امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

مشکل شنوایی نوزاد و کودک

چهارشنبه 30 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
مشکل شنوایی نوزاد و کودک

این موضوع بسیار اهمیت دارد که ما بتوانیم به سرعت مشکلات شنوایی نوزاد و کودک خود را تشخیص دهیم. رشد عقلی و هوشی کودک بر اساس داده هایی است که دریافت می کند. این داده ها بیشتر از طریق گوش و دریافت کلمات می باشند. اگر شنوایی کودک ما مشکلی داشته باشد، او نمی تواند اصوات و کلمات را به خوبی دریافت کرده و درک کند در نتیجه ارتباط او با محیط اطراف دچار مشکل می شود. در این شرایط کودک  به رشد هوشی و عقلی مانند همسالان خود، نمی‌رسد. این عقب افتادگی اصولاً جبران‌ناپذیر است.


مشکلات شنوایی در کودک چگونه است؟

 مشکلات شنوایی و کاهش آن به دو گروه تقسیم می شوند. گروه مشکلات شنوایی قبل از تکلم و گروه مشکلات شنوایی بعد از تکلم.


مشکلات شنوایی قبل از تکلم

 اگر کودک قبل از اینکه بتواند صحبت کردن را شروع کند، از نظر شنوایی مشکل داشته باشد، یعنی در اولین سالهای زندگی نوزاد، در این گروه مشکلات شنوایی قرار می گیرد. در سال اول زندگی اگر پالس های شنوایی به مغز وارد نشوند، قسمت درک گفتار در مغز دچار اختلال شده و حتی بعدها با درمان‌های پزشکی هم نمی توان آن را درست کرد و توانایی درک گفتار را به کودک برگرداند. کاهش شنوایی قبل از تکلم خود به دو گروه تقسیم می شود. کاهش شنوایی انتقالی و کاهش شنوایی حسی عصبی.
 کاهش شنوایی حسی عصبی

 این نوع کاهش شنوایی در بین نوزادان شایع تر است و درمان بسیار دشواری دارد. در این نوع آسیب شنوایی بخشی از مغز که کار درک و تفسیر گفتار را دارد، دچار آسیب می شود. می توان اصلی ترین علت آن را ناهنجاری های ژنتیک دانست. این گونه کودکان بیشتر در ازدواج های فامیلی دیده می شوند. برای همین است که آزمایش های ژنتیک مخصوصاً در زن و مردی که رابطه فامیلی دارند بسیار توصیه می شود. درمان چنین مشکلاتی هم دشوار است هم هزینه بالایی را در بر دارد.

کاهش شنوایی حسی عصبی عوامل دیگری هم دارد که یکی از آنها بیماری مادر در زمان بارداری است. بیماری‌هایی مانند سرخچه یا استفاده از بعضی از داروها می تواند کودک را دچار کاهش شنوایی حسی عصبی کند. کودکانی که به مننژیت مبتلا می شوند هم در معرض این نوع کاهش شنوایی قرار می گیرند. ضربه هم می تواند عامل کاهش شنوایی حسی عصبی باشد. مخصوصاً ضربه به سر. برای همین توصیه می شود کودک در سه ماهه اول زندگی خود از ناحیه سر بسیار مراقبت شود.


 کاهش شنوایی انتقالی

 بیشترین موردی که باعث این نوع کاهش شنوایی می‌شود، تجمع مایع در گوش نوزاد است. کودکان ۶ ماه تا ۲ ساله بیشتر از سنین دیگر در معرض این نوع کاهش شنوایی قرار می‌گیرند. بعد از شش سالگی درصد ابتلا به این نوع کاهش شنوایی، بسیار کم می شود.

 کاهش شنوایی انتقالی را راحت‌تر می‌توان درمان کرد. یک راه درمان آن تخلیه مایعی است که داخل گوش جمع شده است. ممکن است بیماری های مادرزادی هم کاهش شنوایی انتقالی را ایجاد کنند. مانند کودکانی که شکل ظاهری گوش آنها تشکیل نشده است یا استخوان های داخل گوش سفت شده و نتوانند حرکت مناسبی داشته باشند.
زمان تشخیص کاهش شنوایی قبل از تکلم

 کاهش شنوایی سریعاً باید شناسایی شود. هرچه بتوانیم سریع تر این مشکل را در نوزاد تشخیص دهیم و درمان را شروع کنیم، امید به بهبودی بیشتر می‌شود. ممکن است نتوان این مشکل را به طور کامل برطرف کرد اما می توان جلوی صدمات این بیماری بر عقل و هوش نوزاد را گرفت.


تست شنوایی

در بدو تولد نوزاد در بسیاری از بیمارستان ها در همان ابتدا شنوایی نوزاد را تست می کنند. هرگاه این تست مشکلی داشته باشد او را به مراکز تخصصی ارجاع می‌دهند. اگر کاهش شنوایی حسی عصبی، بسیار شدید باشد، روش کاشت حلزون را در پیش می‌گیرند اما اگر زیاد نباشد، با سمعک های مخصوص می توان شنوایی کودک را بهتر کرد.

 سمعک در دو نوع بیرونی و داخلی وجود دارد. در نوع داخلی، سمعک داخل گوش کاشته می شود. اگر کاهش شنوایی نوزاد بر اثر یک بیماری عفونی باشد با تزریق آنتی بیوتیک به نوزاد صدمات جبران ناپذیر کاهش شنوایی کنترل می شوند.


والدین توجه کنند!

 همانطور که گفتیم تشخیص زودهنگام مشکلات شنوایی کودک اولین مرحله برای جلوگیری از صدمات ناشی از این اختلال است. مخصوصاً کودک اگر قبل از تکلم باشد باید با انجام تست های مختلف، آن را تشخیص دهید. بیمارستانها طبق مصوبه‌ای که دارند تست شنوایی را در بدو تولد، انجام می دهند اما ممکن است در مراکز غیر تخصصی یا حتی نیمه تخصصی این تست انجام نشود و چون نوزاد در ماه اول واکنش‌های خیلی زیادی به محیط پیرامون و سر و صدا ندارد، ممکن است شما نتوانید به سرعت آن را تشخیص دهید.

بعد از یک ماهگی واکنش نوزاد به صدا بیشتر می شود به گونه ای که سر خود را به سمت صدا برمی گرداند یا با ایجاد یک صدا از خواب می پرد. اگر این رفتارها را نوزاد شما در برابر صدا از خود نشان نداد، سریعا اقدام به گرفتن یک تست شنوایی از او بکنید. همانطور که گفتیم اختلال در شنوایی کودک گفتار او را هم دچار مشکل می کند و ممکن است دیگر نتواند صحبت کند.
کاهش شنوایی بعد از تکلم

 کاهش شنوایی که بعد از تکلم ایجاد می شود علائم خاص خود را دارد. اگر شما مجبورید او را چند بار صدا کنید تا واکنش نشان دهد، محبورید جمله های خود را با صدای بلند به او بگویید و یا کودک برای دیدن تلویزیون به نزدیکی آن برود یا صدای تلویزیون را خیلی بلند کند، بهتر است به شنوایی او شک کنید.

اگر شنوایی کودک بعد از تکلم در دوران مدرسه کم شود، به همان اندازه در درس هایی مثل دیکته به مشکل برخورده و افت نمره پیدا می کند. بهتر است حتماً کودک را با این شرایط به پزشک ببرید. در ایران تست شنوایی اسکرینینگ بر روی کودکان انجام می شود. این تست یکبار در بدو تولد و یکبار قبل از رفتن به مدرسه از کودک گرفته می شود.

  

برچسب ها

کودکان بیماری ها سلامت_نوزاد سلامت_کودک شنوایی_کودک کاهش_شنوایی سمعک

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما