امروز شنبه 11 تیر 1401

تشخیص سرطان سینه قبل از بروز علایم!

چهارشنبه 30 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
تشخیص سرطان سینه قبل از بروز علایم!

دانشمندان انگلیسی توانسته اند یک نوع آزمایش خون را انجام دهند که توسط آن سرطان سینه 5 سال قبل از بروز علائم اولیه، تشخیص داده شود. می توان گفت اگر این آزمایش خون عمومی شود جان هزاران زن از مرگ، نجات داده می شود!

به نقل از ایرنا دانشمندان نتایج این آزمایش را "امیدوار کننده" خوانده اند و اعلام کرده اند از این آزمایش می توان در طرح های غربالگری سرطان سینه استفاده کرد و ان را جایگزین مناسبی برای ماموگرام نامید.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی سرطان سینه در بین زنان رایج ترین نوع سرطان است که هر سال 55 هزار زن به آن مبتلا شده که متاسفانه حدود 11 هزار نفر از آنها جان خود را از دست می دهند.
این آزمایش خون که در کنفرانس موسسه ملی تحقیقات سرطان (NCRI) در «گلاسکو» انگلیس ارائه شد، نشان داد که می توان واکنش سیستم بدنی به سلول های سرطانی را با این آزمایش مشاهده کرد. برای رسیدن این آزمایش به مراحل عمومی نیاز به آزمایش های بیشتری است که احتمال می رود تا 4سال دیگر این آزمایش در دسترس پزشکان برای تشخیص سرطان سینه قرار بگیرد.

به گفته ی محققین سلول های سرطانی در بدن پروتئین های آنتی ژن تولید می کنند که بدن برای مقابله با آنها پادتن می سازد که به آن خودپادتن (autoantibodies) می گویند.
دانشمندان دانشگاه ناتینگهام از 90 بیماری که به سرطان سینه مبتلا بودند، نمونه خون گرفتند و آن ها را با 90 نمونه خون از افراد سالم مقایسه کردند. این تحقیق آن ها را متوجه حضور خودپاتن ها در خون افراد مبتلا به سرطان سینه کرد.

دانیه آلفتانی پایه ریز این تحقیق اعلام کرد که با این آزمایش خون و تشخیص خودپاتن ها می توان سرطان سینه را با دقت خوبی تشخیص داد.

محققان با این آزمایش توانستند سرطان سینه را در 37 نفر بدون بروز علایم سرطان، تشخیص دهند و بیماری را در 79 درصد از گروه کنترل رد کنند.

  

برچسب ها

بیماری ها زنان سلامت_زنان سرطان_سینه درمان_سرطان NCRI بیماری_زنان کنسرسینه تشخیص_سرطان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما