امروز شنبه 11 تیر 1401

دختران و مراقبت از آنها

جمعه 2 اسفند 1398
5 دقیقه مطالعه
دختران و مراقبت از آنها

دختر داشتن آرزوی شیرینی است که می تواند زندگی را بسیار لذتبخش کند اما مسلما در کنار این تجربه زیبا، دغدغه های خاصی هم وجود دارد. دختر می‌تواند شروع کننده یک نسل جدید باشد.

 به همین دلیل تربیت او بسیار مهم است. اگر به دختران به چشم مادران آینده نگاه کنیم، متوجه می شویم با پرورش یک دختر می‌توانیم نسلی را ضعیف یا قوی بار بیاوریم. والدینی که خود درست تربیت شده اند و دقیق و آگاهند می دانند این امر چقدر مهم است و در این راه آگاهانه قدم برمی دارند.


نکات مهم تربیت دختران

 بلوغ جنسی و تربیتی که فراموش شده است

 امروزه دختران هوش بالاتری دارند و از طرفی دیگر با دنیای پیشرفته ای مواجه هستند که آگاهی‌های بسیاری را به آنها می‌رساند که ممکن است درست یا غلط، مناسب سن آنها یا متناسب با سن آنها نباشد. در این دنیای پیشرفته، محرک‌های جنسی بسیار زیاد است و از طرف دیگر برنامه های غذایی تحول پیدا کرده، تحرک و ورزش کمتر شده است.

همین عوامل باعث شده بلوغ جنسی دختران زودتر از بلوغ فکری آنها صورت پذیرد. این بلوغ زودرس در حالی که هنوز بلوغ فکری کامل نشده باعث دردسر های زیادی برای دختران در ارتباط با جنس مخالف شده است. اگر می خواهید دختر شما کنار بلوغ جنسی، رشد فکری خوبی هم داشته باشد بهتر است این راه ها را با کمی تامل بررسی کنید:

1- امروزه خانواده ها فراموش می کنند که باید پایه زندگی آینده دخترشان را از همان کودکی بچینند. در قدیم رسم بر این بود که مادر ها هر بار بخشی از جهیزیه دختر را می خریدند و کنار می گذاشتند و به او می‌گفتند "این بماند برای جهیزیه تو" این کار مادرها تنها جنبه اقتصادی نداشت بلکه به صورت نامحسوسی به دختر القا می کرد که تو وارد یک زندگی خواهی شد. در این صورت دختر به سمت این زندگی کشیده می شد و با آن نا آشنا نمی ماند.
قبلاً دخترها نقش های مادرانه زیادی را در بازی های خود بر عهده می گرفتند و عروسک هایی داشتند که برای آنها مادری می کردند اما امروز با آمدن بازی های کامپیوتری، تبلت و گوشی، دخترها کمی از دخترانگی خود فاصله گرفته اند و خانواده هم اصراری برای این آموزش ندارند.

2- تحقیقات زیادی نشان داده که اگر کودک و نوجوان ما در برابر اطلاعات گسترده مسائل جنسی زودتر از سن مناسب قرار بگیرد، ناخودآگاه زودتر به بلوغ جنسی می‌رسد. بهتر است حریم های خاصی مانند قدیم در ارتباطات خانوادگی پابرجا بماند. اینکه ماهواره فیلم هایی را نشان دهد که مناسب سن کودکان نیست ولی به آن بی تفاوت باشیم و کودک ما آزادانه بتوانند در کنار ما آنها را تماشا کند، این نشانه روشنگری نیست بلکه ما یک بلوغ جنسی زودرس را به او تحمیل کرده ایم که حقیقتاً هنوز آماده پذیرفتن آن نمی باشد.

در قدیم دختر نمی‌توانست در سنین پایین آرایش کند یا دختر دبیرستانی موهای خود را رنگ کنند اما امروزه اگر در این موارد صحبتی به میان بیاید می گویند نشانه عقب افتادگی است ولی در حقیقت کودک در زمان کودکی خود باید حقیقتا کودکی کند و کشیدن این رنگ و نقش ها بر صورت او نه تنها به سلامت او صدمه وارد می‌کند بلکه او را تا حدودی از دنیایی کودکی خود جدا می کند.

3- اگر بتوانید محیط خانواده خود را بر پایه صمیمیت، احترام و درک متقابل بنا کنید، مطمئن باشید هیچ گاه دختر شما نیازی به افرادی بیرون از خانواده ندارد. برای اینکه دخترتان احساس امنیت کند بهتر است رابطه ها را بدون افراط و تفریط قرار دهید نه صمیمیت بیش از اندازه ای که حرمت ها نادیده گرفته شود و نه اینکه رابطه هایی که مانند غریبه ها باشد.


مقابل فشارهای اجتماعی باید ایستاد

 امروز عصر ارتباطات است. به راحتی می توانیم به هر چیزی دسترسی داشته باشیم. هرکسی می‌تواند از عقاید و پوشش و نوع رفتارها در گوشه گوشه دنیا باخبر شود. این اطلاعات می تواند به راحتی در اختیار کودکان قرار بگیرد. ممکن است در بین خانواده ما قوانینی وجود داشته باشد که هم برای ما و هم نوجوان ما مهم باشد مانند نوع پوشش. وقتی دختر ما در محیطی قرار می‌گیرد که به این راحتی همه پوشش های دیگر در کنار او قرار می‌گیرد، ممکن است به خاطر نحوه پوشش خود مورد تمسخر واقع شود یا به پوشش او انتقاد وارد شود. اگر ارزش های ما برایمان مهم باشد، بهتر است که توانایی دختر خود را در برابر فشارهای جامعه بالا ببریم و ارزشها را به او بشناسانیم. می توانیم موارد زیر را امتحان کنیم:

1- در خانواده هایی که محبت بین افراد وجود دارد، دختران دلشان به خانواده بسیار گرم می شود در نتیجه می توانند به راحتی در برابر فشار های اجتماعی ایستادگی کنند. تربیت دختران باید همراه با محبت باشد نه زور.
2- بهتر است به دختر خود استقلال را آموزش دهید. دختری که مستقل بار بیاید می‌تواند در مقابل انحراف اخلاقی و تمسخر دیگران بایستد.

3- بهتر است بدانید در تربیت دختران نه تشویق زیاد موثر است و نه تنبیه. چه تشویق زیاد و چه تنبیه، خلاقیت و رشد فکری دخترتان را کم می کند.

4- حمایت از دختران بیشتر بر عهده پدر یا جانشین او در خانواده. است. پدری که مقتدر اما مهربان، دلسوز، همراه و قانونمند است می تواند بهترین دختر را تربیت کند. مادران می توانند با همراهی پدر، نگه داشتن حرمت او، احترام گذاشتن به پدر و تشویق او برای محبت کردن به دختر نقشی اساسی و کلیدی داشته باشند.


چگونه از دختران خود مراقبت کنیم؟

عده ای می‌گویند ما همه جا در کنار دخترمان هستیم تا کسی به او صدمه نزند! اما این مسئله بسیار پیچیده تر از این است که بتواند مشکلات را حل کند. ما باید دختر مان را قوی کنیم و آگاهی او را در رابطه با مراقبت از خود بالا ببریم. دخترانی که اصولا در معرض آسیب قرار می گیرند به چند دسته تقسیم می شوند:

دخترانی که با افراد مطمئنی جز پدر و مادر خود ارتباط و رفت و آمد خاصی ندارند.

دخترانی که اصولاً ناآگاه نگهداشته شده اند.

دخترانی که به علت دلسوزی و نگرانی های شدید خانواده از همه دور نگه داشته شده اند و مهارت برقراری ارتباط یا ترک یا قدرت طرد شدن از سمت بقیه را ندارند.
می توان  بهترین نوع مراقبت دختران را در حالت های زیر بیان کرد:

 دختر ها هم الگوی خاص خود را می خواهند. همیشه پدر و مادر در کنار دختر نیستند. آنها نیاز به الگویی دارند که همیشگی باشد و راه را نشان دهد. مادر در این بخش اصولاً نقش مهمتری را دارد و می توانند الگوی درست را برای دخترش بسازد. آنها با رفتار خود در خانه ،در نقش همسر، در نقش مادر، در نقش فرزند برای والدین خود، می توانند یک الگوی تکمیل شده را در اختیار دخترشان قرار دهند.

به دختر خود آموزش دهید که به خواسته های آسیب رساننده و بی دلیل دل خود نه بگوید. کلمه "دلم می‌خواهد" را نکوهش کنید و به او نشان دهید این جمله صدمات زیادی را می تواند به او برساند.

  

برچسب ها

کودکان زنان بلوغ_جنسی زندگی_سالم روانشناسی عروسک_بازی محیط_امن_خانواده الگوی_کودک

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما