امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

فاصله سنی در ازدواج

شنبه 3 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
فاصله سنی در ازدواج

 یکی از پرسش هایی که اصولاً در سنین ازدواج برای دختر، پسر و خانواده های آنها بسیار مطرح می شود این است که "فاصله سنی لازم است؟ اگر لازم است بهتر است در چه محدوده ای باشد؟" ما می‌خواهیم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم.


 تفاوت در نگرش و یکسان نبودن علایق

 یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنیم این است که تفاوت سنی زن و شوهر چیزی نیست که بتوان در مورد آن برای همگان یک نسخه پیچید. هرگز ما نمی توانیم بگوییم حتماً باید زن و شوهر در این فاصله سنی باشند یا حتی نمی توانیم نظر قطعی بدهیم که زن باید کوچکتر از مرد باشد. تمام این مسائل یک امر نسبی هستند و در هر فرهنگ، جامعه و حتی در فرد به فرد متفاوت هستند.

 بعضی از مردها علاقه دارند همسرانشان از آنها بزرگتر باشد و این یک علاقه فردی است و مسلماً همچین مردی اگر با زنی ازدواج کند که سن پایین تری دارد نمی‌تواند احساس رضایت داشته باشد. افراد دیگری هم هستند که دوستت دارند همسرشان بسیار کوچک تر از خودشان باشد و حتی در مواردی عقیده دارند باید زن کوچکتر باشد که مرد و خانواده او بتوانند او را بر طبق سنت های خود تربیت کنند.
همانطور که تا اینجا مشخص شد، تشخیص این فاصله سنی برمی‌گردد به خصوصیات فردی زن و مرد. عده زیادی فکر می‌کنند این که جوانان علاقه دارند با هم سن و سال های خود ازدواج کنند، یک کشش فطری و غریزی است اما باید بگوییم که علم این نظریه را رد می کند. طبق تحقیقات زیادی که انجام شده مشخص شد مردان مسن ممکن است به زنان جوان‌تر علاقه نشان دهند و در رقابت با جوان‌ترها گوی سبقت را بربایند.

 مسلماً اگر مردی به زنی جوان تر از خود علاقه نشان دهد در صورتی می‌تواند به این راه ادامه دهد که آن زن هم طبق علایق خود کششی به مردهایی باسن بالاتر داشته باشد. همانطور که مشخص است به جز علایق فردی و تعامل علاقه ی دو فرد هم بسیار مهم است. البته آداب و رسوم و تغییرات در نسل ها هم باعث شده که هر نسل نسبت به نسل بعدی احساس دوری کند.

شاید در قدیم به این شدت تفاوت نسل ها احساس نمی شد. امروزه چنان تفاوت نسل ها عمیق شده است که اگر فردی از نسل دیگر وارد جمع گروهی جوان شود، باعث تعجب و سوال خواهد شد. از طرفی دیگر روابط بی بند و بار در بین جوان ها بیشتر شده است در حالی که در افراد میانسال که متعلق به نسل قدیمی تری هستند، این روابط اگر کمی جدی شود باید به سمت ازدواج و تشکیل خانواده برود. همه این مسائل باعث شده است که بیشتر افراد همسر خود را از همسالان خود و هم نسلان خود انتخاب کنند.


عوامل تاثیر گذار در فاصله سنی همسران

 به جز مواردی که گفتیم عامل اصلی فرهنگ و اقتصاد هم تا حدودی روی این فاصله سنی تاثیر می گذارد. قبلاً اقتصاد خانواده با مرد بود اما امروزه زن و مرد کنار هم با مشکلات اقتصادی مبارزه می کنند. با این حال هنوز هم انتظارات از مرد هنگامی که می خواهد ازدواج کند، تامین مسکن، خرج خانه، غذا و پوشاک و غیره است. از آنجایی که تامین این شرایط به راحتی امکان پذیر نمی باشد، بسیاری از مردها مجبورند تا سنین بالاتری صبر کرده و سپس تشکیل خانواده دهند.
اصولاً هنگامی که مرد تصمیم به تشکیل خانواده می گیرد چون سنی از آنها گذشته، نمی خواهند شریکی را انتخاب کنند که فاصله خیلی زیادی با آنها داشته و مجبور باشند دورانی را که گذرانده اند را دوباره شروع کنند و هم پای او به چند سال قبل برگردند. آنها دیگر شرایط آرامتری را می خواهند و می دانند این آرامش را در کنار کسی می‌توانند پیدا کنند که نزدیک به سن آنها باشد.

