امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

تبخال و درمان آن

سه شنبه 29 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
تبخال و درمان آن

تبخال یک جوش بسیار دردناک و قرمز رنگ است که در ناحیه زیر بینی و اطراف لب ها بوجود می آید. این جوش اول کوچک بوده و کم کم ورم کرده و مرطوب می شود. از زمان زدن تبخال تا خوب شدن آن حدودا دو هفته طول می‌کشد. هنگامی تبخال خوب می‌شود که پوسته ای بر روی آن شکل می گیرد و هنگامی که این پوست خشک شده و بیفتد تبخال زیر آن بهبود پیدا می‌کند.


 تبخال چگونه ایجاد میشود؟

 دلیل به وجود آمدن تبخال، یک نوع ویروس است که طرز کاری عجیب دارد! این ویروس به یک عصب در داخل دهان وارد می‌شود و روی آن به حرکت در می آید تا به عقب چشم برسد. این ویروس در همان جا می ماند تا اینکه شما دچار یک بیماری دیگری مانند سرماخوردگی شوید و بدنتان در حال مبارزه با میکروب جدید باشد. در آن وقت است که ویروس تبخال از همان عصبی که بالا رفته است دوباره به سمت پایین حرکت می‌کند و جایی در اطراف بینی یا لبهای شما بیرون آمده و شما با تبخالی دردناک مواجه می شوید.


 تبخال خطرناک است؟

همیشه تمامی علائم پوستی یا ورم ها و دردهای پوستی، هشدار به حساب می آیند. اگر تبخال به جای اطراف بینی و لب بر روی آلت تناسلی زده شود، شما را با مشکلات بسیار جدی روبرو می کند.

 تبخال تناسلی اصولاً در افرادی دیده می شود که بهداشت جنسی را رعایت نکرده و رابطه های پرخطری دارند. تبخال تناسلی یک بیماری آمیزشی شایع است که فرد را به طور جدی گرفتار می کند.

 نکته: اصولاً تبخال ها بعد از گذشت زمان مشخص یا پس از مراجعه شما به پزشک و مصرف دارو درمان می‌شوند اما ویروس تبخال بر روی سلول عصبی باقی می ماند تا در زمانی دیگر دوباره خود را نشان دهد.
 عوامل بروز تبخال

  • قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب

  • تب

  •  سرما

  •  شروع دوران عادت ماهیانه

 این عواملی که عنوان شد می‌توانند عفونت نهفته را تحریک کنند و دوباره آن را بوجود آورند و گرنه عامل نهایی تبخال همان  ویروسی است که وارد بدن شده است.


 تبخال و داروهای گیاهی

 تبخال ها تمامشان دوره مشخصی دارند و پس از طی شدن آن تبخال خوب می شود اما داروهای گیاهی وجود دارند که می توانند روند درمان را سرعت ببخشند و شما را زودتر از وجود تبخال های دردناک راحت کنند. ما در اینجا پنج نوع درمان گیاهی را که در مورد تبخال موثر هستند، به شما معرفی می کنیم.


درمان اول

شما می توانید قرص کافوری را در روز چند بار به محل تبخال بمالید. بعد از مدتی شاهد تاثیرات خوب آن در از بین بردن تبخال خواهید بود.

مواد لازم جهت تهیه قرص کافوری: گل ارمنی، سدر و گل داغستان هر کدام ۱۵ گرم، تخم ختمی، تخم مرو و گل شیراز هرکدام ۱۰ گرم، اسانس گل سرخ ۲ قطره، سرکه سیب مقداری، کافور ۲ گرم، آب مقطر مقداری.

روش تهیه ابتدا ۲ گرم کافور را در آب مقطر ریخته و سپس سرکه را به آن اضافه کنید. حال تمامی داروهای نامبرده را سابیده و صاف کنید و با مخلوط خود ترکیب نمایید.
درمان دوم

 هر روز صبح و شب مقداری روغن خیار را برداشته و روی تبخال و اطراف آن را چرب کنید.


درمان سوم

 صبح به محض بیدار شدن و قبل از اینکه صورت خود را بشویید و تبخال را خیس کنید، روی تبخال خشک، مقداری یخ قرار دهید و به مدت ۵ دقیقه یخ را روی تبخال مالش دهید. این کار را هر روز صبح تکرار کنید.


درمان چهارم

مقدار کمی کافور را (حدوداً یک گرم) برداشته و در مقداری آب مقطر حل کنید سپس به آن کمی پودر سدر اضافه کنید تا جایی که یک خمیر یکدست بدست بیاید. سپس این خمیر را هر روز بر روی تبخال خود قرار دهید.


درمان پنجم

هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می شوید، یک استکان عرق کاسنی نوش‌جان کنید یا مقداری تخم کاسنی را (در حدود ۱۵ گرم) در نیم لیتر آب جوشانده و آن را صاف کنید و بگذارید خنک شود و این مایع را صبح‌ها نوش جان کنید.

 

برچسب ها

داروها بیماری ها تبخال پوست_ومو ویروس_تبخال داروی_گیاهی کافور

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما