امروز چهارشنبه 7 آبان 1399

تریاک تفننی!

شنبه 3 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
تریاک تفننی!

این جمله را بارها شنیده ایم "کشیدن تریاک به صورت تفننی اشکالی ندارد و باعث سلامتی و شادابی می‌شود." کسانی که این جمله را باور دارند این حقیقت اثبات شده را که می گوید "تریاک یک ماده مخدر است مانند مواد مخدر دیگر و اعتیاد آوری زیادی دارد." را از یاد برده اند.


خواص تریاک

اینکه گفته می شود تریاک برای زیبایی، جوانی، قدرت جنسی و سلامت مفید است، شک نکنید حقه ایست از طرف توزیع کنندگان مواد مخدر. افراد زود باور بدون اینکه بدانند این ماده اعتیاد آوری بالایی دارد و مصرف زیاد و معتادگونه آن، بسیار برای بدن مضر است، به سمت آن کشیده می شوند.

مصرف تفریحی تریاک که مثلاً فقط جمعه تا جمعه یک گرم باشد، آنچنان فرد را وابسته می سازد که وقتی به خود می آید می بیند، مصرف او به روزی سه بار و هر بار ۳ گرم رسیده است. با توجه به گفته های بالا می‌توان به این نتیجه رسید که یکی از بزرگترین عوارض مصرف تفننی تریاک، رسیدن به یک معتاد حرفه‌ای است و این ناشی از اعتیاد آوری بالای تریاک است.


اثرات کوتاه مدت مصرف تریاک

تریاک حاوی کدئین و مرفین است در نتیجه استفاده از تریاک همان اثرات استفاده از کدئین و مورفین را دارد یعنی یک آرامبخش و مسکن قوی. در اوایل مصرف شاهد بروز حالت هایی مانند خواب آلودگی، احساس سرخوشی و راحتی، لخت شدن بدن و شل شدن عضلات هستیم. در عده‌ای از مصرف‌کنندگان باعث بالا رفتن تحرک میشود و این حالت ها اصولاً برای افراد خوشایند هستند.
چطور مصرف تفریحی شما را به یک معتاد تبدیل می کند؟

این یک داستان تکراری بین معتادان به تریاک است که می گویند ما این گونه شروع کردیم که فقط در روزهای تعطیل می کشیدیم که از شانس بد ما تعطیلات عید نوروز رسید و ۱۳ روز پشت سر هم استفاده کردیم و کم کم شد روزانه! این یک حکایت طنز و شایع بین معتادان است اما در خود حقیقت تلخی را پنهان کرده است؛ کشیدن‌تریاک هرگز در طولانی مدت به صورت تفریحی و تفننی نمی ماند و کم کم به عادتی روزانه و اعتیاد خانمان‌سوز تبدیل می شود!

وقتی فرد به صورت تفننی هر هفته ۲ گرم مصرف می کند، بعد از گذشت مدتی حالت های پس از مصرف تریاک برای او عادی شده و دوست دارد به سمت مراحل نشئگی دیگر برود. کم کم ۲ گرم به 3 گرم تبدیل شده و جای خود را به پنج روز می دهد و این چرخه ادامه پیدا می کند تا مصرف تریاک به روزانه و روزی چندبار می رسد.


عوارض خوردن تریاک خام

خوردن تریاک با کشیدن آن تفاوت خیلی زیادی ندارد و مشکلاتی را در دستگاه گوارش ایجاد می‌کند. مهمترین تفاوتی که خوردن تریاک با کشیدن آن دارد زمان شروع نئشگی است. وقتی تریاک خورده می‌شود فرد مصرف کننده دیرتر نئشه میشود.


چگونه بفهمیم مصرف تفننی و تفریحی است یا یک اعتیاد؟

برای دریافت جواب این سوال باید در جه های مختلف مصرف کردن را بشناسیم:


مصرف‌کننده تفریحی:

چند وقت یک بار در شرایط و موقعیت‌های خاصی مصرف می کند. این افراد میتوانند کشیدن تریاک را کنار بگذارند. استعمال تریاک حال خوبی به آنها می دهد.
مصرف کننده قهار:

برای فرار از مشکلی خاص یا فشارهای زندگی به سمت تریاک می رود. برای رسیدن به نشئگی روز اول، هر روز مقدار مصرفش را بیشتر می کند.

هنگامی که مواد به او نمی رسد احساس بی قراری می کند.

 لذت های ساده دیگر برایش اهمیتی ندارند.

 زندگی، شغل و تحصیلات او بهم ریخته میشود.

 گوشه گیر و منزوی می شود.

نکته: مصرف کننده اگر قهار باشد هم می تواند مصرف را متوقف کرده و مواد را کنار بگذارد.


معتادان مزمن:

اعتیاد در معتادان مزمن به سه مرحله تقسیم میشود

مرحله اول: این گونه مصرف کنندگان هدف خود را مصرف تریاک می دانند و از این مصرف بسیار خوشحالند و لذت می برند و دوست دارند هر بار بیشتر و بیشتر مصرف کنند. افراد در این مرحله از خود شخصیتی دروغین می سازند که با خود واقعی آنها بسیار فاصله دارد. شخصی با اعتماد به نفس بالا و قدرت زیاد.
 مرحله دوم: مغز این افراد در این مرحله به مواد مخدر و تریاک عادت کرده اند و برای اینکه بتواند کارهای عادی را انجام دهد، باید مواد مخدر به بدن معتاد برسد. این افراد اصولاً در توهم قرار می‌گیرند و افکاری به شدت پریشان و آشفته دارند. این موضوع باعث می شود عقل آنها به درستی کار نکرده و رفتارهای ناخوشایندی مثل خشونت از خود نشان بدهند. در این مرحله با اینکه فرد می داند مواد مخدر به او ضرر میرساند اما دیگر قادر نیست آن را ترک کند. در این مرحله معتاد، ارتباط عاطفی و اجتماعی خود را کم کم از دست داده و منزوی و گوشه گیر می شود.

مرحله سوم: در این مرحله معتاد دیگر امیدی به زندگی ندارد و در برابر مواد مخدر از خود هیچ اراده ای نمی تواند نشان دهد. دیگر قادر نیست زندگی روزمره خود را اداره کرده و برای انجام کوچکترین کار به مواد مخدر و تریاک نیاز دارد. در این مرحله اگر به بدن مصرف کننده تریاک نرسد در خماری بسیار شدیدی فرو رفته و شاید حتی به مرگ برسد. معتاد در این مرحله اصولاً به خودکشی فکر می کند و به صورت کامل امید خود را از بهبودی از دست می‌دهند.

 

برچسب ها

مواد مخدر و دخانیات ترک_اعتیاد قدرت_جنسی اعتیاد تریاک تریاک_تفننی خواص_تریاک تست_اعتیاد معتاد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

علی

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 14:13:33

واقعا" عالی بود من خودم مصرف کننده تریاک هستم نمیخواهم توبه اش کنم .شما دوستان هم برایم دعا کنید

حسین

جمعه 7 شهریور 1399 ساعت 02:55:17

تری اک ر.وازاد کنین