البته هنوز هم افرادی هستند که متمایل به جنس مخالف می شوند در حالی که اختلاف سنی بسیار فاحشی دارند و زیاد دیده و شنیده ایم دخترها و پسرهایی که عاشق جنس مخالف با ۱۵ تا ۲۰ سال اختلاف سنی می شوند. پسری ۲۰ ساله که عاشق زنی ۴۰ ساله شده است یا برعکس. خیلی ها به دنبال این بودند که علت چنین عشق هایی را پیدا کنند اما در همه موارد جواب یکسان نیست. گاهی شهرت، گاهی دانش، گاهی قدرت، گاهی پول و گاهی احساسی خوب یا عشق.

طبق تحقیقی که در آلمان انجام شد نتیجه جالبی به دست آمد و مشخص شد که حدود یک سوم از دانشجوهای پسر مجرد با زنانی بسیار مسن تر از خود رابطه داشتند و این حقیقت را نمی شود نادیده گرفت که در کشورهای اروپایی و آمریکایی زنان بیوه یا مطلقه دوست دارند جوانان را به سمت خود جذب کنند که البته خیلی از این روابط هم به ازدواج می انجامد.

گاهی فرد مسن تر دوست دارد حس غریزی پدر بودن یا مادر بودن خود را ارضا کند و با انتخاب فردی بسیار جوانتر از آنها او را تحت پوشش خود بگیرند که شاید همین رابطه هم به ازدواج برسد اما فرد مقابل همیشه حالت حمایتگر را داشته باشد و به جای یک همسر بیشتر یک والد باشد. برعکس این موضوع هم اتفاق می افتد. افراد کم سنی که دوست دارند فرد مقابل آنها سن بالایی داشته باشد که از نظر فروید چنین افرادی از نظر عاطفی در دوران کودکی ضربه های روحی زیادی خورده اند و می خواهند به این گونه خلاء وجود والدین را برای خود پر کنند و محبت هایی را که در کودکی ندیده‌اند توسط فردی که همسن والدین آنهاست، دریافت کنند.
مردها در هر سنی که باشند از این که کسی جایگزین مادر باشد، لذت می برند. مخصوصاً مردهایی که مادر خود را از دست داده اند. حمایت مادر لذتی است که در هر برهه زمانی از زندگی به آن نیازمند هستیم. زنانی که حاضر به ازدواج با مردان مسن تر می شوند بیشتر به علت رسیدن به یک جایگاه ثابت عاطفی و اقتصادی است. اصولاً چنین زنانی متکی و وابسته هستند که نمی توانند به تنهایی با مشکلات زندگی روبه‌رو شوند. در نتیجه می خواهند این ضعف خود را با وجود مردی که به یک استقلال کامل رسیده است جبران کنند.


حرف آخر

می توان حدس زد اختلاف زیاد سنی بین مرد و زن ممکن است مشکلات زیادی را به وجود بیاورد چون در هر سن خواسته ها و تمایلات، متفاوت است و هنگامی که خواسته های زن و مرد با هم هماهنگ نباشد از نظر عاطفی دچار مشکل خواهند شد. اختلاف سنی زیاد ممکن است مشکلات خاص خود را داشته باشد اما اگر سری به آمار طلاق‌ها بزنیم خواهیم دید که بیشتر موضوع های طلاق به سن و سال مربوط نمی شود و موارد دیگری باعث اختلاف های شدید زن و شوهر شده است.

  

برچسب ها

زندگی_سالم روانشناسی علایق_مشترک فاصله_سنی_زوجین سن_ازدواج حس_غریزی تفاوت_نسل

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما