امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

دیابت بی مزه و باید و نبایدهای آن

سه شنبه 29 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
دیابت بی مزه و باید و نبایدهای آن

دیابت بی مزه بیماری نادری است که توسط آن تعادل آب موجود در بدن برهم می خورد. این بیماری باعث می‌شود که حتی با نوشیدن مایعات کافی هم احساس تشنگی کنید و دفع ادرار زیادی داشته باشید.

خیلی ها دیابت شیرین و دیابت بی مزه را یکسان می دانند اما حقیقت این است که این دو بیماری ارتباط زیادی با هم ندارند. بیماری دیابت شیرین شیوع بیشتری در بین مردم دارد و شناخته شده تر است.

تاکنون برای دیابت بی مزه درمان قطعی شناخته نشده است اما راهکارهایی وجود دارند که می‌توان با کمک آنها عطش بیش از اندازه و تکرر ادرار را کنترل کرد.


علائم دیابت بی مزه

نشانه‌های شایع این بیماری عبارتند از:

  • پر ادراری

  •  خشکی پوست

  • تشنگی شدید

  •  ضعف و سرگیجه

  • پرنوشی

نکته: نشانه های این بیماری در کودکان متفاوت تر است و می توان به بهانه گیری های زیاد، اختلال در خواب، گریه های طولانی، تب و تهوع، کاهش وزن و... اشاره کرد.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

هرگاه پرنوشی و پرادراری را برای مدتی مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.


علت ابتلا به دیابت بی مزه چیست؟

کمبود ترشح هورمون ضد ادرار (وازوپرسین) از غده هیپوفیز باعث به وجود آمدن بیماری دیابت بی مزه می شود. هورمون ضد ادراری، در هیپوتالاموس ساخته شده و در هیپوفیز ذخیره می شود. کار این هورمون در بدن این است که آب داخل کلیه ها را باز جذب کرده و نمی گذارد آب، بی رویه از بدن دفع شود. در دیابتبی مزه این هورمون کمتر ترشح شده یا به کل عملکرد آن مختل می شود.
انواع دیابت بی مزه

دیابت بی مزه مرکزی: هنگامی که غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس صدمه ببینند، به این بیماری دچار می شویم. از عوامل آسیب رسان به این دو غده می توان از مواردی مانند جراحی تومور،مننژیت، جراحت سر و... نام برد.

دیابت بی مزه کلیوی: در این نوع دیابت بی مزه، کلیه ها توانایی خود را از پاسخ دادن به هورمون وازوپرسین از دست می دهند که ممکن است این بیماری بر اثر ژنتیک منتقل شده یا توسط بیماری های دیگر بوجود بیاید. اگر این بیماری براثر ژنتیک منتقل شود از همان کودکی همراه بیمار است و کلیه ها توانایی غلیظ کردن ادرار را از دست می دهند.

دیابت بی مزه بارداری: این بیماری زمانی اتفاق می افتد که آنزیم تولیده شده توسط جفت، هورمون وازوپرسین را از بین می برد.

دیابت بی مزه اولیه: این نوع دیابت بی مزه مربوط به صدمات غددی و از بین رفتن هورمون ها نمی شود و علت عمده آن مصرف بیش از نیاز مایعات و آسیب دیدگی کلیه ها است.


تشخیص دیابت بی مزه

چند نوع آزمایش برای تشخیص دیابت بی مزه انجام می شود که در این بخش به آنها اشاره می کنیم

آزمایش محرومیت از آب: در این روش از بیمار خواسته می شود مدت مشخصی آب ننوشد و در این مدت میزان ادرار او و غلظت آن بررسی می گردد.

آزمایش ادرار: غلظت ادرار اندازه گیری می شود و اگر آب موجود در آن بیش از حد طبیعی باشد ممکن است تشخیص دیابت داده شود.

انجام ام ار آی: توسط این آزمایش هرگونه ناهنجاری که اطراف غده هیپوفیز باشد، شناسایی می گردد.
درمان دیابت بی مزه

برای درمان این بیماری ابتدا باید نوع آن مشخص گردد. بعد از شناسایی علت دیابت بی مزه داروهای متفاوتی تجویز میشود. مثلاً برای دیابت بی مزه که همراه با عدم ترشح هورمونف بوجود می آید، هورمون ساختگی‌ای به نام دسموپرسین تجویز می شود.

اصلی ترین بخش درمانی این بیماری جایگزین کردن مایعاتی است که در طول روز از دست می‌روند. کم آبی می تواند حتی چرا منجر به مرگ شود. هنگامی که بدن آب مورد نیاز خود را دفع می کند، همراه با دفع آب، مواد دیگری را هم مانند پتاسیم از دست می دهد. پس نه تنها باید آب از دست رفته جایگزین شود، به علاوه بهتر است مواد معدنی از دست رفته هم جبران شوند. برای اینکار می توان از سرم های وریدی استفاده کرد.

درمان دیابت بی مزه کلیوی (نفروژنیک) مشکل‌ترین روند درمانی را دارد. اولین قدم باید عامل این بیماری مشخص شده و تا حد ممکن رفع گردد. مانند قطع دارویی که باعث چنین عارضه ای شده است. اصولا در این نوع بیماری به توصیه پزشک از رژیم غذایی کم نمک استفاده می گردد تا بتوان میزان ادرار را کاهش داد.


نکته های مهم:

  • در رابطه با بیماری دیابت بی مزه هرگز نباید برای کم کردن میزان ادرار، مایعات کمتری استفاده کرد.

  • بهتر است بیمار از مصرف مواد مدرر مانند الکل، قهوه و چای خودداری کند.

  • این بیماری باعث ازکارافتادگی کلیه ها نمی شود و با اینکه اختلالاتی در دفع ادرار به وجود می آورد اما کلیه ها می توانند عملکرد طبیعی خود را ادامه دهند.

 

  

برچسب ها

داروها بیماری ها پزشکی سلامت پیشگیری دیابت دیابت_بیمزه پرادراری پرنوشی وازوپرسین آزمایش_ادرار

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما