: سعی کنید با شروع روز تازه، به خود یادآوری کنید که ارزشمند هستید. روز را با این احساس عشق و علاقه شروع کنید.

برای خود وقت بگذارید تا فکر کنید و بنویسید: صبح ها اگر بتوانید ۵ دقیقه مدیتیشن کنید و ۵ دقیقه بنویسید، می‌توانید روز زیباتری را برای خود بسازید.

با خودتان صحبت کنید: بهتر است خود را مرتب تایید کنید تا ذهن شما هم مثبت نگر شود.

احساساتتان را بی حس نکنید: صداقت احساسی داشته باشید. احساسات و عواطف خود را بشناسید و به سمت آنها بروید. روش های خوبی برای دوری از ناراحتی و درد را پیدا کنید. مانند هدیه دادن به خود، خوردن چیزهایی که دوست دارید، خرید و...

علاقه های خود را گسترش دهید: در حالت سکون نمانید. همیشه چیزهایی جدیدی را تجربه کنید. مثلاً آموزش زبان جدید، مسافرت به جاهایی که هنوز نرفته اید. شما می توانید یک زندگی پر از هیجان و زیبا داشته باشید.

فعالیت را چاشنی زندگی خود قرار دهید: ورزش ها را امتحان کنید و ورزشی را ادامه دهید که به آن علاقمند شده اید و هنگام ورزش کردن از آن لذت می برید. هنگام ورزش کردن شما از تکنولوژی دور می شوید و می توانید به یک آرامش زیبا برسید.

مشتاق آزادی باشید: خودتان را رها کنید. نفس بکشید. شما هرگز نمی توانید در زندگی آینده خود را ببینید. و نمی دانید اتفاقاتی که می‌افتد به کجا ختم می شوند. با خود نجنگید. همیشه به این موضوع فکر کنید که اتفاق های امروز می توانند آینده زیبا برای شما بسازند. آرزوهای زیبایی داشته باشید و دست از ای کاش ها بردارید.
روی معنویت و پیشرفت فردی کار کنید: همیشه در مسیر رشد کردن باشید. زندگی محلی برای تکامل است. نمی توان تند قدم برداشت و خسته شد و نه اینکه درجا ثابت ماند. به سمت جلو و با انرژی حرکت کنید.

به خود ایمان داشته باشید: توانایی‌های خود را بشناسید و از آنها استفاده کنید. فرصت هایی را که برای شما پیش می آیند را با قدرت ریسک پذیری دنبال کنید و به آنها پر و بال دهید تا به آن جایی برسید که شایسته آن هستید.

در مقابل خودتان صبور باشید: گاهی باید چشمانتان را بر روی مشکلات خود ببندید و به خودتان اعتماد کنید. مطمئن باشید که با تلاش می توانید همه مشکلات را از پیش راه خود بردارید فقط باید صبور باشید.

قدردان باشید: شکرگزاری و قدردانی از داشته های خود، می تواند احساس خوبی را به شما منتقل کند. ممکن است نقص هایی همراه با شما باشد اما بهتر است از آنچه که دارید لذت برده و قدردان آن باشید.

خود را بین افراد محترم کنید: کارهایی را که شخصیت شما را خراب می‌کند انجام ندهید. نگذارید افرادی که خوشنام نیستند وارد زندگی شما شوند.

خودتان را ببخشید: اگر اشتباهی مرتکب شدید از آن درس بگیرید و به عنوان تجربه به آن نگاه کنید و همچنان به سمت جلو حرکت را ادامه دهید نه اینکه اشتباه خود را مرتب بر سرتان بزنید و هی بال و پرش بدهید.

واقعی باشید: برای جلب توجه دیگران از ماسکی غیر واقعی استفاده نکنید. همیشه خودتان باشید. بهتر است خودتان را قبول داشته باشید و از نمایش دادن آن نترسید.

مثبت ها را پیدا کنید: برای اینکار باید از قلب خود کمک بگیرید و نقاط مثبت خود را پیدا کرده و برجسته کنید.

نگذارید که نادیده گرفته شوید: سعی کنید انتخاب هایتان برمبنای این باشد که به شما ارزشی اضافه کند و اگر دیدید انتخابی شما را نادیده می‌گیرد، آن را کنار بگذارید.

از مشاور و متخصصین کمک بگیرید: شما باید شاد باشید و حق دارید که توسط خودتان پذیرفته و تحسین شوید. اگر نتوانستید خودتان را دوست داشته باشید و تمام این راه ها به بن بست رسید، حتما با یک مشاور صحبت کرده و از او راهنمایی بگیرید. هنگامی که بتوانید خودتان را دوست داشته باشید، رسیدن به هدف دیگر مشکل نیست.

  

برچسب ها

روانشانسی زندگی_شاد زندگی_سالم سبک_زندگی حس_خوب حال_خوب خودکراقبتی دوست_داشتن_خود بخشیدن_خود

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما