امروز شنبه 11 تیر 1401

نگفته های ویروس کرونا

یکشنبه 4 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
نگفته های ویروس کرونا

ما در این مقاله قصد داریم نکات مهمی را در مورد ویروس کرونا بدون شایعه و پرده پوشی در اختیار شما همراهان عزیز مجله پزشکی قرار دهیم تا با دانستن حقیقت ها و بالا بردن آگاهی، هرچه بهتر در امر پیشگیری و از بین بردن ویروس کرونا همدیگر را یاری و همراهی کنیم.


آمارهای حقیقی

طبق یک قانون کلی و جهانی آمارهای تلفات ناشی از بیماری ها بصورت حقیقی منتشر نمی گردد که دلایلی سیاسی و امنیتی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وحشت و استرس در میان مردم

  • اخبارهای کذب

  • حجوم مردم برای تهیه داروها و لوازم پیشگیری

  • استفاده خودسرانه از داروها

در مورد ویروس کرونا می توان گفت آمار اعلام شده در چین حدودا یک دهم آمار حقیقی است. متاسفانه  ویروس کرونا وارد ایران هم شده است که البته از این اتفاق گریزی نبود چون ویروس کرونا قدرت انتقال و سرایت بسیار بالایی دارد. تا کنون شهرهای تهران و تبریز و قم و اراک آمار مبتلایان را اعلام کرده اند و متاسفانه تعدادی از مبتلایان در شهر تبریز و تهران از کادر درمانی بوده اند.

در شهرهای دیگر هم وجود ویروس کرونا را نمی توان تکذیب کرد و بر اساس همان سیاست گفته شده در اعلام آمار حقیقی احتیاط هایی در نظر گرفته می شود.
راه تشخیص ویروس کرونا

برای تشخیص ویروس کرونا کیت های تخصصی آزمایشگاهی مورد نیاز است که متاسفانه در ایران بعلت تحریم و موارد سیاسی، تعداد بسیار اندکی از این کیت ها موجود است و در حال حاضر تشخیص ویروس کرونا ابتدا با علایم تب و سرماخوردگی و به دنبال آن مشکلات تنفسی و عکسبرداری ریه انجام می شود.

چیزی که نگران کننده است انتقال سریع و آسان این ویروس می باشد که تا تشخیص داده شود می تواند تعداد زیادی را مبتلا سازد. فردی که مبتلا به ویروس کرونا است ممکن است پس از دو هفته متوجه علایم بیماری شود و تا قبل از آن می تواند یک ناقل باشد.


حقیقتی در مورد افراد کشته شده در قم

یکی از دو نفری که در قم جان خود را از دست داده اند از نزدیکان پزشکی سرشناس و شناخته شده در ایران بوده اند که با وجود داشتن امکانات و آگاهی های لازم باز هم مبتلا شده و جان خود را از دست داده است.

آمار نشان داده است که ویروس کرونا دو درصد باعث مرگ می شود پس برطبق این آمار می توانیم بگوییم که ویروس کرونا در قم صد نفر را مبتلا کرده است که شناسایی هم نشده اند و هر نفر مبتلا به بیماری کرونا می تواند یازده نفر دیگر را درگیر این بیماری کند.


توصیه های جدی در مورد پیشگیری

درشرایط موجود باید همه بصورت کاملا جدی به راه های پیشگیری روی بیاوریم. مهم ترین توصیه ها برای پیشگیری را می توان به بخش های زیر تقسیم کرد:

حاضر نشدن در مکان های عمومی

بهتر است تا آرام شدن شرایط، از رفتن به مراکز عمومی خودداری کنیم. مسلما نمی توانیم برای مدتی طولانی خود و خانواده خود را در خانه قرنطینه کنیم اما تا زمانی که بیماری کنترل شود می توانیم در جاهایی که ضرورت ندارد حاضر نشویم. مکانهایی چون مهمانی های غیرضروری، بازارها، استخر، سینما، مکان های زیارتی و...

اما اگر مجبور به حضور در مکان هایی عمومی چون مترو و مراکز درمانی و غیره هستید نکات زیر را رعایت کنید:


شستن و ضدعفونی کردن آن به آن دست ها 

اگر همیشه دسترسی به آب و صابون ندارید می توانید از محلول های ضدعفونی دست استفاده کنید و مقداری از آن را همیشه همراه خود داشته باشید. اگر در شرایط کنونی محلول ضدعفونی را بدست نیاوردید از ترکیب آب و الکل استفاده کنید.

اگر امکان شستن و ضدعفونی کردن مرتب دست های خود را ندارید به هیچ وجه دست خود را به صورت و دهان و حتی موهای خود نزدیک نکنید و از خوردن هرچیزی قبل از شستن دست ها خودداری کنید.


دست دادن و روبوسی ممنوع

یکی از مهم ترین راه های سرایت این ویروس از طریق تماس مستقیم دست ها و صورت است. علایم این بیماری می تواند چند روز پس از ابتلا خود را نشان دهد پس هر فردی را می توان ناقل ویروس کرونا در نظر گرفت و بهترین راه برای مبتلا نشدن رعایت فاصله ایمن با افراد است.

در این دوران باید به کودکان آموزش داده شود تا با دوستان خود کشتی نگیرند، دست ندهند، از تغذیه همدیگر استفاده نکنند، وسایل شخصی خود را به مدرسه برده و به کسی ندهند و مهمتر از همه دست خود را به صورت نزنند و قبل از خوردن صبحانه و میان وعده ها با شیوه ای درست دست های خود را شستشو دهند. مخصوصا در مورد دخترها که دست خود را زیاد به صورت و موهای خود می زنند.


عطسه و سرفه

 استفاده از دستمال در هنگام عطسه و سرفه بسیار ضروری است و مهم تر از آن دفع درست دستمال در کیسه ای دربسته می باشد.
خبر خوب در مورد این بیماری

بیماری کرونا تا کنون بچه ای را نکشته است که هنوز علت آن به درستی مشخص نمی باشد و احتمال می دهند بخاطر ایمنی بدن کودکان باشد اما بهرحال کودک هم می تواند مبتلا شده و ناقل این بیماری باشد. و اینکه درصد کشته شدگان توسط ویروس کرونا دو درصد است یعنی 98 نفر از افراد مبتلا شده زنده می مانند و فقط طول درمان را طی می کنند که شبیه به آنفولانزاست.


افراد با ریسک بالای ابتلا

افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند یا به بیماری زمینه ای دچار هستند در مورد ویروس کرونا ضعیف تر عمل کرده و بهتر است مراقبت های شدیدتری در مورد آنها اعمال گردد. افرادی چون: زنان باردار، بیماران تنفسی، بیماران ام اس، بیماران دیابتی، بیماران قلبی عروقی، بیماران سرطانی، افراد شیمیایی، افراد سالخورده، پرسنل مراکز درمانی و...


توان بدنی بالا

یکی دیگر از راه های مقابله با این ویروس، بالا بردن توان سیستم ایمنی بدن می باشد. می توان اینکار را با خوردن داروهای مخصوص ایمنی با تجویز پزشک و مکمل های مربوطه انجام داد و یا با خوردن غذاهایی مقوی و گرم که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مخلوط عسل و سیاهدانه هر روز صبح

سوپ مرغ و هویج

خوراک عدسی

تخم مرغ

ویتامین C

میوه و سبزیجات
ماسک و کرونا

زدن ماسک می تواند یک راه جلوگیری از انتقال ویروس باشد. البته بیشتر توسط افرادی که مبتلا گشته اند. ماسک های فیلتر دار بهتر از ماسک عادی عمل می کنند اما چیزی که مهم است وجود رطوبت در پشت ماسک است که خود می تواند محل پرورش ویروس باشد. ماسک ها در این شرایط باید به سرعت تعویض شوند.


فصل گرما

برطبق گفته متخصصین بهداشت، ویروس های مشابه کرونا چون آنفولانزا و مرس و سارس، با گرم شدن هوا خود به خود فروکش می کنند اما نمی توان نظر قطعی در مورد این ویروس تازه شناخته شده داد و امیدواریم با تمام شدن فصل سرما این ویروس هم از بین برود. البته هوای متعادل دمای مناسبی برای رشد این ویروس است و برای نابودی آن یا به دمای خیلی بالا یا خیلی پایین نیاز است!


مشابهت کرونا با آنفولانزا

در این فصل با شیوع آنفولانزا هم رو به رو هستیم که به علت تشابه در علایم ممکن است دچار اشتباه شویم. بهتر است از هر فردی با علایم سرماخوردگی دوری کنیم و اگر خود ما هم دچار علایم مشابه شدیم به پزشک مراجعه کرده و چه با تشخیص آنفولانزا یا سرماخوردگی و چه مشکوک به کرونا تمامی موارد احتیاطی را رعایت کنیم تا بیماری توسط ما به دیگران سرایت نکند.


منصف باشیم

در شرایطی که همه نگران سلامتی خود و عزیزانشان هستند باید منصف باشیم! متاسفانه شاهد کمبود دارو، ماسک، مواد ضدعفونی کننده و داروها در داروخانه ها هستیم که مقداری از آن برمی گردد به خرید بی رویه این اقلام توسط مردم. باید در شرایط بوجود آمده همدیگر را یاری کنیم و چنین کالاهای مهمی را انبار نکرده و خارج از نیازمان تهیه نکنیم.

 

برچسب ها

بیماری ها کرونا ویروس_کرونا بیماری_جهانی بیماری_همه_گیر پیشگیری آمارکشته_شده_ها آمارحقیقی_کرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

ابراهیم

یکشنبه 25 اسفند 1398 ساعت 19:03:05

اگه پول باشه میشه خونه موند درغیر این صورت باید برایه مایحتاج به سر کار رفت هم اجاره وقسط وقبض اب برق گاز خرجی هم به کنار

علیرضا عماری

دوشنبه 4 فروردین 1399 ساعت 14:39:41

خیلی از ابهامات و شک و شبهه را بر طرف کرد ممنون هستم .